Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Král bílé stopy je každoročně vyhlašován v květnu v rámci slavnostního večera jako symbolická tečka za uplynulou sezonou. V posledních letech byl nejlepší závodník korunován v divadelním prostoru Jatka 78, předtím například na Žofíně. Vzhledem k aktuálním okolnostem ve své obvyklé formě vyhlášen být nemůže. O svou korunu ale letošní král nepřijde, jen její předání proběhne jiným způsobem.

„Je to tradiční anketa s téměř padesátiletou historií. Ani letos o ni nechceme přijít, byla by velká škoda, kdyby v ročníku 2020 bylo prázdné místo. Proto jsme se rozhodli, že ho vyhlásíme jinou formou,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Ve spolupráci s Českou televizí vzniká pořad, který na televizních obrazovkách představí vítěze všech kategorií včetně nového krále či královny bílé stopy. Bude to velmi neobvyklý formát, víc ale v tuto chvíli prozrazovat nechceme, nechme se všichni překvapit. Myslím, že se mají všichni sportovní fanoušci rozhodně na co těšit,“ dodal.

Netradiční dokumentární pořad mapující uplynulou zimní sezonu vzniká pod taktovkou režiséra Petra Horkého, provázet jím bude herec a scenárista Jan Budař. Na obrazovkách České televize se vyhlášení v premiéře odvysílá na přelomu května a června.

Anketa o Krále bílé stopy se vyhlašuje od roku 1973 a rekordmankou v počtu prvenství je Kateřina Neumannová, jež zvítězila mezi lety 1992 a 2007 hned sedmkrát. Také poslední ročníky ankety jsou pod nadvládou žen. V letech 2016, 2017 a 2018 si pro korunku došla Ester Ledecká. Její dominanci v minulém roce přerušila Eva Samková. A právě mezi Ledeckou a Samkovou lze očekávat největší souboj o vítězství i letos.

Kromě hlavní kategorie se budou vyhlašovat také nejlepší závodníci uplynulé sezony v jednotlivých úsecích Svazu lyžařů ČR, talent roku, nejlepší trenér a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie českého lyžování. V anketě hlasuje porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR, jeho jednotlivých úseků, odborné veřejnosti a zástupců médií.