Šéfové FIS už nějakou dobu připravují plány na průběh následující ročníku Světového poháru v alpském lyžování. A jejich cíl je jasný. Co nejméně lidí na jednom místě. S tím souvisí nejen omezení počtu diváků, ale třeba také přísné oddělení ženských a mužských závodů, stejně jako izolace technických a klouzavých disciplín. To vše by mělo vést k přesnému určení jednotlivých skupin závodníků a jejich týmů, které budou závody absolvovat odděleně a s izolovaným příjezdem a odjezdem.

Sölden

Takový průběh uvidíme možná už při prvním závodě sezony v rakouském Söldenu, který je plánován na poslední říjnový víkend. „Plánujeme jeden den volna mezi ženským a mužským závodem, aby vždy inkriminovaná skupina stihla přijet a odjet. Je ale možné, že závod se uskuteční už o týden dříve, aby nedocházelo ke kontaktu s běžnými lyžaři, kterých je poslední říjnový víkend na ledovci již mnoho“, říká k problematice Marcus Waldner, šéf závodů Světového poháru mužů. Pravděpodobně tak dojde k izolaci celého střediska a závody, které v minulých letech přivítaly kolem 25 000 diváků, se tentokrát pojedou zcela bez nich.

Další závody

Další průběh je zatím nejasný. Mezinárodní lyžařská federace FIS pracuje s mnoha scénáři, ale konečný plán závodů nepředloží dříve než 30. září. Wengen se připravuje pouze na klouzavé disciplíny začátkem ledna, podobně se k problematice staví Kitzbühel. Na největších klasikách by tak odpadly tradiční slalomy a s nimi i stále prestižní kombinace. K řešení zůstává i severoamerická tour. Ve hře je dokonce scénář, který počítá s úplným zrušením závodů ve Spojených státech a Kanadě, aby se co nejvíce omezily přesuny závodníků a celých týmu mezi kontinenty a riziko přenosu nákazy se tak eliminovalo. Ze Světového poháru by se tak stal trochu vylepšený Evropský pohár, samozřejmě s neúčastí amerických hvězd, zejména pak Mikaely Shiffrin, což si zatím nedokáže nikdo představit. Každopádně stanovisko FIS je poměrně jasné: „Jeden nakažený rovná se konec celé sezóny.“

Lyžování v ohrožení?

Na zdárný průběh té závodní sezony je navázáno mnoho dalších věcí, které dokážou naše milované, i to rekreační, lyžování zásadně ovlivnit. Absence diváků, kteří zejména na klasických evropských závodech udělají v lyžařských střediscích statisícové tržby, se neprojeví jen v kasách středisek, hospod a hotelů, ale následně i na celkovém zájmu o sport, na motivaci ho dále propagovat, na cenách služeb – typicky permanentek a v těch nejčernějších scénářích na jeho přesunu do kategorie malých V.I.P. sportů, na které je kromě peněz potřeba mít i „čistý zdravotní rejstřík“.