Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR


První podnik sezony se letos koná o týden dřív, než je tomu zvykem. Časování formy na tento závod bývá běžně ošemetné, jelikož samotná sezona se naplno rozjíždí později. A také příprava se v září začala komplikovat, když se ČR dostala na červený seznam několika zemí, především Švýcarska, do kterého pro vstup negativní test nestačil. Zároveň tam ale panovaly nejkvalitnější tréninkové podmínky v Evropě. Ester i Kryštof byli v době vyhlášení opatření v Saas-Fee a rozhodli se celý měsíc nevracet ze Švýcarska domů, čímž situaci úspěšně vyřešili.

Ledecká se postaví na start obřího slalomu po více než dvou letech

Minulá sezona vyšla Ester Ledecké parádně, vyhrála sjezd v Lake Louise, několikrát se umístila na stupních vítězů včetně konečného druhého místa v pořadí sjezdu a třetího v pořadí kombinace a celkem nasbírala 503 bodů do World Cup Start List (WCSL). To ji opravňuje startovat ve všech disciplínách nejhůř hned za elitní třicítkou a zároveň ji dle našich pravidel pasuje do pozice jedničky pro základní kvótu.

„To jsme věděli už na konci minulé sezony, a tak jsme se na trénink obřího slalomu v letošní přípravě více zaměřili,“ říká trenér Tomáš Bank a upřesňuje: „Nejvíce obřáků jsme najezdili na Červenohorském sedle a ve Špindlu v jarním období, pak když už jsme mohli opět do zahraničí, jsme se věnovali rychlostním disciplínám, následovala letní kondice v Řecku a po více než měsíci návrat na sníh do Saas-Fee, kde jsme strávili měsíc. Zpočátku jsme se věnovali rychlostkám, pak jsme přešli na obřák. Celkem v něm letos máme natrénováno osmnáct dní, což jsme ještě nikdy neměli,“ pochvaluje si Bank.

Navíc dva tréninky ještě přidá, neboť poslední dny před závodem bude ladit formu na Pitztalu s hvězdným duem Alexis Pinturault - Henrik Kristoffersen v rámci projektu jejího hlavního sponzora. A jak vidí její trenér vyhlídky na závod? „Startovní číslo bude mít slušné, natrénováno má, více než dva roky ale v této disciplíně nezávodila a závod není trénink, takže v tomto směru to je otevřené. Nicméně postup do druhého kola bych hodnotil jako velký úspěch.“

Kryštof Krýzl se v Söldenu představí už posedmé

Do obřího slalomu v Söldenu matador českého týmu Kryštof Krýzl odstartoval už šestkrát, na jeho start se ale připravuje už podeváté, protože v roce 2017 a 2018 mužský závod kvůli nepřízni počasí zrušili. Jeho posledním a nejvyšším zápisem je 35. místo z roku 2016, kdy ztratil 2,26 sekundy a postup do druhého kola mu unikl jen o dvě desetiny. Letos má ve svých cílech jasno.

„Není to žádné konkrétní číslo, ale cílem je se úspěšně porvat o postup do druhého kola. Je to docela dlouho, co jsem v Söldenu jel naposledy, ale letos vím o startu dlouho dopředu a systematicky se připravuji,“ říká Kryštof, který se v létě nevyhnul nákaze koronavirem. „Přípravu to nějak výrazně neovlivnilo, protože to bylo v době plánované pauzy od sněhu, ale příjemné to nebylo, měl jsem příznaky jako bolest celého těla, vysoké horečky, ztráta čichu a chuti, velká únava, prostě mi bylo fakt zle,“ přiznává a hledá pozitiva. „Zpětně je možná i dobře, že jsem si tím prošel, protože jsem nyní absolvoval test na protilátky a mám je. Když teď víme, jak často se musí všichni na SP nechat testovat a neustále monitorovat svůj pohyb, tak vidina, že by se mě to na nějakou dobu nemuselo týkat, mě těší.“

Lepší finanční zázemí pro reprezentaci

„Vstupujeme do další sezony, která bude v mnoha ohledech velmi specifická. Přesto mohu konstatovat, že navzdory všemu, čím si letos procházíme a co nás ještě čeká, má reprezentace výrazně lepší finanční zázemí, když se v návaznosti na loňské zvolení nového prezidenta a vedení Svazu lyžařů ČR podařilo získat pro celý svaz z „Programu 1 - státní reprezentace“ z MŠMT o 27 000 000 Kč více než předchozí rok, a to díky velmi aktivní práci a předkládaným argumentům o celkovém podfinancování SLČR. Tímto krokem se podařilo podfinancování reprezentací částečně narovnat a díky tomu se rozpočet reprezentace dospělých zvýšil o 100 procent,“ říká předseda alpských disciplín Ladislav Forejtek s tím, že k mužům byli angažováni dva placení asistenti.

Naopak ženám byly veškeré prostředky, v souladu s jejich individuální přípravou, rozděleny. V juniorském týmu pokračuje profesionalizace systému, počet Úsekem AD SLČR placených smluvních trenérů se rozšířil ze dvou na pět. Vedle loni angažovaného šéftrenéra juniorů Vlada Kovára k chlapcům přibyl druhý trenér Pavel Fišer a šéftrenérem juniorek se stal Jan Čermák. Už v březnu před MSJ byl na půl úvazku angažován mentální kouč Tomáš Hvorecký. Mimo to Úsek alpských disciplín angažoval na půl úvazku metodiky Radima Jireše a Jiřího Matějů.

Vrcholné akce sezóny 2020/2021

Vrcholem sezony 2020/2021 bude mistrovství světa v italské Cortině d’Ampezzo v termínu 8.-21. února 2020. Cílem mladších závodníků je juniorský šampionát plánovaný od 2.-11. března v bulharském Bansku, který bude podobně jako celá sezona podléhat speciálním anticovidovým opatřením, na základě kterých je už nyní známo, že se MSJ uskuteční bez sjezdu. Evropský olympijský festival mládeže EYOF původně plánovaný na 8.-12. února 2021 ve finském Vuokatti byl rovněž z covidových důvodů přeložen až na prosinec 2021, v letošní sezoně se proto vůbec neuskuteční.