SNOW 141 time vychází 18. listopadu 2022
148 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!

Pár tipů z obsahu:

Eko: Může být lyžování zelené?

Lyžování je často stavěno do přímého protikladu k ekologii. Mediálním kanálem protékají hlavně zprávy o tom, kterak přírodě škodí zasněžování nebo jestli je nutné plýtvat drahou energií na provoz vleků. Zkusme však vliv lyžování na přírodu prozkoumat v trochu širších souvislostech, které nám vykreslí mnohem složitější obraz.
Carreza: ekologie v pevném náručí ekonomiky

Klima, ekologie a udržitelnost jsou na západ a na jih od našich hranic velmi vážně probíranými tématy, a do běhu lyžařských středisek v Alpách proto budou promlouvat čím dál hlasitěji. V jihotyrolské Carezze na ně už dokonce mají odpovědi, které jsou na svazích při pozornějším pohledu vidět.
Sezóna 2022/23: „Za všechny prachy“?

Ani čtvrtá sezóna v řadě nebude jako dřív. Covid sice zmutoval do neškodnější podoby, téměř neviditelné dokonce i ve všedním zpravodajství, ovšem nahradila ho nová „obludnost“ – inflace. Ačkoliv se málem schylovalo k tomu, že astronomické ceny a potenciální nedostatek plynu a elektřiny by mohly vést v krajním případě k energetickým lockdownům, na prahu lyžařské sezóny 2022/23 se zdá, že nic takového nehrozí. A dokonce ani ceny lyžování nerostou tolik, jak se dalo obávat.
Američtí lyžaři se bouří

Návštěvnická přeplněnost a nedostatek pracovního personálu stále častěji kazí zákaznický zážitek na sněhu, zejména u těch největších oborových provozovatelů. To, jak se horským střediskům v takových poměrech daří kultivovat vztahy se zaměstnanci a zákazníky, může ovlivnit efektivitu jejich provozu i podíl na trhu.
Česko: Zdražení skipasů se ztlumí nákupem on-line

Investice do nových lanovek a vleků letos střídají ty na první pohled neviditelné – především nákup efektivnějších a v důsledku úspornějších technologií jako nové rolby nebo zasněžovací systémy. Běžně už lze skipas koupit on-line, a to většinou se slevou, která trochu přibrzdí zdražení skipasů.
Nové lanovky na Slovensku a v Polsku

Vzhledem k tomu, že v letošní zimní sezóně se bohužel na českých horách žádné nové lanovky nedočkáme (staví se pouze nový vlek Doppelmayr na Kraličáku a dokončena je bublina na Červenohorském sedle), podíváme se k našim sousedům na Slovensko a do Polska, kde přibylo 5 nových lanovek.
Rakousko o lyžařské sezóně nepochybuje

V Rakousku se letos opět slušně investuje a plánuje, a přestože budou lyžařská střediska muset hledat úspory, žádná drastická omezení čekat nemusíme. Lyžování je v Rakousku nejen národním sportem, ale i jedním z motorů ekonomiky. Současné energetické potíže však téměř jistě přimějí areály zvýšit v budoucnu svou nezávislost ve výrobě elektřiny.
Itálie lyžuje opět naplno a investuje

V Itálii se o žádných omezeních způsobených energetickou krizí snad ani neuvažovalo a přes léto zdejší lyžařská střediska provedla až překvapivě mnoho nových investic, zčásti těch odložených z předchozích covidových sezón.
Švýcarsko: Zůstane ostrovem lyžařské jistoty?

Švýcarsko vyšlo z covidové epochy vítězně, přinejmenším v lyžařském pohledu – jako jediná alpská země nabídlo prakticky nepřetržité lyžování i zahraničním návštěvníkům. Nyní si musí poradit s drahými, ale hlavně potenciálně nedostatkovými energiemi. Chce se věřit, že to opět zvládne.
Francie: Velká lyžařská území za přiměřenou cenu

Lyžaře ve Francii čeká letos jedno milé překvapení – zdražuje se výrazně méně než ve střední Evropě i než ve východní části Alp. Na pozadí investic do nových lanovek i komfortnějšího ubytování je znát důraz na energetickou úspornost a ekologii.
Na běžky v Evropě

I když v Česku máme dobře dostupné, výborně udržované a většinou bezplatné běžkařské stopy, co nabídnout mají i jiné evropské země – ať už ty velehorské, nebo severské s nekonečnými zasněženými pustinami.
Ekologicky na běžky

Auto. Už jeho jméno svádí k tomu, že po něm většina z nás sáhne zcela podvědomě, automaticky, jakožto k první volbě dopravního prostředku. Jenže ruku na srdce: jsme opravdu až takové bábovky, že skutečně musíme téměř všude jezdit autem?
Dachsteinské bílé zlato - Jak ubývá ledovec Dachstein

Dachsteinský ledovec patřil do loňského roku ke sjezdařským areálům, ale je také jedním z nejdůležitějších míst, kde se už přes půl století soustředí nejen vrcholoví běžci na lyžích. Ledovce ubývají a ani rakouské dominantě městečka Ramsau se tento přírodní jev nevyhnul. Pojďme se podívat na nekonečné zákruty běžeckých tratí a to, jak nám mizí led před očima.
Nejen na běžky do USA - Bend má všechno!

Dopoledne se můžete prohánět v nadýchaném prašanu ve výšce 2 800 m, odpoledne za slunečného počasí vyrazit na prvotřídní lezeckou cestu a večer si vychutnat chmelové pivo. To vše nabízí jedinečné místo na zemi – Bend.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 141 time!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!