Že by lyžařská sezóna 2020/21 vůbec nemusela začít, si ještě během covidově vypjatých Vánoc představovali asi jen absolutní pesimisté. Kdo je dostatečně časově i finančně flexibilní, ten se samozřejmě na svah dostal a ještě dostane (více než měsíc bylo z Česka volně přístupné Švýcarsko, nyní Bulharsko, možnosti byly a jsou i pro karavanisty a koneckonců pár dní se lyžovalo taky u nás nebo v příhraničí), ale spolehlivě a s předstihem se v současnosti lyžování plánovat nedá. Statisíce svátečních a prázdninových a desetitisíce pravidelných lyžařů tak letos "utře". Naděje ještě doutná v případě českých hor, ale kdykoliv taky může zhasnout.

Z Brna do Krkonoš? Zapomeňte

Česká vláda se při průchodu epidemickou bouří řídí mapou, kterou drží vzhůru nohama a občas jí ještě poryv větru kus utrhne. Absurdní drama má i komické momenty, třeba když ministr zdravotnictví prohlásil, že samotný provoz vleků rizikem není, ale nesměli by na něm moc jezdit lidi. To má člověk hned chuť podívat se na Hospodu na Mýtince. Aby to ale bylo úplně jasné i neznalcům Cimrmana, tak ministr uvedl, že není možné, aby třeba rodina z Brna jela lyžovat do Krkonoš (vyjádření ministra Blatného). To je totiž mobilita a ta se nesmí.

Když se ukázalo, že PES epidemii hlídat neumí, je potřeba zabránit aspoň nejhoršímu - kolapsu nemocnic. Kdo se nikde nevyskytuje, ten se nenakazí, nezkolabuje a nepřispěje k přetížení zdravotnických zařízení. Vláda se fialovým 5. stupněm PES zoufale snaží, aby se lidi co nejméně pohybovali. Pohyb je prostě nepřítel.

Díky za obětavé zdravotníky

Dokud nebudou nemocnice poloprázdné, žádné uvolnění nepřijde, protože to se před Vánoci nepovedlo. Takže se slíbí otevřít školy nebo pustit vleky, ale jen pokud to "situace dovolí". Až se za týden vleky nepustí, tak za to bude vinna "situace". A pokud se pustí, začnou se ukazovat fotky (domnělých či skutečných) tlačenic a na lyžaře utržené ze řetězu se svede, co bude zrovna potřeba. Nacházíme se tedy ve vrcholně chaotickém období, kdy se nedá předvídat prakticky nic. Můžeme být snad jen hodně rádi, že máme robustní zdravotnictví a obětavé lékaře a sestřičky, díky nimž se to všechno nějak zvládá.

O vleky vlastně vůbec nejde

Ale zpět k lyžování. O tom, že provoz středisek pro jednodenní návštěvníky představuje naprosto zanedbatelné epidemické riziko, snad ani nelze rozumně pochybovat, dokonce ani v těch obávaných frontách. Minimální skutečný rozestup je dán lyžemi (cca 1,5 m), stojí se venku a pro sichr se dá ještě nařídit respirátor (chrání i jeho nositele!). Zcela se to osvědčilo v Rakousku i Švýcarsku. Chápe to i ministr, a tak vytahuje další protitrumf - nelegální ubytování. Na horách jsou i bez vleků spousty lidí, ovšem nejen na vlastních chalupách, ale i v pronájmech, apartmánech, penzionech, ... S vleky to podle něj zřejmě bude ještě horší. A tak se zakazuje, co to jde, protože - uvažujme vládní logikou - stejně to všichni neposlechnou. Tajně (a někdy i legálně) fungují hospody, prodejny (stačí mít živnosťák) nebo kadeřnictví. Nikdo neví, v jakém měřítku a co se vlastně všechno děje. Lidi se spolu doma schází. A co taky mají dělat jiného, když se nemohou třeba bezpečně projet po svahu? Vláda si ustlala ve vlastní pasti, ve které už může jen doufat, že to nějak dopadne, protože situaci prakticky neovládá. Místo aby motivovala lidi se viditelně za daných pravidel rozptýlit v prostoru, nutí je se schovávat.

Evropa je proti

Netušeným problémem je i evropský kontext, řekneme-li to trochu odborně eufemisticky. Německo se rozhodlo jít cestou absolutní eliminace viru, a tedy zakázat (a kompenzovat!) vše, co je zbytné, tedy především volnočasové rejdění včetně lyžování. Hlavními lyžařskými spojenci v této strategii jsou Francie a Itálie, kde možná už sezóna skončila, aniž by začala. Datum možného zahájení se posunuje stále dopředu a ambiciózní cíle, dané počtem nových případů, jsou stále stejně daleko.

Jen na okraj, německá "čísla" (covidová data Německo) jsou oproti těm českým (covidová data Česko) v přepočtu na obyvatele čtvrtinová, ale počtem úmrtí jsou na tom v posledních týdnech prakticky stejně jako my. Ač nejsou všechny statistiky úplně souměřitelné, chtělo by se zeptat, kde udělali "soudruzi" chybu?

Jen Švýcarsko ví, co dělá?

Nevídaným úkazem je Švýcarsko, nově také téměř v lockdownu, ale s otevřenými sjezdovkami a hotely. A "čísla" (covidová data Švýcarsko) jim od začátku prosince padají a padají, nesrovnatelně s utlumeným Českem nebo Německem. Jistě je to i tím, že každá země má jinou strukturu společnosti, ekonomiky, životního stylu, návyků... Ovšem bez analýzy, jaký skutečný dopad která opatření mají, ani nemá smysl je zavádět. Švýcarsko tedy asi jako jedna z mála zemí ví, co dělá, a lyžování k tomu omezovat nepotřebuje. Je snad už pozdě se poučit tam, kde to jde?