V počtu či délce sjezdovek nebo v nadmořské výšce nemohou česká ani slovenská střediska vyhlášeným alpským resortům konkurovat. Ale vyvažují to kvalitou a pestrostí služeb, gastronomií a rozmanitou nabídkou ubytování. Nezřídka hned u sjezdovek jsou dostupné chaty a chalupy k pronajmutí, stačí nazout lyže a vyrazit!

Lyžujte zase doma!

Jak bude vypadat příští lyžařská sezona? Slovy vypůjčenými z klasického českého filmu, to bude tak trochu nejistá sezona. Stačí si připomenout tu letošní, která padla za „oběť“ koronavirové pandemii a následným restrikcím. Zavřené hranice, stejně jako alpské lyžařské resorty… Co bude dál? I proto se vyplatí vsadit na jistotu. Na domácí prostředí.
Pokud zrovna nehoníte počty nalyžovaných kilometrů, vyrazte s lyžemi po letech znovu do Česka nebo na Slovensko. Důvodů, proč dát přednost domácí nabídce, najdete víc než dost. V první řadě je to kratší dojezdová vzdálenost, toto kritérium je podstatné pro stále více lidí. Velice příjemná a pro spoustu z nás důležitá skutečnost je i to, že v tuzemsku ani na Slovensku nebojujeme s jazykovou bariérou. No a nakonec asi budete příjemně překvapeni dobře upravenými sjezdovkami i stále lepší vybaveností lyžařských středisek. Potěší také pestrá nabídka dalších služeb a aktivit, nejen těch na lyžích.

Z hotelu či chaty rovnou na lyžích

Možnost vyrazit na sjezdovku rovnou z hotelu, penzionu, chaty, chalupy či apartmánu je pro všechny lyžaře nesmírně lákavá. A nezmění to žádné trendy ani vývoj horského byznysu. Bydlet u sjezdovky je prostě nejvíc. V Alpách se ovšem přesně toho draze platí.
Na českých a slovenských horách je nabídka ubytování rok od roku pestřejší a zajímavější. Mnohdy je úrovní a vybaveností srovnatelná se zahraničím, ale stále je o poznání levnější. A to je další domácí plus. Stejně jako mnohem přívětivější ceny skipasů. Možnosti ubytování na českých a slovenských horách se neustále rozšiřují, staví se nové apartmány, vylepšují se stávající hotely a penziony. V Česku se v tomto ohledu hodně pracuje třeba v Krušných horách nebo Krkonoších, na Slovensku především ve Vysokých a Nízkých Tatrách. A to už jsou hory s dvoutisícovými vrcholky!
Nejvýš si zalyžujete v Tatranské Lomnici ve 2200 metrech – jinde v Česku a na Slovensku se na lyžích výš nedostanete. Jedničkou mezi lyžařskými resorty u našich východních sousedů je ale jednoznačně Jasná ve středu Nízkých Tater. Po obou stranách vrcholu Chopku je k dispozici téměř 50 km sjezdovek v nadmořských výškách od 950 m do 2024 m!

Slovenské hory jsou předurčené k lyžování

Dostatečná kapacita vleků a lanovek zvládne za hodinu přepravit až 24 tisíc lyžníků. Sjezdovky jsou dostatečně široké v kompletní škále obtížnosti, připočtěte k tomu možnosti freeridu a snowparky. Nikde už nechybí půjčovny lyží, aprés-ski bary, restaurace… No a vyjde vám, že slovenské hory jsou doslova předurčené k lyžování. Ostatně, vyzkoušet si lyžování na Slovensku a poznávat třeba prostřednictvím horských středisek východ Evropy doporučují i zámořské The New York Times.
Zážitky ze Slovenska ještě umocní ubytování na dohled od sjezdovek, navíc v nebývale pestré škále. Od stylových chat a chalup přes komfortní hotely s atraktivním zázemím wellnessů až po moderní apartmány. Vybrat si musí snad úplně každý. Ubytování ve Vysokých Tatrách, to je často spaní na úžasných místech s jedinečnými výhledy. V Nízkých Tatrách zase mnohdy najdete chaty a chalupy k pronajmutí, přičemž moderní bydlení s patřičným komfortem a vybavením často zahrnuje také zajímavé doplňkové služby. Je libo koupel v kádi, saunu, vířivku? Při hledání ubytování lze navíc téměř vždy získat kontakt přímo na majitele, což znamená vstřícnost a žádné kličkování.

Právě do ubytování v okolí Jasné pod Chopkom se v posledních letech investovaly nemalé finanční prostředky. Přitom stále platí, že se bydlení na slovenských horách ve srovnatelné kvalitě dá pořídit většinou levněji než v alpských střediscích.

Když je řeč o investicích do ubytování, platí totéž, co pro Slovensko, i pro české hory. Nové apartmány lákají lyžaře v největším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně, stejně jako v Harrachově nebo na Klínovci v Krušných horách. Jejich společná přednost? Na sjezdovky je to, co by kamenem, vlastně v zimě, co by sněhovou koulí dohodil.