Tisková zpráva SLČR z 31. 8. 2021, aktualizováno 7. 9. 2021

Stejně jako minulý rok bude nejlepší lyžař či snowboardista uplynulé sezony vyhlášen prostřednictvím netradičního filmového zpracování. Scénář opět vznikal pod taktovkou osvědčeného dua Petr Horký, Jan Budař. Horký se ujal režie, Budař celým pořadem provází.

„Minulý rok, kdy jsme se pro filmové zpracování Krále bílé stopy rozhodli vůbec poprvé v historii této ankety, vzbudil dokument velký ohlas. Přišli jsme s novým formátem předávání sportovních ocenění, jenž zaujal fanoušky, partnery i samotné sportovce, kteří si v něm zahráli. Zpětná vazba byla takřka výhradně pozitivní. Proto jsme se pro filmové předávání rozhodli i letos,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Od začátku bylo jasné, že opět oslovíme Petra Horkého a Jana Budaře, kteří minulý rok odvedli skvělou práci. Letos to měli ještě složitější, museli přijít opět s něčím novým, neotřelým. A to se z mého pohledu jednoznačně povedlo,“ dodal.

Kromě celkového Krále bílé stopy budou v rámci filmu vyhlášeni tradičně také nejlepší závodníci v jednotlivých disciplínách Svazu lyžařů ČR, trenér roku, junior roku a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie lyžování a snowboardingu. Ocenění sportovci ve filmu vystoupí ve velmi různorodých rolích a hraných scénkách s Janem Budařem.

Vítězství v hlavní kategorii bude obhajovat Ester Ledecká, která za posledních pět let vyhrála hned čtyřikrát. Společně s Evou Samkovou, jež kralování Ledecké přerušila naposledy v roce 2019, budou znovu patřit k největším aspirantkám na korunku.

Ledecká si v sezoně upevnila příslušnost k naprosté špičce alpských lyžařek, v prosinci ve francouzském Val d'Isère ovládla super-G, na stupně vítězů vystoupala také v lednu ve švýcarské Crans Montaně, kde ve sjezdu brala stříbrnou pozici. Medaile ji naopak jen těsně unikly na mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo, kde brala shodně čtvrté místo ve sjezdu i v super-G. V italském dějišti se ale Ledecké zadařilo na snowboardu, když jediný svůj start ve Světovém poháru alpských snowboardistek přetavila ve vítězství.

Samková podruhé v řadě vybojovala medaili na mistrovství světa snowboardcrossařek. Po zlatu z roku 2019 si letos ve švédském Idre Fjäll dojela pro bronz. Skvělou a stabilní výkonnost měla také po celou sezonu v rámci Světového poháru, hned tři závody z celkových šesti vyhrála, jednou skončila třetí a dvakrát pátá. Díky této bilanci se na konci sezony potřetí v kariéře radovala ze zisku křišťálového glóbu za vítězství v celkovém hodnocení seriálu.

Král bílé stopy 2021 bude v premiéře odvysílán v sobotu 11. září od 21:00 na programu ČT Sport.

Nominace na Krále bílé stopy 2021:

  • Alpské lyžování Martina Dubovská, Ester Ledecká, Jan Zabystřan
  • Akrobatické lyžování Diana Cholenská, Nikol Kučerová, Matěj Švancer
  • Běh na lyžích Tereza Beranová, Michal Novák, Kateřina Razýmová
  • Snowboarding Jakub Hroneš, Ester Ledecká, Eva Samková
  • Severská kombinace Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval
  • Skok na lyžích Karolína Indráčková, Klára Ulrichová
  • Travní lyžování Martin Barták, Adéla Kettnerová, Alena Veselá
  • Junior roku Elese Sommerová (alpské lyžování), Matěj Švancer (akrobatické lyžování), Nela Půbalová (běh na lyžích), Sára Strnadová (snowboarding), Jiří Konvalinka (severská kombinace), Klára Ulrichová (skok na lyžích), Martin Barták (travní lyžování)
  • Trenér roku Andrej Prevuzňák (alpské disciplíny), Jan Franc (běh na lyžích), Marek Šablatura (severská kombinace), Marek Jelínek (snowboardcross), Daniel Mačát (travní lyžování)
  • Síň slávy Emerich Rath – in memoriam, Václav Mačát