Hned při příjezdu do Andermattu vás zaujmou barvené „věžáky“, které trochu rozbíjí horský ráz krajiny, nicméně si na ně po nějaké době zvyknete a začnete je považovat skoro za jistý charakteristický znak Andermattu. Ráz původního městečka je poměrně zachovalý, takže je i kam vyrazit na romantickou večerní procházku.

Lyžařská aréna Andermatt Sedrun Disentis se šňůrou lanovek a sjezdovek táhne po horských pláních kolem Oberalppassu až do městečka Disentis s celkem více než 120 km sjezdovek. Lyžařský výlet z Andermattu zabere skoro celý den, takže pokud vám po cestě dojdou síly, můžete se klidně zpátky do Andermattu svézt vláčkem, který je v ceně skipasu. Sjezdovky nad Andermattem ve směru na Oberalppass jsou spíš přehledné a nejsou tak nepředvídatelně členité a zakroucené, jako to bývá pro značnou část švýcarských sjezdovek typické.

My jsme se nechali vyvézt hlavní kabinkovou lanovkou na Gütsch, odkud jsme se postupně „prolyžovávali“ směrem na Sedrun. Hlavně zpočátku se nám příjemně kroužily oblouky na kratších modrých přehledných sjezdovkách, přičemž se oko neustále mohlo kochat protějšími malebnými scenériemi.

Okolo Oberalppassu se přidají i členitější červené sjezdovky, z nichž se nám líbila například červená jezdivá trať č. 36, ale zábavná byla i užší, ale přesto krásně přehledná sjezdovka č. 39. Červené lajny jsou tu všeho druhu, někomu by snad mohla chybět nějaká ta přísnější černá, ale my vítáme spíš tratě, na kterých se dají vykružovat svižné sportovní oblouky po hranách.

Typické široké alpské dálnice se spouští z vrcholu Cuolm Val do vesničky Dieni u Sedrunu – na mapičce sice najdete několik červených spouštějících se vedle sebe, ve skutečnosti jde ale o jedno nekonečné carvovací letiště, které má skoro tolik do šířky, co do délky. Při našem lyžařském safari jsme se tedy nejdéle zdrželi tady a hlavní sedačkovou lanovkou jsme se tu nechali vyvézt na několik rund. Kromě nadstandardní šířky se nám líbil i akorátní sklon, který dával ideální rychlost na pokládané oblouky.

Tipem na prázdnou sjezdovku je zastrčená trať č. 41, kterou obsluhuje kotvový vlek, a tak není lyžaři tolik vyhledávaná. Komu ale nevadí chvíli postát, užije si tu prázdnou pistu a manšestr i v poledne.

Abychom měli prolyžované v této části všechny sjezdovky, nedojeli jsme až úplně do Disentisu, ale v Dieni jsme se otočili na zpáteční cestu, která v opačném směru nabízela zase nové sjezdovky. Na závěrečnou jízdu do Andermattu jsme si vybrali oficiální freeridovou trať, která se spouští pod hlavní kabinkovou lanovkou.

Tato zóna je poměrně přehledná, nesjíždíte do žádného žlabu ani se nepotýkáte s jinými terénními nástrahami, pokud si je sami nevyberete…nap­říklad na odraz pro skok. Trať vás vyplivne rovnou u nástupu kabinky.

Kdo si netroufá na freeride, dá se tu samozřejmě sjet i po „normální“ modré sjezdovce. Ve spodní části kopce ale počítejte, že pojedete pohromadě se sáňkaři částečně po sáňkařské dráze, takže máte-li trochu „víc pod botou“, doporučujeme spíš verzi volného terénu, je-li dostatek sněhu.

Tipem pro zkušené lyžaře je vrchol Gemsstock (2 961 m), který jako jediný leží trochu odstrčeně a není přímo napojený na hlavní lyžařskou arénu, nicméně stačí jen u nádraží nastoupit na bezplatný skibus a ten vás po pár minutách vysadí přímo před nástupní stanicí na kapacitní kabinu, na kterou navazuje druhá, jež vás vyveze na úplný vrchol Gemsstocku. Také skutečnost, že celou cestu na kopec musíte stát, snižuje komfort a trochu tak filtruje lyžaře, takže tu svahy brousí hlavně sportovní lyžaři a žádné „plužiče“ na tomhle kopci nenajdete.

Výhled z Gemsstocku má vysokohorské kouzlo, protože se tu díváte do naprosté horské divočiny, která se přímo před vámi otevře – žádné vesničky, žádné „olanovkované“ hory, ale čistá horská panoramata, kdy si nejvíc uvědomíte, že se nacházíte v samotném nitru Alp. Pro ještě lepší výhled si můžete vyjít i na vyhlídkovou terasu nad lanovkou, ta byla ale v době naší návštěvy uzavřená.

Na Gemsstocku nenajdete žádné modré cvičné svahy, ale pěkně dlouhé a členité červené a černé sjezdovky, které ale nijak neztrácí na přehlednosti. Velmi příjemná je tu červená sjezdovka č. 70, jediné, co trochu kazilo jízdu, byl jeden delší traverz, ale jinak padala pěkně dolů. Sportovcům se bude líbit na kotvovém vleku, kde budete jezdit pravděpodobně sami a oblouky tu můžete sekat na černé trati č. 75, která ale není tak „přísná“, takže se tu nemusí smýkat a obloučky tu v pohodě vykroužíte po hranách.

Gemsstock je hlavně rájem freeriderů - z nejvyššího bodu se tu můžete pustit po oficiální freeridové trati č. 72, ale klidně si v den prašanové nadílky můžete dát i černou „sedmdestátjed­ničku“, protože se neupravuje a díky nekompromisně prudkému sklonu vám bude lítat prašan přes ramena.

Freerideři si na tomto kopci nacházejí i mnoho dalších lajn ve volném terénu, protože orientace těchto svahů je na sever, takže jsou tu z hlediska lavin „bezpečnější“ sjezdy než na protějším Gütschi, který je od rána na sluníčku. Důrazně se doporučuje lavinová výbava, kterou si můžete zapůjčit přímo u nástupné stanice kapacitní kabiny a samozřejmě zkušeného průvodce.

Naopak nezkušení lyžaři, začátečníci či děti mohou zavítat do velkého lyžařského parku Matti Kids Arena v mezistanici kabinkové lanovky Gütsch-Express, kde můžou využívat několik pojízdných pásů, krátké cvičné svahy a pro zpestření děti mohou prozkoumat i malé pohádkové domečky.

Co se týká občerstvení, oblíbili jsme si tu Biber Bar u nástupu kabinkové lanovky Gütsch-Express, což je klasický aprés-ski stan s venkovní teráskou, která je v příjemném závětří a sluníčko sem svítí i v lednu minimálně do 16 hod. Objednat si můžete například currywurst, půlku kuřete s domácím dipem, kuřecí nugetky nebo polévku. Obsluha tu mluví česky a při usazení na terásku rozdá deky na zahřátí. Za pivo tu dáte 6,50 CHF, za půlku kuřete s hranolkami 21,50 CHF, nicméně z porce se bez problémů nají dva.


V Andermattu jsme byli ubytovaní v Andermatt Alpine Apartments, kde se dá vybrat z klasických i z luxusních apartmánů, v každém případě všechny druhy apartmánů disponují plně vybavenou kuchyní (najdete například toastovač, přístroj na fondue i na raclette). Apartmány leží v novém komplexu vedle hotelu Radisson Blu a přímo odtud jezdí dvakrát do hodiny bezplatný skibus.SNOW tour tip - Andermatt Alpine Apartments from SNOW.cz on Vimeo.Andermatt v kostce:

Vzdálenost z Prahy 8 h
Ceny skipasů jsou flexibilní dle poptávky  
Celodenní skipas dospělí 55 CHF
Celodenní skipas děti (6-15 let) 28 CHF
Celodenní skipas mládež (do 16 let) 39 CHF
Celodenní parkování 5 CHF
Skibusy zdarma
Webové stránky www.andermatt-sedrun-disentis.ch
Ubytování www.alpine.apartments.ch

V Andermattu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.