Obzvlášť na podzim a na jaře láká ledovcový areál Kitzsteinhorn svou dlouhou lyžařskou sezónou. S koncem jara a počátkem léta se sice lyžařská nabídka uskromňuje, zato můžete kombinovat obě skupenství vody a po lyžování na tuhé formě H2O se v tentýž den zchladit v průzračném jezeře.


Do poloviny června bývá v provozu celý ledovcový areál pod Kitzsteinhornem, pak se provoz smrskává na mírnou modrou sjezdovku podél vleku Magnetköpf. Po letní přestávce se vleky znovu rozjíždějí podle sněhových podmínek během září

Atrakcí pro letní dovolenou se nabízí celý dlouhý seznam pro všechny možné druhy návštěvníků od rodin a seniorů po extrémní sportovce a strávit tady bez známek nudy můžete dlouhé týdny. Oblast je ale přívětivá i pro kratší letní zastávku, třeba při cestě k moři nebo na prodloužený víkend.

Lyžování a koupání najednou

Pokud chcete zažít to nejlepší z kombinace sněhu a vody, je ideální termín květen či nejpozději první polovina června. Letní provoz lyžařského areálu silně závisí na aktuálních klimatických podmínkách, které jsou klíčové v rozhodovacím algoritmu pro zavření či omezení areálu. Čím blíže k zimě, tím pravděpodobněji si zalyžujete kvalitně a na větší lyžařské ploše. Letos se ledovcový vlek vedle slušné sjezdovky (Kitzlift) naposledy rozjel 21. června, do konce měsíce pak už fungoval pouze vrcholový vlíček Magnetköpflift, který je dobrý možná pro lyžování s malými dětmi nebo pro freestylery díky tamnímu snowparku. Pro tradičního sportovního sjezdaře však nemá smysl, aby kvůli Magnetköpfliftu absolvoval výjezd vzhůru a tahal na svou letní štaci lyžařské vybavení. Shrnuto a podtrženo – za lyžováním s koupáním vyrazte už zjara či nejpozději počátkem června. Teoreticky lze hezký lyžařsko-koupací den zažít i na podzim, kdy se dá očekávat prohřáté jezero a mrazivá rána. Nicméně k tomu bude potřeba operativní výjezd založený na studiu nejen předpovědi počasí, ale i informací o provozu. Na Kitzsteinhornu nemají pevný plán provozu, což silně omezuje možnosti včasného plánování cest.

Koupání v Zeller See

Městečko Zell am See obklopují vody jezera Zeller See a společně vytváří takřka středomořskou atmosféru. Pobřežní promenády přecházejí v malé pláže, kde se lze kdykoli vykoupat, jezero lze obejít pěšky nebo objet na kole, taková túra se natáhne na 11 km a s koupáním jí klidně můžete věnovat celý den. Pokud se chcete jen vyvalit na pláž, ideální je koupaliště Erlberg v pomyslném jihovýchodním cípu jezera. Je zdarma a zcela dostatečně vybavené, třeba restaurací, sociálním zařízením, hřištěm pro plážový volejbal či půjčovnou paddleboardů. Luxusnější koupaliště Kurpark v Thumersbachu je už za poplatek, zato nabízí o poznání více luxusu a atrakcí i pro děti. Bohatě vybavené koupaliště najdete i přímo v městském srdci oblasti, Zell am See.

Vodní sporty

Velká vodní plocha jezera vnořeného mezi hory vybízí k vodním sportům. Plavidla na větrný pohon se koncentrují v severní části, v Thumersbachu můžete navázat na lyžování sjezdové lyžováním vodním, takřka kdekoli můžete nastoupit na palubu sportovního plavidla, ať už svého, nebo půjčeného. Jezero kříží linky dopravních lodí, ale třeba na paddlebordu si můžete vytvořit vlastní vodní itinerář a prozkoumat pobřeží, pláže, městečka i romantické kouty. Jezero má na výšku necelé 4 a na šířku něco přes kilometr. Optimální rozměr pro aktivní a objevný celodenní výlet na paddleboardu.

Voda jezera je čirá a již při naší červnové zastávce byla příjemně teplá. Na koupání z paddleboardu, trénování otoček a podobné vodní hry uprostřed jezera ideální. Naše skupinka dojela z Erlbergu do Thumersbachu, kde jsme poobědvali na zahrádce restaurace tamního koupaliště. Tři kilometry proti čerstvému větru nebyly úplně zadarmo, zato návrat s větrem v zádech utekl až zbytečně rychle. Víc jsme toho nestihli, ale aspoň je na co se těšit příště.

Dále od vody díky dopravě zdarma

I když bydlíte přímo v Zell am See, nejste zdaleka odkázání pouze na jezero. Ubytovaní mají totiž zdarma veškerou hromadnou dopravu v celé oblasti Pinzgau včetně tamní úzkokolejky. Tím se nabídka výletů násobně rozrůstá. Hromadnou dopravou se můžete vydat i do druhého uzlu turistické oblasti, do Kaprunu. Zatímco Zell am See v létě poskytuje zejména sluneční idylu, Kaprun pod ledovcovým Kitzsteinhornem je bránou do skutečných hor. S pomocí série lanovek se dostanete do 3 000 metrů nad moře, kde můžete pozorovat okolní vrcholy včetně Grossglockneru, lyžovat (pokud tedy zrovna funguje ledovcový areál – obvykle je přes hlavní letní sezónu mimo provoz), prohlédnout ledovcovou jeskyni či si prostě užít radostí na sněhu.


Nahoře se lyžuje, v údolí vidíte jezero, kde si lze v tentýž den zaplavat

Soutěska Sigmund Thun Klamm

Cestou proti proudu říčky Kapruner Ache směrem k údolním stanici lanovek na Kitzsteinhorn vězí trochu skrytá, ale neobyčejná atrakce – cesta nitrem soutěsky Sigmund Thun Klamm. Proud vody z tajících ledovců zde za tisíciletí vyhloubil neprostupnou průrvu, jejíž dramatické kulisy jsou natolik inspirující, že již v roce 1893 byly zpřístupněny prvním turistům. Moderní podoby – vše zkomplikovala stavba elektrárny a rezervoáru pro její provoz – nabyla v roce 1992, kdy byla opětovně otevřena turistům. 320metrová stezka soutěskou sestává z nespočtu dřevěných schodů a mostů, odkud můžete pozorovat série hřmících vodopádů, zvířených tůní, přírodních tobogánů a bazénů. Procházka to není dlouhá, přesto fascinující a v horkých letních dnech příjemně chladivá – díky věčnému stínu a vířivým mrakům vodní tříště. Kvůli soutěsce sem musíte přijet v létě – na zimu se uzavírá a částečně demontuje kvůli hrozícímu poškození sněhem a ledem.

Bikové a turistické tipy na příště

V průběhu naší krátké červnové návštěvy jsme se soustředili na lyžování a plavbu na paddleboardu, ale lákavé byly i tipy na kolo či turistiku.

Sjezdy na biku:

Z Häusalmu, první mezistanice lanovkové série na Kitsteinhorn, se dostanete hned na tři bikové sjezdy. Ten nejnáročnější, Wüstlau, padá na 7,7 km o 1 070 metrů a je určený pro zkušené jezdce, další dva – Geissstein a Bachler Trail jsou už mírnější, ale pořád je to akční sport pro specialisty na sjezdových či enduro kolech.

Více o trailech se dočtete na Zellamsee-kaprun.com!

Rodinná turistika:

Zhruba 11kilometrová trasa na Mauerkogel začíná výjezdem lanovkou z údolní stanice lanovky Schmitten, ze Schmittenhöhe už po svých se nejprve spadne a následně stoupá na Kettingkopf a na cílový Mauerkogel (2 095 m). Z vyhlídkového vrcholu se pokračuje po hřebeni a následně se stáčí nazpět přes Hochsonnbergalm, originální horskou chatu nabízející vlastní mléčné produkty a další kulinářské speciality. Cesta se následně napojí na výstupovou a končí opět na Schmittenhöhe.

Více o trase najdete na Zellamsee-kaprun.com!.

Horská cyklistika:

Vyjížďka na Erlhofplatte uspokojí dříče, kteří mají rádi cesty plné výhledů a nevadí jim jízda do kopce. Na 21km trase vystoupáte skoro 850 metrů. Okruh začíná v údolí u jezera, za Bruckem se začne stoupat na Erlhofplatte, kde tryzna končí až po mnoha překonaných serpentinách. Sjíždí se pak dále do Thumersbachu.

Více o trase najdete na Zellamsee-kaprun.com!