Autor Tom Řepík - články
Tom začal do SNOW přispívat záhy po jeho zrodu. Miluje stromy, western a Ameriku 20. století. Posedlost lyžováním u něj není potřeba vypichovat, vedle sjezdového propadá i backcountry a běžkám; byl hlavním iniciátorem a organizátorem prvního testu běžek v ČR, NORDIC skitestu. Jako lyžař-srdcař a zároveň odborník, který vidí za mnoho záhybů horského byznysu, je schopen pozorovat vývoj a pohyby v oboru komplexně a z vícero úhlů. Je průkopníkem zodpovědného marketingu v tuzemské horské branži. Prosazuje udržitelnost jako důležitý PR nástroj; zasazuje se o kultivaci vztahů všech klíčových zájmových skupin v odvětví – turistů, provozovatelů, ochranářů, marketérů, developerů, managementu a legislátorů – a jejich odlišných vlivů na prostředí hor. Je logické, že se během let propracoval do zřídkakdy navštěvovaných hloubek lyžařského byznysu. A právě tato kombinace – znalost lyžařského prostředí a specifických obchodních a marketingových praktik zejména USA, které jsou, jak známo, obvykle ve všem o desítku let vepředu, mixuje specifický koktejl unikátních článků, které Tom pro SNOW tvoří. Od sezóny 2017/18 je tak šéfredaktorem projektu SNOWbiz – siamského časopisu zaměřeného na horský byznys.
Luxus na divoko v horských střediscích
Globální růst popularity glampingu (glamorous camping) lze sotva ignorovat. Přinášíme inspiraci z horských středisek, která tuto příležitost zplna využívají.
Walter Mosauer: Rakouský otec kalifornského skialpinismu
Dovolenkáři a dobrodruzi odjakživa cílili do Kalifornie a zejména té jižní, která je proslulá častým slunečním svitem a malebným pobřežím. Rakušan Walter Mosauer si ze své alpské domoviny přivezl jinou mentalitu: v dálce viděl mohutné zasněžené kalifornské vrcholy a ptal se: Proč z nich nelyžovat?
Do vzduchu: lyžaři skáčou ze skal už 100 let
Alpští lyžaři skáčou z převisů skal a jiných terénních nerovností už více než sto let.
Pernilla Wibergová: Život na horské dráze
Švédská lyžařská superstar devadesátých let žije dnes v Monaku, je televizní komentátorkou, obhájkyní bezpečnosti závodníků Světového poháru, hoteliérkou a matkou dvou dospívajících dětí.
Gravitační zákony si dál dělají z lyžařů dobrej den
Nějakou nezřízenou náhodou jsem se při uklízení zadíval na pakl starých amerických novin, co jsem se chystal vyhodit. Upoutal mě totiž nadpis o lyžování, to na mě obvykle zabírá. Nadto napsaný humoristou, kterého zbožňuju. Začetl jsem se a přišlo mi to tak osvěžující (jako většina fejetonů od Dave Barryho), že originál přetiskuju a dovoluju si voln...
Lyžaři a chlad: když je zima
Běžci na lyžích jsou odolným lidským druhem. Pro svou vášeň neváhají vydržet mrazivé teploty znecitlivující konečky prstů i dechberoucí ostré vichry. Když je dobrý sníh, protažené tratě a slunce na obloze, ani silné mrazy neodradí většinu rekreačních lyžařů od toho, aby se ukázali ve stopě – protože chlad je vítanou součástí jejich světa.
Těžká doba skiareálů? Jenže doby jiné nebývají
Na pozoruhodný kousek historie (i zlé časy zpětným pohledem vypadají romanticky) jsem narazil v pracovním archívu.
Nostalgie zašlých zim: Bejby nebude sedět v koutě
Ne náhodou minule zmiňovaný vermontský Stowe byl v poválečných letech považován za středobod východoamerického lyžování. V roce 1948 bylo ve městě zaregistrováno 26 hotelů, z nichž 18 mělo na vývěsce nenápadný nápis „Restricted.“ Tajemné heslo znamenalo „omezená klientela,“ ještě jinými slovy, „Židé tu nejsou vítáni.“
Nejslavnější lyžařská lekce světa
S tím, jak rekreační lyžování začalo přitahovat mainstreamové publikum, dostalo se až na nejproslulejší jeviště i tištěné tituly své éry.
Nostalgie zašlých zim: Hunter, útočiště celebrit
Jedna z nejslavnějších lyžařských škol Ameriky přilákala v průběhu let na svahy svého domovského střediska Hunter Mountain tucty těch nejtřpytivějších celebrit světa showbyznysu, sportu i politiky. Za vším stojí pozoruhodný osud rakouského lyžujícího rytíře Karla Plattnera.
Backcountry: běžkaření nadivoko
Běžkařské backcountry (dále jen BC) je nejblíže příbuzné prapůvodnímu stylu lyžování, jehož kořeny sahají do Skandinávie zpřed tisíce let. Tehdy šlo o jediný možný způsob pohybu divokou zimní krajinou, bez ohledu na to, zda byla rovinatá, zvlněná nebo hornatá.
Pod bdělým dohledem
Stále více horských středisek spatřuje výhody ve využívání kamerových systémů.
Thomas Wassberg: The King
Na nejednoho pamětníka, vybavujícího si snad až neférově věčně mladou vizáž kudrnatého dělníka běžkařských tratí Wassberga, může zapůsobit připomínka, že Thomas jede sedmý gumy, jako těžko uvěřitelný šok.
Evoluce lyžařské přilby
Za poslední čtvrt století se používání přileb na rekreačních lyžařských svazích zvýšilo z 5 % (1995) na více než 80 % (2020). Současně během stejného období klesl počet vážných poranění hlavy při veškerém lyžování asi o 70 %. Každou zimu se v maloobchodní síti prodají miliony přileb, v řadě zemí je uzákoněna povinnost nosit lyžařskou přilbu v dětsk...
Král Killy
Jean-Claude Killy, ikonický lyžařský šampion. Tři zlaté olympijské medaile a dvě vítězství ve Světovém poháru z něj v šedesátých letech učinily mezinárodního lyžařského hrdinu, nad něhož v oboru nebylo. Killy byl také poměrně úspěšným automobilovým závodníkem a populární tváří z televize i světa filmu. Dokonce po něm byly pojmenovány Rolexky.
Nostalgie zašlých zim: Soused? Sok!
Zatímco americká střediska už od sedmdesátých let předváděla světu, jak pragmaticky, disciplinovaně a v plném počtu umí táhnout za jeden provaz, když jsou ve hře jejich společné zájmy stran pojištění proti odpovědnosti, v mnoha jiných ohledech stejný typ spolupráce jakoby rutinně selhával.
Nostalgie zašlých zim: Millere, ven!
Tenisová branže má svůj „sport“, golfová „hru“. Sněhové sporty, odjakživa se zaobírající svým (ne)růstem, mluví o „oboru“, pokud ne rovnou o „horském průmyslu“.
Otec krátkých lyží
Pan Karl Koller bez nadsázky zatřásl světem lyžařské výuky. V roce 1953 na Mezinárodním kongresu lyžařských instruktorů předvedl, jak ve své kitzbühelské lyžařské škole úspěšně používal 150- až 170centimetrové lyže k tomu, aby naučil začátečníky dělat jednoduché oblouky s paralelními lyžemi, čímž prvně v historii obešel tradiční postup od plužení k...
(Dosud) na okraji zájmu
Příležitostní, nepravidelní, opomenutí a další přehlížení návštěvníci by mohli být vitálním zdrojem přirozeného účastnického růstu v oboru.
Nostalgie zašlých zim: Kdo se směje naposled
Že ekonomické zdraví horských středisek nezřídka nejvíc podkopává nerealistický optimismus vlastních provozovatelů, se v Americe stalo historickým koloritem.