Tisková zpráva regionu Garda Trentino

Region Garda Trentino zahrnuje obce a údolí Riva del Garda, Arco, Nago-Torbole, Tenno, Dro, Drena, Valle di Ledro, Comano a Valle dei Laghi. Díky dechberoucí krajině, malebným vesničkám, umění a tradicím je Garda Trentino skvělým cílem pro návštěvníky s nejrůznějšími požadavky.

Většina lidí si oblast spojuje s jezerem Lago di Garda. Region Garda Trentino však nabízí mnoho dalšího: Přírodní poklady v podobě jezer Lago di Tenno, Lago di Toblino, Lago di Ledro a Laghi di Lamar, k nimž patří tyrkysově modrá voda a okolní krásné lesy, jsou opravdovou oázou klidu. Strmé skalní stěny tu sousedí s palmami, pozůstatky habsburského vládnutí zde souzní s veselými italskými barvami. Robustní opevnění z první světové války vytváří kontrast k jemné zeleni olivových hájů, cestičky turisty zavedou od jezer až nahoru do pohoří Dolomiti di Brenta (na seznamu UNESCO).

Jednu z novinek, která ještě více zvyšuje atraktivitu regionu Garda Trentino, představuje panoramatická lanovka Bastione. Tento šikmý a zcela prosklený výtah spojuje historické centrum města Riva del Garda s benátskou pevností Bastione. Jízda přitom trvá jen dvě minuty.

Jak začít „La dolce outdoor“

Outdoorové sporty patří mezi výkladní skříně regionu Garda Trentino. Široké možnosti pro cyklisty zahrnují nespočetné trasy pro horská kola, elektrická horská kola i pro silniční cyklistiku. Na své si zde přijdou zájemci o pohodovou cyklotúru na stezkách podél jezer a napříč vinařskými oblastmi Valle dei Laghi, milovníci většího dobrodružství mohou vyrazit na Tremalzo, kde se nachází jedna z nejnáročnějších tras pro horská kola. Vede po starých vojenských cestách.

Region nabízí více než 1 000 kilometrů trekových tras nejrůznějších obtížností. Dáváte přednost ferratám přes hluboké propasti, v sousedství vodopádů anebo raději putujete po skalách s nádhernými výhledy na okolní údolí a jezera? Nabídka je tak široká, že si zde vybere opravdu každý. Olivové háje lákají na příjemné pěší túry, zatímco sportovní duše se mohou pustit do strmých stoupání, na jejichž vrcholu čeká odměna v podobě aperitivu servírovaného na horské chatě v nadmořské výšce 2 000 metrů. Region je také mekkou horolezců, poskytuje perfektní podmínky pro začátečníky i profesionály. Nepřekvapí proto, že se Garda Trentino stává druhým domovem světoznámých profesionálních lezců. Setkávají se tu na spektakulárních skalách i vícedélkových cestách a užívají si nádherné panoramatické výhledy.

Pokud však dáváte přednost něčemu chladnějšímu a poněkud vlhčímu, budete i tak v regionu Garda Trentino na správném místě. Gardské jezero je bezesporu místem číslo jedna pro vodní sporty, především si zde užijí ti, kdo rádi plachtí nebo mají v oblibě některou verzi surfování. Region ovšem zaujme také dalšími deseti malými jezery, mezi něž patří Tenno nebo Ledro, stejně jako různými vodními toky. Ty jsou často ukryté v různorodé krajině a lákají na dobrodružství, jakými jsou canyoning či wakeboarding, ale zároveň jsou příjemným místem k plavání nebo odpočinku. Každé jezero je svým způsobem jedinečné a šarmantní.

Carne salada a výborná vína

Kromě směsice zážitků sahajících od jezer až po vysoké hory ocení návštěvníci také zdejší typické produkty, mezi něž patří nejrůznější speciality. Nejčastěji nabízenými pokrmy jsou jedinečné a skvělé (Slow Food) produkty z regionu: Začíná se salátem Carne Salada a pokračuje se nejrůznějšími mořskými rybami, švestkami z Dro, vlašskými ořechy z Bleggio, brokolicí z Torbole (Presidio Slow Food), jedlými kaštany z Campi, fialovými bramborami Patata Viola a šafránem z údolí Ledro, lanýži z Monte Baldo, zralým i čerstvým sýrem, balzamikovým octem Trentino. K tomu náleží i vhodné nápoje – aromatické grapy či vína, mezi něž patří například Nosiola, známější jako Vino Santo (Presidio Slow Food). Zapomenout nelze ani na Spumante Trentodoc, na toto vznešené víno s typicky jemnou perlivostí, které v sobě nese vůni hor a jezer.

Kromě toho se region Garda Trentino může díky mírnému klimatu pochlubit tím, že patří mezi nejstarší oblasti, ve kterých se pěstují olivy. Tato hluboce zakořeněná a široce rozšířená tradice se pyšní produkcí oceňovaného extra panenského olivového oleje, u nějž jsou patrné středoevropské a alpské vlivy. Zdejší olivový olej je základem tradiční lokální kuchyně, ale zároveň se hodí k experimentování při přípravě zajímavých jídel.

Další známkou kvality kulinářské nabídky je ocenění v podobě hvězdičky v průvodci Michelin 2021, které pro svou restauraci Peter Brunel Ristorante Gourmet v Linfano in Arco získal šéfkuchař Peter Brunel.

Perfektní celoroční destinace

Místo, kde italský flair utváří perfektní harmonii se středoevropskou minulostí, outdoorové sporty, lokální produkty, kultura, historie a opravdu staré vesnice – to je jen část z dlouhého výčtu nabídky, kterou si lze v tomto regionu užívat doslova po celý rok.

Návštěvníci mohou ochutnávat aperitiv spolu s lokálními produkty nebo se vydat do městských či vesnických ulic za nákupy, jiní dají přednost outdoorovým aktivitám. Tento pestrý region nabízí rozmanitost a je připraven splnit nejrůznější přání, záliby a očekávání.


Lezení

20 ferratových parků po celém regionu, které je možné využít celoročně. Stefano Ghisolfi, nejlepší italský lezec a jeden z nejlepších na světě, jakožto lezecký ambasador regionu Garda Trentino zpřístupnil „Erebor“, nejtěžší trasu v Itálii (9b). Lezecký stadion v Arco: Tréninkové zázemí národního družstva a místo, kde se každý rok koná Rock Master.

Vodní sporty

Více než 70 velkých akcí evropské a mezinárodní úrovně. Větry „Ora“ a „Peler“ dělají z Gardského jezera oblíbené místo vodních sportů. Jezero Ledro je nejvýše položené místo pro závody v plachtění v Itálii a druhé nejvyšší v Evropě. Jezera Ledro a Terlago se ideálně hodí pro wakeboarding. Ruggero Tita, italský jachtař a olympijský vítěz z Tokia 2020, je ambasadorem značky Garda Trentino.

Horská kola

Celkem 2 500 kilometrů MTB-tras s převýšením přesahujícím dokonce 2 000 metrů.

Pěší turistika

Více než 1 000 kilometrů trekingových tras vedoucích od jezera až do Dolomit. Na jaře 2022 se otevřela nová trasa v místě Monte Corno. Nechybí ani vícedenní túry jako Garda Trek či Ledro Trek.