Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Vítězství v anketě Král bílé stopy 2020 si Ledecká zajistila další fantastickou sezonou mezi lyžaři i snowboardisty. Poprvé v kariéře ovládla Světový poháru alpských lyžařek, když vyhrála sjezd v Lake Louise. Do netradičně brzkého konce ročníku pak vystoupala na stupně vítězů ještě dvakrát. Bronz brala ve sjezdu v Ga-Pa i v kombinaci v Crans Montaně. V celkovém hodnocení elitního seriálu byla ve sjezdu druhá a v kombinaci třetí. Tradičně zářila také na snowboardu, na kterém sice odjela pouze dva závody, v obou ale vybojovala medaili – v Rogle zlatou a v Bad Gasteinu stříbrnou.

V hlavní kategorii Ledecká zvítězila suverénně s počtem 41 hlasů. Celkově druhá Eva Samková posbírala od odborné poroty šest hlasů, třetí skončila běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová. „Z vítězství v anketě nám ohromnou radost. Celá ta uplynulá sezona se povedla. Je to zásluha celého mého týmu, který odvedl fantastickou práci. To sice říkám vždycky, ale prostě je to tak,“ řekla po čtvrtém triumfu Ledecká. Znovu se tak přiblížila rekordmance v počtu prvenství Krále bílé stopy Kateřině Neumannové, jež mezi lety 1992 a 2007 vyhrála dohromady sedmkrát. „Katka je fantastická sportovkyně, všechny ty koruny si zasloužila a tvrdě pro ně makala. Jsem soutěživý typ, takže se samozřejmě titulů v Králi bílé stopy budu za svou kariéru snažit posbírat co možná nejvíc. Ale klobouk dolů před Katkou. Sedm korun, to teda budu mít co dělat,“ dodala s úsměvem.

Vzhledem k jarní pandemii koronaviru tentokrát nepřevzala korunku na podiu při slavnostním vyhlášení, ale v rámci natáčení experimentálního dokumentu Král bílé stopy 2020, který odvysílala Česká televize. „Je fajn, že pokaždé je to vyhlášení trochu jiné. Není to nuda. V minulých letech jsem si užila předávání v divadle pod taktovkou souboru Cirk La Putyka. S ohledem na to, jaká byla situace letos na jaře si myslím, že tohle je skvělé řešení předávání. Jsem ráda, že se to mohlo takhle uskutečnit a natáčení jsem si užila,“ popisovala Ledecká.


Celý hraný dokument je ke zhlédnutí na webu České televize!

Kromě celkového prvenství Ledecká ovládla také kategorii alpský lyžař roku, Samková si naopak připsala vítězství v disciplíně snowboarding. Mezi běžci na lyžích suverénně kralovala Razýmová, nejlepším akrobatickým lyžařem byla vyhlášena Nikol Kučerová, skokanem roku je Roman Koudelka, sdruženářem Tomáš Portyk a travním lyžařem Martin Barták.

Cenu pro nejlepšího trenéra převzal lyžařský kouč Ledecké Tomáš Bank, z triumfu v juniorské kategorii se radoval freestyle lyžař a zlatý medailista z letošních Olympijských her mládeže Matěj Švancer. Do Síně slávy českého lyžování byl in memoriam uveden historicky první československý medailista ze zimních olympijských her Rudolf Burkert, jenž ve Svatém Mořici 1928 vybojoval bronz ve skoku na lyžích. Rok před tím si připsal také titul mistra světa v severské kombinaci.

Všichni ocenění se v rámci experimentálního dokumentu, kterým provázel herec a scénárista Jan Budař, představili ve velmi netradičních rolích. „Bylo zajímavé sledovat Evku Samkovou coby uklízečku v prázdném paláci Žofín, Romana Koudelku jako vrátného nebo Tomáše Banka v roli řidiče limuzíny. Z reakcí aktérů mám jednoznačný pocit, že si to všichni užili,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Velmi si vážíme toho, s jakým nadhledem se všichni sportovci svých rolí zhostili. V nastalé situaci jsme se rozhodli v českém sportovním prostředí uspořádat předávání ocenění novým a netradičním způsobem, ve kterém bude převažovat nadsázka a humor. To se z našeho pohledu povedlo,“ dodal.

Výsledky ankety Král bílé stopy 2020

Celkové pořadí:

  1. Ester Ledecká 41
  2. Eva Samková 6
  3. Kateřina Razýmová 1

Trenér roku: Tomáš Bank

Junior roku: Matěj Švancer

Síň slávy: Rudolf Burkert – in memoriam

Jednotlivé disciplíny:

Akrobatické lyžování – Nikol Kučerová

Alpské disciplíny – Ester Ledecká

Běh na lyžích – Kateřina Razýmová

Severská kombinace – Tomáš Portyk

Skok na lyžích – Roman Koudelka

Snowboarding – Eva Samková

Travní lyžování – Martin Barták