Deset vzorků, deset kartiček

Organizátoři World Ski Testu, jehož vedoucím není nikdo menší než legendární rakouský olympijský vítěz Franz Klammer, dbají na to, aby byla zaručena maximální možná objektivita. V jednom dni tak jeden člověk testuje deset lyží, všechny spadající do té samé kategorie. Na každý model připadá jedna jízda na konkrétní vymezené sjezdovce. To pomáhá zajistit co nejférovější porovnání. Jaká kategorie nás bude čekat, zjišťujeme až při prezenci, kdy současně obdržíme první kartičky s kódem modelů, které si máme vyzvednout.

Vybaveni kartičkami míříme s ostatními do fronty na servismany. Pak už to jde ráz na ráz – ukážeme model na kartičce, servisman přinese ze skladu dané lyže, nastaví vázání a můžeme vyrazit. Všechny lyže spojuje jedno: Jsou z vrchu po celé své délce zalepené neprůhlednou černou páskou, aby pozornost při testování neodváděl jejich design. Samozřejmě, že u některých modelů lze poznat, o jakou firmu asi tak půjde, ať už díky specifickým prvkům jako je UVO u značky Völkl, nebo podle vázání, celkově ale maskování funguje překvapivě dobře.

Po první jízdě přichází čas na první hodnocení. Do kartiček, které jsme obdrželi, vyplňujeme „známky“ na stupnici od jedné (nejhorší) po deset (nejlepší). Hodnotí se krátký oblouk, dlouhý oblouk, točivost, chování při jízdě po hranách, kolik síly materiál od jezdce vyžaduje a také to, zda bychom se na daném typu rádi svezli opět či nikoliv.

Zatímco my, kteří testujeme alpské modely, už jsme dávno v plném pracovním procesu, připojují se k nám v devět hodin kolegové skialpinisti, kteří dostali přidělený mnohem příznivější čas začátku testu. Brzy se ale ukáže, že je organizátoři rozhodně šetřit nebudou. Nandat pásy, vystoupat, sundat pásy, sjet terénem, odevzdat lyže a zase honem do kopce nahoru… Na konci dne toho mají lidově řečeno plné brýle.

Široká škála

Pokud mají být výsledky směrodatné, musí být vzorek testujících co nejpestřejší. Proto organizátoři nesází pouze na profesionály, ale zastoupeni jsou lyžaři všech věkových a výkonnostních kategorií, jako tomu je běžně v zimě na sjezdovce. Díky tomu se lze posléze podle skitestu dobře orientovat třeba při výběru nových lyží. Je jen logické, že měkčí, uživatelsky nenáročné lyže ocení začátečník, zatímco závodník Světového poháru bude spíš preferovat řízný materiál, co se nebude klepat ani ve vyšších rychlostech.

Mimochodem – sportovními hvězdami let současných i minulých se pole testérů zrovna hemžilo, nechyběli třeba dvojnásobná mistryně světa Alexandra Meissnitzer, olympijský vítěz Fritz Strobl, Conny Hütter a Elisa Mörzinger, Dominik Raschner, Stefan Brennsteiner, Christian Walder, Manfred Pranger a řada dalších. Jak také jinak, když nad vším bdí výše zmíněný Franz Klammer…

Na závěr se všechny hodnoty získané z testu nahrají na jedno místo a ve spolupráci s rakouským webem bergfex.at vznikne WorldSkitest SkiSelektor, nástroj, který po zadání osobních parametrů a preferencí dokáže efektivně poradit s výběrem lyží uživateli přesně na míru. Až 80 % lyžařů totiž používá materiál, jenž se pro ně nehodí a nikdy není pozdě na to, rozšířit si obzory.

O tom jsem se ostatně přesvědčila i já sama. Právě na základě své účasti na testu jsem objevila lyže, kterými jsem rozšířila svou sbírku doma. Za běžných okolností by přitom mě samotnou vlastně vůbec nenapadlo si je vyzkoušet, ať už kvůli jejich zařazení v kategorii, nebo kvůli značce. Když totiž dojde na nákup lyží, musím přiznat, že jsem velká tradicionalistka. Držím se několika časem prověřených značek, takže jsem byla velmi překvapená při zjištění, s jakými lyžemi jsem našla tak báječnou shodu.

Domů z hor se nechce nikdy a po sezoně poznamenané koronavirovou pandemií snad ještě méně než obvykle. Přesto odjíždíme nabušeni tím dobře známým pocitem intenzivního štěstím, které lyžařský sport přináší. Naděje žije, a tak nám snad přicházející sezóna minulé ústrky vynahradí. Ideálně s novými lyžemi na nohou.WORLD SKI TEST 2021/22 - výsledky