Jako by nestačily sáhodlouhé debaty o zrušených rychlostních závodech na finále Světového poháru v Lenzerheide. Když konečně vše utichlo a Petra Vlhová přivezla vysněnou trofej na rodné Slovensko, přišel zásah ze strany, odkud to nečekala.

Slova, co zabolí

„Jsem teď rozpolcený. Byl by čas odejít, toto vítězství je milníkem,“ prohlásil Livio Magoni v rozhovoru, kde přirovnal svou svěřenkyni ke klubu Atalanta Bergamo ze svého rodiště, který podle jeho slov může sehrát svou roli v měření sil s fotbalovými giganty, ale na jejich úroveň to nedotáhne. V další pasáži pak hovoří o italských sjezdařkách jako o diamantech, kdežto o Petře Vlhové jako o železe.

„Už neporoste, nemá to v DNA. Může se vlastně jedině zhoršit a to také bude můj důvod, pokud se rozhodnu s ní dále nepokračovat,“ pokračoval italský trenér na téma slovenské lyžařky, u které měl podle původní smlouvy působit i v olympijské sezóně 2022. V rozhovoru dále naznačuje, že jeho vztahy s rodinným týmem rodačky z Liptovského Mikuláše nebyly ideální, jelikož se jejich představy o přípravě Petry Vlhové lišily a že by vždy preferoval svou někdejší svěřenkyni Tinu Maze pro její komplexnost včetně roviny volného času.

Po náročné sezóně, která pro ni měla zlatý konec, Slovenku interview zaskočilo. „Splnění snu o velkém Křišťálovém glóbu bylo zlomem v mé kariéře, který pro mě osobně znamená i konec pochybnostem, zda jsem schopná dlouhodobě konkurovat úplně nejlepším a splnit si další sportovní sny. Jsem z tohoto obrovského úspěchu velice šťastná a hrdá na své nejbližší, na celý svůj Ski Team Vlha. Negativní vyjádření mého trenéra Livia Magoniho v italských médiích, s nimiž mě novináři konfrontují posledních 24 hodin, nás všechny zasáhlo v čase absolutní radosti. Nesnížím se k tomu, abych je komentovala bez toho, abychom si spolu všichni promluvili a vyjasnili si své postoje,“ uvedla Slovenka ve čtvrtek prostřednictvím sociální sítě.

Výměna za krajanku?

Setkání kompletního týmu Petry Vlhové s trenérem Liviem Magonim bylo záhy naplánované na pátek a téhož dne se ale v Itálii začaly objevovat spekulace, že by měla s koučem pro následující sezónu spojit síly loňská vítězka velkého Křišťálového glóbu Federica Brignone. Dvojice už v minulosti spolupracovala, v letech 2013 až 2015.

Pro Italku by to případně znamenalo individuální přípravu pod taktovkou krajana a vystoupení ze stávající tréninkové skupiny, jejíž součástí jsou i majitelky malých Křišťálových glóbů za sezónu 2021 ve sjezdu a obřím slalomu, Sofia Goggia a Marta Bassino. V Corriere della Sera totiž Livio Magoni vyloučil možnost, že by se stal součástí italského reprezentačního týmu, to je pro něj prý uzavřená kapitola.

Prvotní náznaky přechodu od Petry Vlhové k Federice Brignone začal kouč prakticky ihned mírnit, tvrdíc, že je v Jasné se svou stávající svěřenkyní a že mělo pouze dojít k nedorozumění spočívajícímu v nepřesném překladu jeho výroků z rodné italštiny.

To trochu pokulhávalo, jelikož interview, které Livio Magoni deníku Corriere della Sera dal, obsahovalo řadu výroků, které chybně vyložit nešlo. Prvotní informace nicméně mluvily o tom, že Ski team Vlha bude na setkání s koučem požadovat omluvu nebo konec. Když se posléze Ital prostřednictvím médií skutečně omluvil, zdálo se, že bude úspěšná dvojice pokračovat.

Každý své dveře

Petra Vlhová se nevyjadřovala a užívala si oslavy včetně přijetí prezidentkou Zuzanou Čaputovou na Bratislavském hradě. V úterý večer pak zčistajasna informovala o konci.

"Byla to dlouhá a náročná cesta za tím, co jsme si všichni tak nesmírně přáli. Nakonec se sen stal skutečností a já držím v rukou Velký glóbus. Úžasných pět let s tebou Livio, během nichž jsem se mnohé naučila. Jsem nesmírně vděčná za tvůj čas, tvou nekonečnou energii, perfekcionismus a naděje, jež jsi do mě neustále vkládal. Jedny dveře se zavírají, tisíc dalších se otevírá a my si musíme jen správně vybrat. Ale tentokrát každý ty svoje. Děkuji, Livio Magoni," uvedla slovenská šampionka na svém Instagramu.

Kdo bude Petru Vlhovou trénovat, stejně jako kam zamíří Livio Magoni je zatím ve hvězdách. Ital v minulosti přivedl k úspěchům Slovinku Tinu Maze, která s ním ale na konci sezóny 2013 ukončila spolupráci, takže se vytouženého olympijského zlata nedočkal. Před angažmá u Vlhovců působil u mladých Italek, mimo jiné Marty Bassino a Federiky Sosio. Tam jeho spolupráce skončila kvůli údajně příliš tvrdým tréninkovým metodám, proti čemuž stojí slova trenéra který hovoří o nepřijetí a nedostatečné podpoře ze strany federace.