BIKE tour 2020 - Špičák na Šumavě from SNOW.cz on Vimeo.


Na Špičák se pravidelně těšíme na tamní sjezdové tratě, protože jsou pestré, mají vysoký faktor zábavy, každoročně se vylepšují a jsou rok od roku přívětivější i pro běžné milovníky rozmanitých sjezdů, nejen pro ortodoxní sjezdaře, jako tomu bývalo kdysi. Naší oblíbenou tratí je tu Black Friday, která je nejvíc vyhlazená, čímž tu tak trochu supluje stále více žádaný flow trail. Na rozdíl od klasického flow trailu je ale Black Friday rychlejší, širší a je plná větších i menších skoků, které ovšem méně zkušený jezdec může objet nebo přejet.


Letošní novinkou na trati Black Friday je stylový a v jízdě velmi příjemný wallride, který je díky své dostatečné délce a příjemnému sklonu optimální na naučení. Celkově se tato trať dočkala i na dalších místech několika kosmetických změn, jako jsou třeba vyhlazenější a širší klopené zatáčky.


Podobně jako Black Friday je laděná i trať Lucky Bastard, jen obsahuje trochu větší skoky a dřevěné wallridy posléze vystřídá klopená zatáčka vystavěná ve výšce, která na první pohled může odradit, když už na ní ale vjedete, „vyklopí“ vás v pohodě na přistávací ploše  O něco pozvolněji klesá trať Forest Virgine, na které mě baví její hravé úseky v kamenech a kořenech a sem tam se dá poskočit na nějakém jednoduchém dvojáčku.


Na druhou stranu taková černá trať Struggle už vyžaduje vyšší úroveň sjezdových schopností a ne nadarmo se na ní jezdí i Evropský pohár ve sjezdu (letos kvůli Covid-19 zrušen). Tuto trať si sjedu tak jednou za rok a vždycky jsem ráda, že ji nějak zdrncám, o žádném sjezdařském výkonu tu v mém podání nemůže být řeč, nicméně si tu ráda posouvám osobní limity na různých skocích a překážkách.


Letošní návštěva mě opět utvrdila v přesvědčení, že špičácký bikepark nabízí možná ze všech českých bikeparků nejvíc překážek, lávek, dropů, dvojáků, lavic… Zkrátka je tu každoročně znát práce „holýma rukama“ a zatímco pro zkušeného bikera představuje bikepark kvalitní cvičiště, pro méně zkušeného jezdce jsou tratě příjemnou dovednostní výzvou.


Kdo si na zdejších tratích není jistý v kramflecích, ať využije instruktora z bikové školy Gravity Academy, která tu už funguje slušných 10 let. Instruktor, kterého si rezervujete dopředu buď přes e-mail gravityacademy@spicak.cz nebo na tel. čísle +420 728 646 418, vám pomůže zlepšit technické dovednosti a naučí vás jakoukoli překážku, na kterou si v bikeparku ukážete. Mě před lety v této bikové škole naučili správně se dívat do zatáčky a skákat „přespotočák“! :-)


Troufnu si také tvrdit, že rovněž špičácká půjčovna kol je nejlepší u nás, protože si tu můžete půjčit opravdu kvalitní prémiové modely sjezdových i endurových kol. „Osedlat“ si tak můžete i modely v hodnotě přes 150 tisíc Kč, jako je například sjezdové kolo Kona Operator v karbonu na 29palcových kolech.


V moderní půjčovně si samozřejmě můžete zapůjčit i běžné horské kolo nebo elektrokolo a vydat se za šumavskými výhledy do okolních kopců. My si zapůjčili elektro enduro kolo a vydali se s ním nejprve lanovkou na vrchol Špičáku, abychom vyzkoušeli nové dalekohledy na tamní rozhledně. A musíme konstatovat, že dalekohledy stojí za vyzkoušení – rozhodně jsme nečekali, že se podíváme i na grilovačku chatařů v Hamrech. :-) Od letoška je tedy vstup na rozhlednu zpoplatněn, kdo má ale jakoukoli jízdenku na lanovku, má vstup automaticky zdarma.


Ze Špičáku jsme se dále vydali po asfaltovém sjezdu na Špičácké sedlo, a odtud asfaltovým výšlapem do kopce na vrchol Pancíře. Také na Pancíři můžete navštívit rozhlednu, rozhodně si tu ale nezapomeňte udělat takřka povinnou fotku v šumavských dveřích „We love Šumava“ – ideálně při západu slunce. ;-)


Z Pancíře jsme sjeli lesní cestou pod historickou jednosedačkovou lanovkou na Hoffmanky a odtud jsme opět po zpevněné cestě sjeli na Belveder a výlet tak zakončili v Železnorudském pivovaru. Kdo není pivař, může se v Železné Rudě odměnit zmrzlinou v kavárně Charlotta, v Pohádkové cukrárně nebo v Cross Café v centru města.


Na Špičák můžete klidně vyrazit s celou rodinou, protože horská kola jsou v půjčovně k mání i v dětské velikosti, a pokud ratolesti neholdují cyklistice, můžete je zabavit na pískovišti, na letním tubingu nebo je můžete vzít na naučné stezky – Zajícovo stezku přes Čertovo jezero nebo delší Datlíkovo stezku přes Černé jezero. V obou případech se děti dozvídají zajímavé informace o přírodě a zvířátkách a vyplňují tajenku, za jejíž vyluštění jsou v areálu odměněni nálepkou. Arch k luštění vyzvednete na pokladně.


Novou špičáckou gastronomii můžete na Blažence nebo ve Skibaru ochutnat i v létě. Na Blažence si například můžete dát domácí lívance, masové dobroty z grilu, ovšem i takový grilovaný hermelín se tu servíruje ve stylu. Mně osobně tu těší, že se za svůj sportovní výkon můžu na terásce s výhledem odměnit mým oblíbeným Aperolem! :-)

Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru) 170 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí 630 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den) 420 Kč
Zapůjčení sjezdového kola 1 280 Kč
Zapůjčení sjezdového kola premium 1 780 – 1 950 Kč
Zapůjčení elektrokola 670 Kč
Provozní doba lanovky Každý den (od 15. 6.)
  Neděle-Čtvrtek 9:00–17:00
  Pátek-Sobota 9:00–18:00
Webové stránky sumava.spicak.cz


Na Špičáku jsme reportovali v oblečení MALOJA a s výbavou značky SMITH
Partneři SNOW tour: