Tisková zpráva: Svaz lyžařů ČR

„Důvodem je velmi nízká finanční podpora ze strany Národní sportovní agentury, o které jsme se dozvěděli v polovině tohoto týdne. Pokud bychom akce pořádali, způsobili bychom tím zadlužení svazu a ohrozili financování olympijské přípravy na hry v roce 2022. Na naši informaci, že pořádání akcí je vinou nízké podpory ohroženo, nikdo z vedení NSA nereagoval," uvedl prezident svazu Lukáš Heřmanský.

Národní sportovní agentura informovala Svaz lyžařů ČR o schválené finanční podpoře v rámci programu podpora významných sportovních akcí. Ta je v případě obou zimních akcí řádově poloviční, než bývala v minulých letech ze strany Ministerstva školství ČR, tedy 5 milionů namísto 10 v případě běžců a 4 namísto 8 milionů v případě snowboardistů.


Podpora zimních akcí řádově poloviční, než bývala v minulých letech ze strany Ministerstva školství ČR, tedy 5 milionů namísto 10 v případě běžců a 4 namísto 8 milionů v případě snowboardistů.


„Rozpočty zimních akcí jsou 22 a 20 milionů, když v letošním roce jsme navíc nemohli počítat s příjmy ze vstupného a dalších doprovodných akcí, naopak museli jsme kalkulovat s milionovými extra náklady na proticovidová opatření. Liberecký letní Světový pohár skokanů měl mít rozpočet 3,6 milionu korun, když navržená podpora je 1,3 milionu," vysvětlil Heřmanský.


„Od vzniku NSA jsme si slibovali, že nesystémovost v přidělování dotací vyřeší. Jen shodou náhod jsme byli ušetřeni velké mezinárodní ostudy.“


Svaz lyžařů opakovaně s vedením Národní sportovní agentury jednal o nutnosti znát řádovou výši státní podpory s dostatečným předstihem, protože nelze žádat o přidělení organizace velkých zimních sportovních akcí bez elementární předvídatelnosti, zda stát akci podpoří a v jaké výši. „Toto v minulosti neexistovalo a my si od vzniku NSA slibovali, že tuto nesystémovost vyřeší. Jen shodou náhod jsme byli ušetřeni od velké mezinárodní ostudy, protože ve středu jsme získali stanovisko o přidělené státní podpoře na akci, která se měla konat tento víkend a my bychom ji pro nedostatek financí rušili tři dny před startem prvního závodu. Věřím, že toto naše těžké, ale nutné rozhodnutí pomůže k formulování nových spravedlivých a předvídatelných pravidel pro pořádání zimních akcí. Pokud se tak nestane, bude Česká republika v budoucnu bez závodů Světového poháru v lyžování a snowboardingu. Byla by škoda připravit české fanoušky o možnost vidět české medailisty a nejlepší světové sportovce na vlastní oči," uzavřel Heřmanský.