Regenerace

Jak tedy předcházet bolavým svalům a vychutnat si oblíbenou dovolenou naplno? Možností regenerace je spousta a každému vyhovuje trochu něco jiného. Doporučujeme tedy vyzkoušet několik možností a zjistit, která vám vyhovuje a kýžený cíl splňuje nejvíce.

Regenerace po lyžování

Spánek

Spánek jako způsob regenerace jste jistě slyšeli již mnohokrát a můžete si říkat: vždyť spím s tím už nic dělat nemůžu. Opak je ale pravdou. Dostatečný spánek je opravdu zázrak, který vás nic nestojí, a přitom se jedná o jeden z nejlepších způsobů regenerace, ať už fyzické, ale i psychické. Jak tedy pomocí spánku regenerovat? Klíčem k úspěchu je kvalita a doba spánku. Ideální je tělo naučit chodit spát a vstávat stále ve stejnou či podobnou hodinu. Tělo bude mít nastavený režim, na který se adaptuje a který pomůže tělu lépe využít spánek k regeneraci. Dále zkuste večer a během noci omezit množství světla z mobilních telefonů, televizorů a dalších zařízení. Tato světla spolu s vlnami, které tyto přístroje vyzařují narušují spánek. Pokud se o spánku chcete dozvědětněco víc, přečtěte si náš článek na téma Proč je spánek pro sportovce důležitý.

Flossband

Po pohybové aktivitě bývají svaly oteklé. Jednotlivé vrstvy jako kůže, podkoží, vazivo, fascie i svaly, které by měli být vůči sobě snadno pohyblivé, mohou být přilepené a to může způsobovat dříve nebo později bolesti. Těmto bolestem můžete předcházet pomocí Flossbandu. Jedná se o kompresní pásku, která pomáhá od bolesti svalů a kloubů, obnovuje pružnost špatně protažitelných částí těla a zároveň regeneruje svaly po zátěži. Výhodou Flossbandu je také to, že nezabere moc místa a tak není problém zabalit si ho s sebou na vaše zimní radovánky.

Kompresní guma Flossband

Masážní válce, ježci a míčkování

Dalšími užitečnými pomůckami nejen pro svalovou regeneraci, ale také například pro prevenci zranění jsou masážní válce, masážní ježci a masážní míčky. Jistě jste o těchto pomůckách nebo alespoň o jedné z nich už slyšeli, ale víte, jak vlastně fungují a proč pomáhají? Všechny tyto pomůcky pracují více či méně s prokrvením. Při použití těchto pomůcek dojde k tomu, že do svalů unavených po zátěži nateče nová čerstvá krev, která pomůže s odplavením metabolitů, které se ve svalech nahromadily zátěží. Zvýšením cirkulace krve ve svalech docílíte několika násobně rychlejší regenerace, než když byste si po celodenní lyžovačce jenom lehli a nic nedělali. Masážní válce navíc pomáhají zlepšovat mobilitu a zlepšují protažitelnost měkkých tkání, díky čemuž můžete minimalizovat riziko zranění.

Sauna

Wellness centra či sauny jsou často součástí hotelů či penzionů, které se nachází v lyžařských oblastech. Tato skutečnost vám otevírá další dveře pro regeneraci. Jako bonus je velmi příjemné se po celodenním lyžování v nízkých teplotách pořádně prohřát v sauně. Tato tepelná procedura pomáhá regeneraci na principu zvýšení průtoku krve nejenom svaly, ale i orgány. Větší množství protékající krve znamená také více kyslíku, což opět napomáhá rychlejší regeneraci. Sauna pomáhá také v boji s choroboplodnými zárodky v těle, rychleji zotavuje po zraněních a navíc uklidňuje psychiku. Že jste v sauně nikdy nebyli? Nevadí, stačí když si přečtete náš článek a zjistíte, jak se v sauně chovat a co všechno k saunování potřebujete.

Saunování

Cvičení a procházky

Pasivní odpočinek je určitě lepší než žádný odpočinek, ale co je ještě lepší než pasivní regenerace? Ano, aktivní odpočinek! Zkuste si po náročném lyžování zajít na pomalou příjemnou procházku po okolí. Nemusíte nachodit desítky kilometrů, stačí tři, čtyři nebo pět kilometrů pomalým tempem například do sousedního městečka.

Pokud nejste zrovna fanoušci procházek, můžete vyzkoušet také lehké cvičení například s cvičebními gumami. Pro tento účel vám postačí slabší odporové gumy, ale můžete vyzkoušet také cvičení pouze s vlastní vahou. Pokud se chcete inspirovat na cvičení s cvičební gumou, můžete se podívat na náš článek, ve kterém vám přinášíme 8 tipů na cvičení s posilovací gumou Sanctband a nebo se podívat na videa na youtube.

Ledování

Bezpochyby jste zaregistrovali, že někteří profesionální sportovci se po svém tréninku či zápase ponoří do ledové vody, ale proč? Jak ledová lázeň pomáhá v regeneraci? Ledová voda způsobuje vasokonstrikci, to znamená, že se cévy v těle stáhnou. Na tento stah cév systém reaguje zrychlením krevního oběhu, aby byl dopraven dostatek krve všude, kde je potřeba. Zrychlením krevního oběhu dochází ruku v ruce k rychlejšímu odplavení metabolitů, které se ve svalech vytvořili lyžováním. Pokud nemáte s ledováním žádné zkušenosti a chtěli byste to vyzkoušet, doporučujeme začínat pomalu na pár minut. Vhodné je se do ledové lázně ponořit cca do 30 minut po skončení lyžování. Každý na ledovou vodu reaguje jinak, na někoho to působí přímo zázračně a druhý den necítí žádnou svalovou bolest, na někoho to naopak nefunguje vůbec.

Ledování – regenerace

Upozornění na závěr

Důležité je poslouchat své vlastní tělo, pokud by vám nějaká z uvedených metod nedělala dobře, nepokoušejte se případné nevolnosti či nepříjemné pocity překonat, ale zvolte jinou metodu regenerace. Každé tělo je jiné a unikátní, tudíž každému vyhovuje jiný způsob regenerace. Podstatné je však regeneraci nepodceňovat, a i přes to, že se lyžování věnujete pouze rekreačně, věnujte kousek svého času kvalitnímu odpočinku, abyste si mohli oblíbenou zimní dovolenou užít na plno a bez zranění.