V době, kdy alpské ledovce začíná konečně pokrývat první podzimní sníh, oznámil provozovatel lyžařského areálu Dachsteingletscher, že v zimě 2022/23 nebudou v provozu vleky pro lyžaře. Možná už nebudou v provozu nikdy a dojde k jejich odstranění, o tom se však rozhodne podle situace na jaře 2023.

Na ledovci chybí až 5 metrů sněhu, o tolik by se tedy musely přemístit podpěry vleků. Dále vzniklo množství nových trhlin, ty stávající se prohloubily a bylo by nutné je zasypat. Ostatně kvůli zvýšenému nebezpečí pádu do trhlin bylo nařízeno, že výstup na vrchol Hoher Dachstein je možný pouze s horským vůdcem.

Původně ledovcem pokryté sjezdovky se v některých místech "propadly" tak, že by vystupující skaliska bylo nutné odstřelit, což by znamenalo značný zásah i z hlediska ochrany přírody. Navíc je možné, že by se vše muselo napřesrok znovu opakovat.

Ukončení lyžařského provozu však umožní běžkařům využívat více prostoru než dosud, ledovec bude přístupný i pro zkušené skialpinisty a samozřejmě v provozu zůstanou i zdejší atrakce jako ledovcová jeskyně, vyhlídková plošina nebo restaurace.

V širokém okolí Dachsteinského ledovce se nachází množství běžných lyžařských středisek, jejichž nabídka tu ledovcovou zastiňovala již dříve - jen v lyžařské houpačce kolem Schladmingu se upravuje 123 km sjezdovek oproti 4 km na ledovci. Hlavní sezónou ledovce byl tedy hlavně podzim, kdy jej využívali především trénující lyžaři nebo freestylisté.


Mapa areálu Dachsteingletscher s vyznačením vleků, běžeckých stop a turistických tras