SNOW tour 2022 - Saas-Fee from SNOW.cz on Vimeo.


Pokud při lyžařské dovolené rádi počítáte cenu lomeno výkon lomeno co nejkratší vzdálenost od bydliště, pak tato destinace není úplně pro vás. Jestliže jste ale už kus Alp prolyžovali, italské sjezdovky umíte jezdit i poslepu a rádi byste zkusili něco nového a lyžařsky atraktivního v trochu jiném slova smyslu než jsou jen parametry a počet kilometrů sjezdovek, pak by Saas-Fee mohlo být pro vás zajímavou destinací.

Horská vesnička Saas-Fee je stejně jako vedlejší Zermatt bez automobilového provozu, takže z ubytování se na kopec dostanete buď hotelovým elektrotaxi, elektrominibusem nebo pěšky, přičemž lyže si můžete nechávat v depotu u lanovky za poplatek 2 CHF na 24 hodin. Co do počtu kilometrů sjezdovek sice Saas-Fee neatakuje přední alpské příčky, nicméně co do rozlohy areálu, a to hlavně do výšky, nabídne areál nadprůměrné převýšení. Buďte tedy připraveni, že cesta do nejvyššího bodu střediska (Mittelallalin, 3 500 m) vám zabere bezmála hodinu, takže chcete-li stát na manšestru jako první, začněte klidně „odspodu“ a postupně se prokousávejte vzhůru.

Co se týká přepravy v areálu, nabídne jen dvě sedačkové lanovky, zbytek mají na starosti kotvy, kabinkové lanovky, visuté kapacitní kabiny a dokonce i jedno metro, které vás vyveze do zmíněného nejvyššího bodu areálu na vrchol Mittelallalin do výšky 3 500 m, a tak jde o nejvýše položené metro na světě.

Sjezdovky v Saas-Fee si můžeme rozdělit do několika pater a oblastí, které jsou propojené kratšími či delšími přejezdy. Nejvyšší patro je tvořené ledovcem Mittelallalin, který nabídne přehledné široké svižné sjezdovky červeného značení, na kterých se díky dostatečné nadmořské výšce lyžuje dokonce i v létě. My jsme na těchto tratích měli napadaný čerstvý sníh, takže na rovinatějších místech byl díky pomalému sněhu i problém postavit lyže na hrany, naopak rychlejší padáčky tu jsou dle mého gusta, akorát bych je klidně uvítala trochu delší.

Pokud z Mittelallalinu „přetrpíte“ mírnou, skoro až placatou ranvej č. 10a, dostanete se na rychlejší a prudší sjezdovky, které se spouštějí z vrcholů Längfluh a Spielboden. Tuhle část jsme si nakonec vybrali jako výchozí pro první lano, protože jsme se dostali na manšestr dřív než ti, kteří se trmáceli lanovkou a metrem až na Mittelallalin. Navíc díky přilehlé sedačkové lanovce se tu dá na mírně členité červené sjezdovce č. 11 dát pár ranních ryze sportovních jízd. Ty nejprudší tratě pak spadají ze Spielbodenu k okraji Saas-Fee, takže tu největší makačku si v Saas-Fee dáváte v tom nejspodnějším patře areálu.

Za takovou hlavní a nejrušnější lyžařskou oblast můžeme považovat sjezdovky mezi vrcholem Felskinn a Moreinou, kde se dá svézt na příjemných modrých a červených sjezdovkách a jako zpestření se tu dá projet měřená snowcrossová trať s brankami a jedním malým skokem.

Hodně se nám tu líbila také přehledná a až na jednu „odpočívací“ pasáž konstantně prudká červená dálnice, kterou najdete na „odstrčeném“ kopci Plattjen a díky tomu, že nejde o žádnou křižovatku ani frekventovanou oblast, lyžovali jsme tu prakticky sami. Sjezdovka je pekelně rychlá, hlavně pokud se nesnažíte nijak polevit a chcete se celou jízdu držet na hranách. Opět v nejspodnější části ale sjezdovka zčerná a tady už jsem si tedy s ohledem na bezpečnost pár krát neskrytě „šoupla“.

Pro nejméně zkušené lyžaře má Saas-Fee připravený cvičný svah a výukovou arénu u nástupu kabinkové lanovky Spielboden, na okraji vesničky Saas-Fee. Celkově se nám lyžování v Saas-Fee začalo víc líbit až po dni lyžování, kdy jsme si udělali takový systém v projíždění sjezdovek, abychom co nejméně bruslili nebo museli zouvat lyže kvůli kapacitním lanovkám.

O atraktivitu Saas-Fee se starají i nejrůznější „nej“, mezi nimiž je i nejvýše položená otáčivá restaurace, kterou najdete na vrcholu Mittelallalin ve výšce 3 500 m. Přímo k restauraci vás doveze zmiňované metro, a i kdybyste si chtěli nechat ujít samotnou návštěvu restaurace, stojí i za to si alespoň po schodech vylézt na vyhlídkovou plošinu.

My jsme neodolali odpolední svačině v tomto otáčivém unikátu a ve společnosti nejvyšší švýcarské hory Dom (4 545 m) ležící zcela na švýcarském území a vzdálenějšího podobně slavného Jungfrau jsme si tu vychutnali speciality Wallisu v podobě prkénka s výběrem sušeného masa a různých druhů sýrů (28 CHF). Polévka tu vyjde na 12 CHF, hlavní jídla jako burgr nebo těstoviny kolem 30 CHF. Jedna otočka restaurace kolem dokola zabere necelou hodinku.

O něco přijatelnější ceny za hlavní jídla najdete v níže položené samoobslužné restauraci Morenia, která se nachází u výstupu kabinové lanovky Alpin Express. Denní menu tu startuje na 16 francích a vybírat si tu můžete i z nejrůznějších salátů nebo i asijské kuchyně – jednoduše si na talíř naberete, co se vám líbí, u pokladny vám následně talíř zváží a podle toho zaplatíte. V Morenii se chlubí také pestrým výběrem dortíků a koláčků a nevídaně rychlým pokladním, který vám naúčtuje jídlo, ještě než k němu s tácem dojdete, takže ani v čase oběda se tu netvoří žádná fronta. Najíst se dá jak vevnitř, tak na prostorné venkovní terase s o nic horším výhledem, než je tomu v otáčivé restauraci.

Aby těch unikátů v Saas-Fee nebylo málo, najdete na vrcholu Mittelallalin kromě otáčivé restaurace také ledovcový pavilon, který je dle internetových údajů největším ledovcovým pavilonem na světě. Toto „nej“ nemáme sice aktualizované, nicméně s rozlohou 5 500 m³ rozhodně mezi největší ledovcové pavilony světa bude patřit.

V pavilonu se projdete kolem pohádkových postaviček, kolem oltáře z ledu nebo se tu děti můžou sklouznout na skluzavce kolem obřího sněhuláka zasazeného do ledového jezírka. Vstup do paláce není v ceně skipasu, a tak si za něj musíte připlatit 20 CHF. V případě, že nemáte dost teplé oblečení (nejste zrovna na lyžovačce), jsou před vstupem do pavilonu k dispozici zdarma teplé kabáty. Lyžařské oblečení jinak ale v pohodě postačí.

Ze Saas-Fee v nás převažují zážitky hlavně z té panoramatické podívané, kterou areál usazený takřka do skalní římsy nabídne. Při krájení oblouků či při jízdě na kotvovém vleku jsme často žasli nad bizarními tvary ledovcových séraků, které jsou tu nejlépe vidět z Längfluh. Okolní čtyřtisícovky v čele s horou Dom tyčící se prakticky nad vámi jenom umocňují velkolepost tohoto místa.

Na rozdíl od naší loňské (covidové) návštěvy nás také v zimě 2022 mile překvapil čilý ruch ve vesničce, kde se po lyžování nešlo vyhnout nějakému tomu aprés-ski programu ať už v podobě drinku na bárečku přímo na hlavní třídě nebo „hopkání“ v lyžákách do rytmu rakouské odrhovačky „Däpp Däpp Däpp, Johnny Däpp, Däpp…“.

Do Saas-Fee mají auta vjezd zakázaný, takže si dobře rozmyslete, jak dobře a strategicky si sbalíte lyžařské cajky, protože auto budete nechávat na hlavním parkovišti popřípadě v parkovacím domě před vjezdem do vesnice. Poplatek 19 CHF na den se nedá nijak obejít, pouze se dá snížit díky návštěvnické kartě Saas-Tal Card, kterou ale ne všechna ubytování nabízejí, převážná většina ale ano. Jakmile vjedete do parkovacího domu, zastavte si u libovolného sloupu v terminálu A nebo B – skoro u každého sloupu najdete telefon s telefonním seznamem na taxi poskytované ubytováním. Telefon můžete použít bezplatně. Pokud váš ubytovatel odvoz neposkytuje, můžete si zavolat soukromé taxi, počítejte ale, že vyjde na 25 CHF. K dispozici se sice také autobusová doprava, na nejbližší zastávku je to ale od parkoviště pár minut pěšky a s možnými přestupy se může příjezd do vesničky stát poněkud nekomfortní.
Tip na ubytování:
My jsme byli v Saas-Fee ubytovaní v hotýlku Imseng přímo v centru městečka jen pár minut chůze od sjezdovek. Tenhle hotýlek nejenže nabídne příjemné pokojíčky s terasou a výhledem na ledovec, ale také disponuje svojí vlastní pekárnou, která tu má dlouholetou tradici, a tak není divu, že hned vedle pekárny najdete i muzeum pekařství. Koneckonců jméno Imseng má v Saas-Fee zvuk i hluboké kořeny, protože první turisty do Saas-Fee už v polovině 19. století přivedl muž jménem Johann Josef Imseng, takže trochou historie tu na vás dýchne i toto ubytování za poměrně přijatelné ceny.


Imseng, Switzerland from SNOW.cz on Vimeo.
Saas-Fee v kostce:

Vzdálenost z Prahy 10 h 20 min
Celodenní skipas dospělí 75 CHF
Celodenní skipas děti (6-15 let) 37 CHF
Celodenní skipas mládež (16-19 let) 64 CHF
6denní skipas dospělí 369 CHF
1 den parkování v Saas-Fee 19 CHF
5 dní parkování v Saas-Fee 95 CHF
5 dní parkování v Saas-Fee se Saastal Card 75 CHF
Skibusy zdarma
Webové stránky www.saas-fee.ch
Ubytování www.hotel-imseng.ch

V Saas-Fee jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.