Tisková zpráva SLČR ze 11. 9. 2022

Martin Barták slavil velký křišťálový glóbus s předstihem

Finále Světového poháru odstartovalo v italském Saurisu v pátek závodem v obřím slalomu. Celý den doprovázel neustávající déšť, závodníci se tak museli vypořádat s kluzkou tratí. V mužském závodě triumfoval Martin Barták, který tímto vítězstvím potvrdil svůj zisk velkého křišťálového glóbu. Ten získal podruhé v kariéře, druhé vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru si navíc připsal jako nejmladší travní lyžař v historii. „Díky dešti to byl asi nejtěžší závod co jsem jel. Věděl jsem, že trať je mokrá a nesmím udělat chybu. Byl jsem rád, že jsem ji neudělal a glóbus nakonec vyhrál už v prvním závodě. Podařilo se mi vyhrát už první závod v sezóně, takže jsem sbíral body už od začátku. Ostatní dělali chyby, já jsem dojížděl stabilně a na předních pozicích a to asi bylo klíčové,“ sdělil dvojnásobný šampion Světového poháru.

“Další dva závody už jsem si hodně užíval. Křišťálový glóbus byl samozřejmě hlavní cíl letošní sezony a jsem moc rád, že všechno klaplo dle plánu a můžu tady teď stát s trofejí v ruce,” usmíval se po závěrečném ceremoniálu a dodal: “Malá oslava s týmem proběhla už v pátek, ale těším se domů, až vše oslavím s rodinou a také příští týden se všemi travními lyžaři při závěrečném Českém poháru.”

Drama až do konce. Rejchrtová vyhrála závěrečné super G a ovládla Světový pohár mezi ženami

Letošní ročník SP uzavřelo v neděli super G, ve kterém zbývalo vyřešit otázku, která česká teenagerka získá velký křišťálový glóbus mezi ženami: Aneta Koryntová, nebo Eliška Rejchrtová. S červeným číslem pro v tu chvíli vedoucí závodnici SP se na trať vydala jako první Aneta Koryntová. Zapsala čas 34,90 s. Rejchrtová jela jako čtvrtá a cílovou pásku protnula v čase 34,23s. Bylo tedy jasné, že nejlepší ženou Světového poháru pro sezónu 2022/23 se stane právě ona.

„Mezi mnou a Anet bylo jen pár bodů. Bylo to buď a nebo. Anet letos super G opravdu jde a věděla jsem, že tam musím nechat všechno. Když jsem pak dojela a reprezentační kolegyně Šárka Abrahamová na mě ukazovala, že jsem první. Bylo to něco neuvěřitelného,” popisovala dojatá Rejchrtová.

“Začátek sezóny byl opravdu špatný. Pár závodů jsem nedojela a i když jsem měla dobrý pocit z jízd, nebylo to dost rychlé. Lámat se to začalo v Předklášteří, kde jsem byla druhá. To mi hodně pomohlo na psychiku. Od té doby všechno začalo vycházet. Nejprve zlato z MSJ, pak vítězství v Íránu a Cortině. Teprve v Cortině jsem vlastně začala přemýšlet nad křišťálovým glóbem a zjistila jsem, že je blízko. Asi bude chvíli trvat, než mi dojde, co se za poslední měsíc vlastně stalo,“ doplnila.

Na první vítězství v kariéře dosáhl mezi muži osmnáctiletý talent Aleš Knor. „Je to skvělé, na to jak sezóna začala, tak tohle vítězství je jen třešnička. Jízdy v trénincích nebyly úplně vyvedené. Před startem trošku nastoupila nervozita, což je u mě většinou dobré znamení. Pár chyb jsem udělal, ale cítil jsem, že mám dobrou rychlost. V cíli jsem strašně doufal, že to na to zlato vyjde. Vyšlo to a já jsem moc šťastný,“ radoval se Knor.

Historická sezóna pro české travní lyžování

Česká reprezentace tak na závěrečné zastávce Světového poháru ovládla všechny závody. Pro sezónu 2023 navíc získala velké křišťálové glóby ve všech kategoriích včetně hodnocení národů. Stalo se tomu tak poprvé v historii. „Sám jsem nečekal, že budeme v závěru SP tak dominovat, obzvlášť na italské půdě. Samozřejmě jsem rád, že jsme vyhráli celkové hodnocení národů, ale především jsem šťastný za všechny závodníky, kteří se umístili na bedně jak v celkovém hodnocení SP tak v jednotlivých disciplínách,“ zhodnotil veleúspěšnou českou sezónu reprezentační trenér Daniel Mačát.

„Základ úspěchu je dobrá práce našich žákovských trenérů v čele s Pavlem Ivánkem, posílají nám hotové lyžaře a my ty diamanty jen brousíme. Eliška Rejchrtová, Aneta Koryntová, Aleš Knor a další jsou toho jasným důkazem,“ poukazuje Mačát na to, že velká část reprezentačního týmu ještě nepřekonala věkovou hranici 20 let.

Sezonu travních lyžařů uzavře příští víkend finále Českého poháru a MČR v Předklášteří u Tišnova, na kterém by neměla chybět kompletní česká reprezentace.


Tisková zpráva SLČR ze 10. 9. 2022

Finále SP: Borák poprvé v kariéře slaví výhru v SP. Druhý triumf během 24 hodin posunul Koryntovou do čela seriálu

Sobotní závod ve slalomu na finále Světového poháru doprovázel stejně jako v pátek silný déšť. Nejlépe se s podmínkami na trati mezi ženami vypořádala Aneta Koryntová, která vyhrála druhý závod během 24 hodin a před posledním startem letošní sezony se posunula do čela celkového hodnocení SP. Mužský závod ovládl Jan Borák. Pro úřadujícího juniorského mistra světa to je první vítězství v nejprestižnějším seriálu travních lyžařů v kariéře. Zítra SP vyvrcholí závodem v super G.

Slunečné první kolo a Koryntová nejrychlejší z Češek

První kolo slalomu odstartovalo v italském Saurisu v 10:45 ještě za slunečného počasí. Nejrychlejší čas z Češek zajela Aneta Koryntová, která na vedoucí Rakušanku Emmu Eberhardt ztrácela 10 setin sekundy. Hned za ní se v průběžném pořadí poskládaly reprezentační kolegyně Karolína Rašovská a vedoucí žena Světového poháru Eliška Rejchrtová. Mezi muži byl nejlepším Čechem šestý Jan Borák, jedno místo za ním dojel již jistý vítěz velkého křišťálového glóbu Martin Barták.

Koryntovou vítězství vystřelilo do celkového vedení, Borák slaví první triumf ve Světovém poháru

Těsně před startem druhého kola začal prudký déšť, který po celou dobu závodu sílil. Aneta Koryntová zvládla svou jízdu skvěle a v celkovém součtu časů se dostala o 24 setin před dosud vedoucí Rakušanku Eberhardt. Po páteční výhře v obřím slalomu tak patnáctiletá Češka zapsala druhé vítězství během 24 hodin a posunula do čela hodnocení SP. Před posledním závodem má náskok pouhých pěti bodů na Rejchrtovou, která dnes brala čtvrté místo. Celkově třetí Mazzonciniová z Itálie ztrácí na vedoucí českou dvojici už 90 (respektive 95 bodů). Český tým tak má křišťálový glóbus i mezi ženami téměř jistý. Která z českých juniorek ho pozvedne nad hlavu rozhodne zítřejší super G. Karolína Rašovská je na čtvrté pozici.

Druhé místo z dnešního závodu brala Emma Eberhardt, třetí dofinišovala její rakouská kolegyně Tina Hetfleisch.

„Dnes to určitě bylo těžší, než včera. Druhé kolo stavěl rakouský trenér a já věděla, že si to musím pohlídat. Na to, že velký křišťálový glóbus je blízko myslím, ale nesmím na to myslet tolik, abych si to nevzala do hlavy. Pořád musím závodit na sto procent,“ řekla po závodě Koryntová.

Jan Borák útočil na umístění na stupních vítězů z šesté pozice. Jako jediný muž druhého kola se se svým časem dostal pod 34 vteřin a na své konto si připsal první výhru ve SP kariéry.

„V druhém kole jsem byl se svojí jízdou celkem spokojený. Po dojezdu do cíle jsem byl zvědavý, jak se to vyvine. Na startu závodu se mi honilo hlavou, že tohle jsou pro mě ideální podmínky a že, když si to pohlídám, tak z toho může být dobrý výsledek. Chtěl jsem minimálně medaili, takže s vítězstvím jsem více než spokojený,“ popsal jednadvacetiletý český reprezentant.

Boráka na stupních vítězů doplnili Italové Lorenzo Gritti, který skončil na druhém místě a Filippo Zamboni, jenž skončil třetí.

Zítra uzavře letošní ročník Světového poháru závod v super G, který začíná v 10:45.


Tisková zpráva SLČR z 9. 9. 2022

Finále SP: Zlatý český double v obřím slalomu. Barták si vítězstvím zajistil velký křišťálový glóbus

Za sychravého a deštivého počasí odstartovalo v italském Saurisu finále Světového poháru. Závod v obřím slalomu ovládli Češi Aneta Koryntová a Martin Barták, který si tak dva závody před koncem seriálu zajistil druhý velký křišťálový glóbus v kariéře. “V cíli jsem cítil především úlevu. Jsem rád, že jsem si křišťálový glóbus zajistil hned prvním závodem. A o to víc, že šlo kvůli podmínkám o snad nejtěžší závod v letošní sezoně. Teď už si můžu zbytek finále jen užívat,” radoval se v cíli vítězný Barták. Na třetím místě skončila vedoucí žena Světového poháru Eliška Rejchrtová.

Češi i přes déšť po prvním kole ve vedení

První den závěrečné zastávky letošního Světového poháru doprovázel neustávající déšť, závodníci se tak museli vypořádat s kluzkou tratí. V prvním kole to nejlépe zvládla Aneta Koryntová, vedoucí žena Světového poháru Eliška Rejchrtová byla průběžně třetí. Mezi muži zajel nejrychlejší čas suverén letošního SP Martin Barták, který si už v dnešním závodě mohl zajistit celkové vítězství v seriálu.

Koryntová se posunula na třetí místo celkového hodnocení, Barták slaví glóbus s předstihem

V druhém kole déšť ještě zesílil, navíc se nad tratí snesla mlha, která komplikovala viditelnost. Aneta Koryntová těžké podmínky zvládla a s druhým nejrychlejší časem druhého kola si zajistila třetí vítězství ve SP letošní sezóny. Eliška Rejchrtová si dofinišovala pro bronzovou pozici a stále drží vedoucí pozici v hodnocení SP. Na druhou Italku Mazzoncini má náskok 40 bodů. Aneta Koryntová se díky vítězství posunula na 3. pozici.

„Je to neskutečné. První kolo dnešního závodu bylo lehké, to druhé bylo kvůli dešti těžší. Tím že hodně pršelo, tak se to smýkalo a bylo to dost uklouzané,“ popsala závod dnešní vítězka.

„Do dalších závodů půjdu s dobrým pocitem, ale musím zachovat chladnou hlavu a věřit si. První místo je zase o něco blíže a já budu bojovat až dokonce,“ říká odhodlaně Koryntová.

Během mužského závodu se počasí zhoršilo a poslední muž na startu, vedoucí Martin Barták měl podmínky ze všech závodníků nejtěžší. Vypořádal se s nimi bravurně a nejrychlejším časem druhého kola dal vítězné razítko zisku velkého křišťálového glóbusu.

„Díky dešti to byl asi nejtěžší závod co jsem jel. Věděl jsem, že trať je mokrá a nesmím udělat chybu. Byl jsem rád, že jsem ji neudělal a glóbus nakonec vyhrál už v prvním závodě,“ sdělil v cíli už jistý šampion Světového poháru.

Barták získal velký křišťálový glóbus již podruhé v kariéře a ve 22 letech se stal nejmladším travním lyžařem kterému se mu glóbusový double povedl.

„Podařilo se mi vyhrát už první závod v sezóně, takže jsem sbíral body už od začátku. Ostatní dělali hodně chyb, já jsem dojel všechny závody a to asi bylo klíčové,“ popsal Barták svou cestu za triumfem.

Zítra čeká na travní lyžaře slalom. První kolo startuje v 10:45, druhé je na programu od 13:00. V neděli letošní Světový pohár uzavře super G.