Jedním z typických poznávacích znaků BC lyžování je skutečnost, že volně podle potřeby kombinuje prvky různých lyžařských stylů, které jsou dnes považovány za samostatné sporty samy o sobě. BC lyžaři tak v řadě terénních situací uplatňují jak techniky běžeckého lyžování, tak i prvky skialpinismu či dokonce telemarkového sjíždění. Hluboký, netknutý sníh a různorodý terén si vyžadují jedinečnou BC výzbroj; nepřekvapivě jde proto o jakýsi hybrid mezi běžkařským, skialpinistickým a telemarkovým vybavením.

BC běžecké lyže

Na soudobém trhu i ve skladech obchodníků sice existuje řada typů lyží, které mohou být vhodné i do BC podmínek (pokud budou osazeny adekvátním BC vázáním), ale pokud vezmeme v úvahu, že BC túry bývají zpravidla delší a vedou mnohdy technickým, někdy i extrémním terénem, který zahrnuje jak sjíždění svahů, tak pěší výstupy s batohem na ramenou, je nabíledni, že standardní lyžařská výbava běžkaře nebo skialpinisty nebude pro potřeby BC lyžování ideální. Někteří lyžaři přesto vyráží na svých skialpinistických lyžích, jiní naopak na svých lehkých běžkách; nic proti tomu – jde však o to, že zatímco skialpy jsou pro stoupání a plynulý průjezd členitým terénem příliš těžké, běžky naopak nadmíru lehké a vratké, navíc postrádající kovové hrany, klíčové pro snazší sjíždění svahů a obecně lepší ovládání lyží.

Zlatou střední cestou se tak staly BC běžecké lyže vybavené kovovými hranami. Jsou širší pro lepší jízdní vlastnosti v hlubokém sněhu, bývají mírně kratší než sportovní klasické běžky pro snazší manévrovatelnost v mnohdy složitém terénu a porostu, a současně jsou významně lehčí než standardní skialpinistický set. Kovovými hranami jsou BC lyže osazeny po celé své délce, díky čemuž se mnohem lépe ovládají ve sjezdech, ve všech terénních situacích na zmrzlém povrchu a zároveň je díky nim konstrukce BC lyží mnohem odolnější.

Nejčastěji se BC lyže se vyrábí se šupinovým nebo skinovým středem, na trhu lze nalézt i BC lyže klasicky mazací a po vzoru skialpových i s připnutelnými stoupacími skiny – ty se hodí zejména pro typ výletu obsahující jeden dlouhý výstup a končící dlouhým sjezdem dolů.

BC lyžařská vázání

Důvodem, proč se běžné sjezdové lyže v pevném bezpečnostním vázání nehodí pro BC lyžování, je potřeba volně pohybovat patami bot. To umožňuje běžkařské i skialpinistické či telemarkové vázání; jejich optimalizovaným kompromisem mezi příliš lehkou a naopak nadmíru těžkou verzí se pak vyvinulo speciální BC vázání, poskytující pohodlnou volnost pohybu a současně náležitou pevnost pro potřebnou stabilitu a dobré ovládání v robustní BC obuvi.

Na tuzemském trhu se vyskytují dva dominantní moderní typy BC vázání, normy NNN-BC v manuální a automatické verzi (výrobce Rottefella) a SNS-XA (výrobce Salomon), přičemž někteří výrobci BC obuvi stále používají tradiční tříkolíkovou turistickou normu 75 mm (soudobý výrobce Rottefella). Kterékoliv ze zmíněných vázání lze namontovat na jakékoli dostatečně široké lyže bez ohledu na typ; pohlídat si bezproblémovou kompatibilitu mezi vázáním a obuví snad zdejší poučený čtenář pokládá za samozřejmost.

Lyžařská BC obuv

Účelové BC boty jsou vyrobeny s podobně zacílenou funkčností jako samotné BC lyže; jsou podstatně pružnější než tvrdé skialpové lyžáky, přičemž jejich pevnější a těžší konstrukce poskytuje lepší oporu holenní části a kotníku než standardní běžkařská obuv. BC lyžáky poskytnou přívětivé teplo, pohodlí, i vyšší úroveň ochrany před přírodními živly; samozřejmostí je voděodolnost, některé typy jsou osazeny přípravky pro uchycení lýtkových návleků proti nabírání sněhu do bot. Nejčastější materiálovou kombinací je syntetická tkanina a kůže. Jakkoli lze v mnoha oblastech dát racionálně přednost kůží před syntetikou, v hlubokém sněhu a extrémních podmínkách se syntetika v adekvátní kombinaci s kůží zdá být vítězným řešením pro tak vysoce technickou aktivitu, jakou dokáže být pravověrné BC lyžování.

Důležitý tip: vždy si vybírejte nejprve lyžařské BC boty a teprve potom pro ně BC vázání!

Lyžařské BC hole

Výběr holí závisí na vlastním stylu a vkusu lyžaře; někteří mohou chtít používat své standardní hole z ostatních lyžařských disciplín, nejčastěji nejspíš běžecké hole na klasiku, osazené většími košíčky (běžecké hole na bruslení by byly nevhodně dlouhé, hole sjezdové zase příliš krátké). Nejlepší výsledky zaručí speciální hole pro BC s možností teleskopické rektifikace jejich délky – funkci, kterou v průběhu dlouhých túr zejména ve strmém horském prostředí s povděkem přivítají: při stoupání do kopce budou potřebovat hole delší, při sjíždění dolů kratší, při dlouhých traverzech ve strmém terénu si budou chtít nastavit délku asymetricky podle sklonu svahu. Vhodným materiálem pro BC hole je odolný hliník, důležitými prvky jsou velký kulatý talířek a jednoduché poutko, které lze v případě nehody snadno vysvléct z ruky i z krkolomné pozice.