Dobré asistenční služby jsou základ

Pokud vás auto na horách vypeče, je to nemilá situace, se kterou si mnohdy ani ostřílený motorista neví rady. Základem je tedy mít dobré pojištění auta, které vám poskytne také asistenční služby s potřebnými limity. Asistenční služba vám pomůže, pokud zůstanete uvízlí ve sněhu a nedokážete vyjet, nebo dokonce pokud silnici pokryl led a vaše řidičské schopnosti neumožňují jízdu. Vždy je pochopitelně třeba prozkoumat, jaký pojistný produkt jste zvolili. Pokud si pořizujete nové pojištění, využijte srovnání povinného ručení, díky kterému najdete ten nejvhodnější produkt právě pro vás. Je to velmi jednoduché, stačí, abyste zadali do formuláře registrační značku vozidla, které chcete pojistit a během chvíle si můžete nabídky srovnat a rozhodnout se právě s ohledem na nabízené asistenční služby.

Opravdu nejedete na letních?

Na horách vás čekají extrémní podmínky, sníh, led a voda. Jezdit sem na letních pneumatikách je naprosté šílenství. Zimní pneumatiky jsou povinni řidiči u nás využívat od listopadu do začátku dubna. Pneumatiky by neměly být sjeté více, než je stanovený limit, pro osobní automobily je tento limit 4 mm. Nová pneumatika má výšku dezénu 8 mm. Připomeňme, že pokud je vzorek sjetý o 2 mm, pak je třeba počítat s tím, že se brzdná dráha prodlouží o 20 procent. V autě by vám určitě neměly chybět sněhové řetězy. Ty sice nejsou povinné coby součást výbavy, ale na určitých horských úsecích ano. Na to jste upozorněni značkou s pneumatikou a sněhovými řetězy. Pokud se zde stanete účastníkem nehody a pojišťovna zjistí, že jste sněhové řetězy nepoužily, pak vám může krátit proplacení povinného ručení. Sněhové řetězy si zkuste nasadit doma, nanečisto. Nasazují se vždy nejméně na dvě kola a to na kola poháněná.

Abyste byli vidět

Nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou vaše světla dobře seřízená. I během dne se může na horách přihodit, že nebudete vidět na krok a platí zde zásada, že díky světlům musíte vidět, ale také být viděni. Zkontrolujte, zda je autobaterie správně dobitá. Zejména u vozidel na naftu může dělat startování problémy. Pokud je vaše baterie již spíše dosluhující, pořiďte si zcela jistě novou. Pokud tankujete naftu, tankujte její kvalitnější verzi, případně s aditivem pro zlepšení vlastností nafty v mrazech. Doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů.

Nezapomeňte na výbavu

Zkontrolujte, zda sebou potřebnou výbavu. K té rozhodně patří dobrá škrabka na okna a vhodný hadřík, ubrousek, či jelenice pro otírání oken zevnitř. Dále se vám bude hodit lopatka a košťátko pro ometení auta a kapesní rozmrazovací sprej, který ale nenechávejte v autě. Někdy vám totiž tuhý mráz znemožní auto otevřít, a to i ta vozidla, která jsou opatřena centrálním zamykacím systémem. Stát se může cokoliv, a tak je jistě vhodné v autě vozit zásoby potravin a vody a deku pro případné čekání, než vás vyprostí. Pokud vozíte děti, nezapomeňte na pastelky, bloky a knížky pro jejich zábavu.