SNOW 138 vychází 6. října 2022
132 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Pár tipů z obsahu:

Dominik Paris: Nejrychlejší metalista a král Stelvia

Ve Světovém poháru v alpském lyžování načíná svou čtrnáctou sezónu a za tu dobu se stal jednou z jeho nejvýraznějších osobností. Rodák z jihotyrolského Ultenu už se na pódium dokázal vyhoupnout dvaačtyřicetkrát, přičemž rovnou polovinu z toho tvoří vítězství. Tím je zároveň historicky nejúspěšnějším Italem v rychlostních disciplínách. A našemu časopisu se podařilo dostat ho k redakčnímu mikrofonu.
Spider Sabich: Lepší mrtvej frajer

Vražda z lásky, nebo nehoda?
Mimořádně charismatický závodník světového formátu prožil svůj krátký život na vysoké noze jako ryzí lyžařská celebrita sedmdesátých let. Sám Robert Redford se v něm vzhlédl natolik, že si jej zahrál ve svém filmu.
Nový prezident Svazu lyžařů ČR David Trávníček: Lyžování je výkladní skříň českého sportu

V českém sportovním prostředí si vybudoval renomé jako úspěšný manažer hvězd – olympijských šampionů, mistrů světa, vítězů Světových pohárů, fotbalové Ligy mistrů i hokejové NHL. Organizuje prestižní akce celosvětového významu. Od května letošního roku David Trávníček vede z pozice prezidenta Svaz lyžařů České republiky. A má s ním velké plány: „Svaz musí být moderní institucí se schopností rychle reagovat a přizpůsobovat se aktuálním trendům a potřebám,“ říká.
SNOWtest 2022: Jakou lyži na pořádně upravenou sjezdovku?

Letí to… A nejen lidé, ale i vybavení stárne. Pokud máte lyže staré šest a více let, lze doporučit jejich výměnu. Obchody jsou bez omezení, plné zboží a těší se na zákazníky, a co víc – přestože lyže nejsou levné – ostatně nikdy nebyly – letos je koupíte ještě za ceny, v nichž se tak zásadně nepromítá zdražování energií a inflace. Taková investice vám bude nosit radost určitě dalších pět šest let…
Marmolada: Ze střechy Dolomit na lyžích

Jedním z nejlákavějších cílů v Dolomitech je její nejvyšší vrchol – „královna“ Marmolada. Narozdíl od nedávno popisovaných putování za liduprázdnějšími svahy kolem Sella Rondy, je při „audienci u královny“ zapotřebí se obrnit jistou trpělivostí, jelikož bude rušněji. Třítisícovka s ledovcovou korunou nicméně za trochu rušnosti a nepohodlí i tak stojí.
Fageralm: vesnický klid na dohled rušného Dachsteinu

Nenápadný soused čtyřvrcholové houpačky kolem Schladmingu je od ní vzdálen jen několik kilometrů. Ačkoliv se tedy rozkládá v podobném terénu, je téměř ve všem odlišný.
Schatzalp - do pomalých časů fascinující minulosti

Četli jste román Čarovná hora od Thomase Manna? Stojí za to, byť je to macek. Čtenáře totiž zavede do Davosu o sto let nazpět, kdy toto horské město prožívalo první vlnu světové slávy coby proslulé místo horské léčby tuberkulózy. Sanatorií tam bylo mnoho, ale jen jedno bylo skutečně světové. Schatzalp. Dnes se do něj můžete vydat za odpočinkem, lyžováním nebo skialpem.
Lyžařské prohřešky v Itálii: za co a jaké pokuty

Itálie zpřísňuje pravidla pro lyžaře i areály
Od roku 2022 vstoupil v Itálii v platnost nový zákon, který v mnohém velmi podrobně stanovuje povinnosti lyžařů, skialpinistů, freeriderů nebo sáňkařů i lyžařských areálů.
S lavinou v patách - Dvojitá tragédie při natáčení prvotiny Willyho Bognera

Den předtím ho vyfotili, jak se sluncem zalitou tváří letí na lyžích vysoko nad sněhem. Za necelých 24 hodin jel závod svého života, když se pokoušel předjet utrženou lavinu. Příběh lyžařského dramatu nedaleko Svatého Mořice je plný slavných jmen, přehnaných ambicí a klíčových rozhodnutí, která znamenala rozdíl mezi životem a smrtí.
Staronové nebezpečí: Sesuvy ledovců a skal vlivem tepla

V posledních letech jsme svědky stále zřetelnějších projevů změny klimatu. O úbytku ledovců slyšel snad každý, letos se ale o pozornost přihlásily události, které se sice stávaly i dříve, ale jejich četnost se změnou klimatu nebezpečně roste.
Ten, co kreslí dokonalé lyže

Zatímco v sídle jedné nadnárodní značky likvidovali celou špatně navrženou kolekci lyží, za monitorem v Liptovském Mikuláši dopočítával Viktor Děvečka, jak se budou bílé linky, které na černém pozadí nakreslil, chovat v realitě. Byly to jeho dvacáté první lyže. A hned první prototyp fungoval přesně tak, jak vypočítal.
Skutečná a bezpečná romantika: Švédské Laponsko

Švédské Laponsko, švédsky Lappland, známé též jako země půlnočního slunce, obývaná Sámy, je poslední velkou evropskou divočinou. Řada místních hor a masivů, jež jsou zároveň součástí Skandinávského pohoří, nemá doposud žádné jméno. Reliéf krajiny tvoří ostré štíty a hluboká údolí, tvarovaná po tisíciletí mohutnými ledovci. Přesto je tato oblast relativně dostupná a díky specifickým podmínkám nabízí nádherný sníh, zcela unikátní lyžařské terény a mnoho typů lyžařské zábavy.
Sarek - poslední evropská divočina

Sjezd jednoho z nejvyšších vrcholů Švédska
Říká se, že je to nejjednodušší a nejdostupnější dvoutisícový vrchol ve Švédsku. Hora Pårtetjåkko totiž dosahuje jen 5 metrů nad dvoutisícovou hranici a nachází se přijatelných 25 kilometrů od nejbližší silnice. Jenže Pårtetjåkko je také součástí národního parku Sarek, který je často označován jako „poslední evropská divočina“. A to s sebou zase přináší určité limity.
Poptávka a nabídka na miskách vah

Přeplněnost skiareálu je problémem jak pro provozovatele, tak pro návštěvníky. Řešením je vytvořit rovnováhu v celém středisku.
SKI jde do důchodu

Nikdo mu ještě nestrojí funus, nicméně: nejslavnější a největší lyžařský magazín na světě – americký SKI – po 86 letech dominance na oborovém trhu razantně snižuje svůj tištěný náklad a doufá, že se udrží na internetu.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 138!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!