SNOW 136 vychází 24. ledna 2022
164 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Ve SNOW 136 najdete 4 skipasy zdarma:


Více na www.skipas-zdarma.cz
Pár tipů z obsahu:

Nejlepší relax? Kutilství a zahrada!

Jedenatřicetiletý rodák z údolí Val di Non v Trentinu Luca de Aliprandini je ukázkovým příkladem, jak se pečlivou soustavnou prací dá dosáhnout až na medailové pozice na vrcholných sportovních akcích. Ne nadarmo jeho motto zní: „Vítězství budujete v tréninku, nikoliv v závodní den.“
Glen Plake - Frank Sinatra lyžování

Pokud čtenář lyžuje, pravděpodobně ví, kdo je Glen Plake – i kdyby si měl jen říct, že je to ten svérázný chlápek s čírem. On je ale mnohem víc než to. Oborem respektovaný člen Síně slávy, vytrvalý a ikonický vyslanec lyžařského sportu, jeho punkových kořenů a i úcty k jeho minulosti.
Jsem absolutní požitkář

Byly jí asi dva nebo tři roky, když začala doma na sídlišti v Liptovském Mikuláši doprovázet tátu do obchodu na lyžích. A protože byl tatínek lyžařský trenér, vedla od prvních krůčků Martiny Dubovské jednoduchá cesta k dalšímu rozvoji dovedností na svahu a nakonec i závodům. Plán B rodačka z Třince neměla, vždy toužila být profesionální lyžařkou.
Poslední závod

Před více než 135 lety, 19. listopadu 1886, se narodil Bohumil Hanč. Tragicky zahynul o 27 let později spolu s Václavem Vrbatou během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš. Z jejich příběhu se stala legenda, která uvozuje historii celého českého lyžování a dodnes inspiruje celou společnost.
Jak lyžovat na skialpech

Loňská sezona byla skialpinistická. Podle ryzího hesla „Earn your turn“ si bylo potřeba pro každý oblouk pěkně poctivě dojít po svých. A každý oblouk pak také chutnal jinak. Zaslouženě. A možná byl i mnohem lepší než ten předloňský, protože jste se na něj museli trochu soustředit a nemohli jste s dobrými a špatnými oblouky jen tak plýtvat, jako dřív, když se ještě jezdilo na vleku.
Makedonie - skromné sjezdovky, ale ohromné terény

Kdysi mě poslali do Makedonie, abych investorovi pomohl koupit továrnu. Pracovní mise to byla velmi zajímavá a celkem jsem v regionu strávil více než měsíc. Bylo to však v létě a lačně jsem tedy při jednáních sledoval vysoké hory všude kolem a představoval si, jaké by to bylo na nich lyžovat. Příležitost poznat makedonské svahy přišla v loňské sezóně. Lanovky, hotely, restaurace i bazény tam totiž fungovaly celou sezónu bez omezení.
Kde Krakonoš i Trautenberk žijí v harmonii aneb od lyžování ke tvorbě krajiny

Malá Úpa neboli postaru Pomezní boudy je krkonošská obec přilepená k hranici s Polskem. Je to tak trochu pohádkové místo. Díky své poloze v nadmořské výšce nad 1 000 m tradičně patří mezi první, kde se začíná lyžovat. Její území je kompletně součástí Krkonošského národního parku a obec se může chlubit nejvyšším bodem v 1 603 metrech nad mořem – kde jinde by měl bydlet Krakonoš! Malá Úpa je také podle odborníků nejvýznamnějším souborem horské lidové architektury v Krkonoších – možná proto je tak trochu kouzelný i samotný pohled na ni. Přestože je existenčně závislá na turismu, opticky ji neprzní žádné vysokokapacitní hotely a veškerá zástavba ctí historický kontext: velikost a tvar budov, které tu stály před sto i více lety, a to přesto, že se kvůli turistům přistavuje a přestavuje. Jak se v dnešní době může něco takového dařit?
Kaprunské peklo

Požár, který vypukl před více než 21 lety v sobotu 11. listopadu 2000 v 9,02 hod. v soupravě tunelové pozemní lanovky s oficiálním názvem „Gletscherbahn Kaprun II“ si vyžádal celkem 155 obětí, což je více, než zahynulo na světě na všech ostatních lanovkách do té doby za posledních 30 let dohromady. O kaprunské katastrofě byla vedle aktuálních televizních reportáží napsána nespočetná řada článků, vydány dvě knihy a natočena řada reportáží a, byť s řadou nepřesností, také dokumentární film z cyklu Vteřiny před katastrofou „Požár pod sjezdovkou (Fire on the ski slope)“. Přesto, nebo snad právě proto se domníváme, že bez připomenutí této tragédie by byl náš seriál o haváriích lanovek neúplný.
Andy Holzer - Zavřete oči a představte si, že dokážete cokoli…

CO VŠE UŽ DOKÁZAL NEVIDOMÝ SKIALPINISTA
Někteří lidé prostě odmítají realitu. Mají k tomu své důvody. Jsou to snílci, žijící ve fantaskních světech. Někdy to může být dobré, a jindy špatné. Život pro ně může být extrémně náročný, když stále dokola naráží svou tvrdou hlavou do neprůstupné zdi – vždy bez sebemenšího efektu. Nakonec jsou to ale právě tihle snílci, kdo má sílu změnit svět. Ti, kteří jdou proti všem zvykům a tomu, čemu běžně říkáme rozum. Uspějí tam, kde nikdo nevěří, že je úspěch vůbec možný.
Skialpové lyže ve světovém testu

Byli jsme u toho. Na ledovci Mölltal se letos uskutečnily i testy skialpových lyží a modelů pro freeride. Sněhové podmínky, ačkoli byl květen, byly skvělé a zimní, takže nebyl problém otestovat jednotlivé lyže jak na sjezdovce, tak v prašanu.
Skialp budoucnosti ve Švýcarsku

Švýcarsko je prostě jiné. Původní, prosté, rozmanité, rázovité… Ilustrují to i jeho hory, rozeklané a členité, neuspořádaně roztažené napříč zemí, s koncentrací ledovců, jezer a vodopádů, kterou jinde v Alpách nenajdete. Takže, pokud se vydáte do Švýcarska na skialp, očekávejte výlet tak trochu jiný, podobně jako je následující nabídka skialpových tipů. Míříme na zážitky, na které dosáhne mírně pokročilý skialpinista – ano, i on se dokáže s lyžemi vyšplhat na 4000metrový vrchol – nebo úplný začátečník, jemuž představíme dvě unikátní oblasti – skialpová střediska, která možná naznačují, jak budou vypadat lyžařská střediska budoucnosti.
Maroko: Inšálláh – s lyžemi ve světě kontrastů

Je to už pár let, co mi kamarád vnuknul obrázek odříznutého místa v indickém Himálaji, kam se dá s lyžařským vybavením dostat jen s pomocí mezků. Dlouho jsem si to místo představoval, musí být fascinující. V představách jsem viděl vesničany, kteří mě vedou po sotva znatelných stezkách a ženou osly do kopců, kde lze lyžovat na sotva navštěvovaných vrcholech. Ta představa mne dlouho pronásledovala. Až jsem to nakonec skutečně všechno zažil – ovšem jaksi jinde – na hřbet osla jsem s lyžařským vybavením usedl v marockém pohoří Atlas.
Dostaňte mě dolů!

I když nové technologie stále více snižují počet i dobu zastavování vleků a lanovek během jejich provozu, vyplatí se, aby střediska měla připravený akční plán evakuace svých dopravních zařízení.
Nejzajímavější lanovky Česka (4)

Po lanovkových kuriozitách převážně ze zahraničí se vraťme k nejzajímavějším lanovkách v České republice, o nichž jsme psali přesně před 10 lety. Podívejme se, jaké další zajímavé lanovky mezitím na českých horách přibyly.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 136!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!