BIKE tour 2021 - Lipno from SNOW.cz on Vimeo.Tradičním zážitkem na Lipně je Stezka korunami stromů, kam se můžete z hlavního zázemí nechat vyvézt sedačkovou lanovkou, minibusem nebo pěšky po lesní cestě. Stezku tvoří dřevěný chodník, který vás protáhne doslova skrz koruny stromů.


Po cestě na vyhlídkovou věž se můžete dozvídat zajímavé informace o stromech, lesích nebo stezce jako takové, například se dozvíte, kolik jeřábů bylo použito ke stavbě stezky nebo jak dlouho roste sirka v lese, zároveň si procházku můžete zpestřit i postranními balančními překážkami.


Po Stezce korunami stromů vede i naučná Ptačí stezka, která vás tu seznamuje s různými druhy ptáků. Jejím cílem je vrchol vyhlídkové věže s ptačími hodinami, na kterých pomocí ručičky můžete ukázat na ptáčka, jehož zpěv chcete z hodin slyšet.


Vyhlídková věž vám pak samozřejmě z výšky 40 metrů naservíruje i výhled na lipenskou přehradu a také malebnou Šumavu v pozadí.


*Ze Stezky korunami stromů jsme zamířili rovnou do Království lesa, což je velké lesní dětské hřiště umístěné kousek pod výstupem sedačkové lanovky. Z tohoto místa jsme tu pokaždé nadšení, a to už je máme nějaký ten pátek po třicítce *


*Království lesa je plné atrakcí, ale také poučných informací pro děti o lese. Můžou se například hravou formou vzdělat, jaké stopy patří kterým zvířátkům, nebo si na vlastní oči můžou prohlédnout živou kočku divokou. Co je ale asi nejvíc bude bavit, je fůra atrakcí jako jsou obří nafukovací trampolíny, houpačky, nízké lanové překážky a další prolézačky. *


*Nám se tu nejvíc líbilo ve smrkovém bludišti a na Hradní Stezce lesních zvířátek, což je velká dřevěná stavba s několika věžemi ve dvou patrech, celá je ovšem jištěná sítěmi, takže tu děti můžou bez obav pobíhat. *


Nelze tu ale vynechat ohradu s malými kozičkami, do které klidně můžete vlézt a kozičky můžete nakrmit granulemi z automatu poblíž (hrst granulí vyjde na 10 Kč). Kozičky vám samozřejmě v ohradě nijak neublíží, počítejte ale s tím, že jakmile zmerčí, že jim nesete granule, budou se jich hromadně dožadovat.


Začínajícím bikerům nebo klidně i rodinám s dětmi se na Lipně bude líbit Floutrejl, tedy zcela vyhlazená biková pěšina, která zejména v první polovině takřka kopíruje vrstevnici, takže není příliš z kopce a naopak tu musíte občas šlápnout i do pedálů.


Druhá polovina je o něco rychlejší, už není potřeba šlapat, stále jde ale jen o velmi pozvolně klesající trail, takže se tu nemusíte bát žádných prudkých úseků. Tento trail se dá jet klidně i na pevném kole a zvládnou ho klidně i děti.


Ani zkušenější bikeři nejsou na Lipně ochuzení a můžou sem vyrazit do bikeparku, který nabídne modrou a červenou trať. Modrá trať je relativně vyhlazená a zahrnuje klopené zatáčky a menší skoky, které se ale dají v pohodě přejíždět. Tahle trať je příjemně univerzální, protože i méně zkušený ji sjede, zkušenější si tu pak může zaskákat a pořádně to naklopit do klopek.


Na červeném trailu už vykukuje nějaký ten kořen nebo kámen, jinak je ale profil podobný jako na modrém, tedy bez žádných výrazně prudších úseků. Skoky na červeném trailu už jsou ale o něco větší a narazíte tady i na nějakou tu zpestřující dřevěnou překážku.


Bikeparkové tratě na Lipně sice patří mezi ty kratší u nás, mně osobně se ale líbí jejich hravé provedení a nepříliš vysoká náročnost, takže si sem můžete jet jen tak na pohodu zajezdit s kamarády, aniž byste museli mít na tratích smrt v očích.


Na cyklovýlet jsme se vydali po Floutrejlu na první křižovatku, odkud jsme se rozjeli do mírného kopce na pohodovou hřebenovku vedoucí přes Kaliště až na místo zvané „Nad Studenou“. Tady doporučujeme sjet si přírodní lesní trail „Nad Studeným“, který končí na vyhlídce Na Martě nad Frymburkem. Trail není nijak náročný a zvládne ho biker jakékoli úrovně.


Z vyhlídky „Na Martě“ pak do Frymburku vede hravý singltrail Frymburk, který stojí za projetí. Je plynulý, přírodně vedený a zahrnuje i klopené zatáčky a menší skoky. Tohle příjemné svezení končí až u Frymburku, přímo u cyklostezky lemující přehradu, po které jsme se dostali zpátky do Lipna.


Kdo není biker, může si na Lipně vyzkoušet jízdu na koloběžkách (sjezdových i silničních) nebo se oddat vodním radovánkám, jako je plavání, jízda paddleboradu, na šlapadle či eletročlunu. Celkově prostor u přehrady velmi věrohodně imituje dovolenkovou pláž přímořských resortů, takže ne nadarmo je Lipno přezdívané „české moře“.


Letošní novinkou na Lipně je komplet přestavěné hlavní zázemí u nástupiště lanovky, takže my to tu u příjezdu málem ani nepoznali. Vzniklo tu nové příjemné náměstíčko mezi restaurací Stodola (dříve Lanovka) a nově vybudovaným hotelem Element. Vzniklo tu i nové moderní infocentrum a i nadále je tu k dispozici sportovní prodejna Intersport.


My jsme tu byli ale v sedmém nebi z nové cukrárny Povidloň, z jejichž zákusků opravdu přechází zrak. A hlavně sliny! Tyhle zákusky skvěle chutnají a ještě vypadají „insta-friendly“, takže jde o takovou novou povinnou zastávku na Lipně.


Co se celkově jídla týče, tak na Lipně hlady rozhodně neumřete, protože míst na občerstvení je tu několik. Na teplé jídlo si můžete zajít do zmíněné restaurace Stodola, kde si můžete vybrat například mezi svíčkovou, tatrákem, grilovaným lososem nebo Burgerem, další možnosti občerstvení najdete pak u výstupu sedačkové lanovky a také v Království lesa, kde doporučuji Belgickou wafli s ovocem a šlehačkou.


Tip na ubytování:


Ubytovaní jsme byli na Lipně v novém hotelu Element, který se nachází přímo na novém náměstíčku, takže jsme měli všechno po ruce a jako bonus výhled na lipenskou přehradu!Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod 45 min
1 jízda na lanovce dospělí 180 Kč
Kombinovaný vstup Stezka + Království dospělí 645 Kč
Zapůjčení sjezdové koloběžky dospělí 260 Kč
Zapůjčení sjezdového kola dospělí 940 Kč / 2hod
Celodenní jízdné do bikeparku dospělí 490 Kč/den
Vstup lanový park vysoký okruh- krátký + jízda na kladce 640 Kč
Provozní doba lanovky Promenádní 9:30 – 18:00
Provozní doba lanovky Lipno Express 9:00 - 19:15
Webové stránky www.lipno.info


Na Lipně jsme reportovali na kolech KONA, v oblečení FOX a s helmami a brýlemi značky SMITH.