Sníh, sníh a ještě více sněhu. V posledních dnech padá v Lenzerheide nepřetržitě a byl kvůli němu zrušen první ze dvou tréninků na středeční sjezd. Sněžit má i v noci na úterý, následně celý den a nadílka se podle předpovědi má završit až ve středu odpoledne. A tady začíná problém.

Bez možnosti posunu

Pravidla Mezinárodní lyžařské federace pevně stanovují, že není možné odjet závod ve sjezdu bez toho, aby mu předcházel alespoň jeden trénink. Momentální situace ve švýcarském dějišti závěrečné etapy tohoto ročníku Světového poháru ale nikterak nenasvědčuje tomu, že se v úterý bude moct trénink uskutečnit.

Pokud bychom mluvili o jakémkoliv jiném závodu než o finále Světového poháru, logicky by se nabízela varianta posunutí termínu. Finále ale podléhá jiným regulím a bod 19.1 Zrušení v průběhu akce a přesunutí Pravidel pro Světový pohár v alpském lyžování hovoří jasně – závody, které není možné v důsledku zásahu „vyšší moci“ uspořádat, mohou být ve výjimečných případech odloženy a posunuty na nový termín. S výjimkou závodů, které se konají v rámci finále Světového poháru, tam posun není možný a závod, který se nemůže odehrát, je zrušen bez náhrady.

Ve zkratce to znamená jediné: Pokud počasí nepustí závodníky do úterních tréninků, středeční program musí padnout bez náhrady. V tu chvíli by malé Křišťálové glóby za disciplínu putovaly do rukou domácího Švýcara Beata Feuze a Italky Sofie Goggii, která se šest týdnů od svého zranění v Garmisch-Partenkirchenu dala do kupy natolik, že je ve Švýcarsku rovněž – připravena bojovat až do konce.

Komu by zrušení pomohlo?

  • zmíněné dvojici Beat Feuz (486 bodů) a Sofia Goggia (480 b.), kteří by nemuseli odrážet útok Rakušana Matthiase Mayera (418 b.) respektive švýcarského dua Corinne Suter (410 b.) a Lara Gut-Behrami (383 b.)
  • v boji o velký Křišťálový glóbus Petře Vlhové (1352 bodů), její největší rivalka Lara Gut Behrami (1256 b.) by přišla o jednu ze svých parádních disciplín, přičemž slalom nejezdí, slovenská specialistka na točivé disciplíny je naopak schopná solidně bodovat i v super-G, kde drží celkově osmou příčku
  • v boji o velký Křišťálový glóbus Alexisi Pinturaultovi (1100 bodů), což by se mu obzvlášť hodilo po nedělním výpadku v druhém kole slalomu v Kranjské Goře, kde chtěl bodovat a zvětšit svůj náskok na skvělého Švýcara Marca Odermatta (1069 b.). Ten stejně jako Lara Gut-Behrami nebude mít ze slalomu ani bod, naopak Francouz je schopný v super-G nějaké body urvat