Pomocná ruka

Lyžařská veřejnost si nyní ale může oddechnout, o svůj nejdelší závod, kdy na trati sjezdaři rovněž dosahují nejvyšších rychlostí, fanoušci nakonec nepřijdou. Zásluhu na tom má Švýcar Jörg Moser, majitel restaurace, hotelu a centra pro lidovou hudbu v Luegu, který se rozhodl věnovat na záchranu závodu 300 tisíc franků ze svého.

„Naši předkové byli pionýry lyžařského sportu, kteří založili tradici sjezdu na Lauberhornu. Celá oblast Berner Oberland dnes ze závodu profituje, Švýcarsko se díky němu stalo známým ve světě a lidé se každoročně na Wengen těší. Závody na Lauberhornu jsou součástí kulturního dědictví mé vlasti,“ uvedl podnikatel v rozhovoru pro SRF.

Po obdržení daru a rovněž reakcích na možnost zrušení slavného sjezdu švýcarský svaz změnil své původní stanovisko a nechal zařadit Wengen do rozpisu FIS pro rok 2022. Organizátoři tak získali cenný roční odklad, kdy mohou stabilizovat finanční situaci závodu. Moser navíc doufá, že svým příkladem strhne další dárce, kteří na akci přispějí.

Žádost o odklad

Po letošním zrušení plánovaného finále Světového poháru v Cortině d’Ampezzo je kvůli koronaviru v ohrožení i mistrovství světa, které se mělo ve středisku uskutečnit v únoru 2021. Italská federace zimních sportů požádala v průběhu pondělí 25. května o odklad šampionátu na rok 2022. Akce by se nově měla s největší pravděpodobností konat v březnu, tedy měsíc po zimních olympijských hrách v Pekingu.

Důvodem jsou obavy z úderu druhé vlny koronaviru. „Je to velmi bolestné rozhodnutí, ale dává smysl. Pokud by v říjnu nebo listopadu tohoto roku byly stále problémy s koronavirem, pak by o pár měsíců později nebylo možné garantovat bezpečnost všech účastníků mistrovství světa,“ uvedl v nedělním prohlášení pro Rai 2 prezident Italského olympijského výboru Giovanni Malago.