Na českém trhu je přístroj dostupný od 25. října 2022, takže tato recenze zatím nedosáhne hluboko do nitra jejich funkčnosti, ale přinese zejména první dojmy a uživatelské postřehy.

Jsou nějaký malý…

Přístroj dorazí v malé papírové krabičce, tak jak je dnes trendem i u dražších elektronických zařízení jako jsou prémiové telefony. Udržitelnost letí, takže reprezentativní plastové krabičky už jsou naštěstí pasé. Když jsme u ekologie, Suunto udává, že se vyrábějí za použití 100% obnovitelné energie, a zároveň to jsou první hodinky Suunto, u nichž byla vypočtena uhlíková stopa pomocí ověřených, takže za celou dobu své životnosti vytvoří pouhých 7,5 kg CO2, což prý odpovídá ujetým 44 km autem na fosilní paliva. Nepředpokládám, že jsme jako společnost ve stravu, kdy si zákazníci vybírají zrovna podle těchto parametrů, nicméně nadšence tohoto směru potěší i funkce, která sděluje úsporu emisí CO2.

Když krabičku otevřete, čeká vás překvapení – vykouknou nečekaně malé hodinky. Trochu se mi až nechtělo věřit, že se do tak malého těla vměstná ještě víc, než se vešlo do mého aktuálního modelu Suunto 9 Baro. Hodinky jsou znatelně menší a v podstatě se skoro vrací ke konvenční velikosti normálních náramkových hodinek.

Porovnání modelu Suunto 9 (černé) a Suunto 9 Peak

Má to mnoho výhod: velmi snadno se nosí, sedí i na malé nebo holčičí ruce, jsou lehké (55 až 64 g podle modelu), nízké (10,8 mm). A mohou se i designově adaptovat díky širokému výběru řemínků a příslušenství. Má to i nevýhody, byť spíše domnělé. Jedinou reálnou je omezení velikosti písmen čili horší čitelnost příkazů. To ale výrobce dohání novou grafikou s využitím vícero barevných prvků.

Jedna osobní legrační vložka. Rád vzpomínám na příhodu, kdy jsem, tehdy ještě jako majitel legendárních Suunto Vector, obdržel kompliment od čerstvě poznané slečny: „Ty ses mi hned líbil… Jak jsem viděla ty hodinky“. Tak tento efekt, pánové, s novými Suunto Peak Pro poklesne, jelikož už na ruce nenesete velký ciferník podobný kompasu, nýbrž elegantní a jednoduché hodinky, v nichž neznalý multifunkční počítač s GPS a osobním trenérem neodhalí.

Staré dobré nové Suunto

Uživatele hodinek značky Suunto potěší zachování stejné logické architektury, na kterou jsou zvyklí ze starších modelů. Ovšem objeví i nové funkce, jako je třeba měření kyslíku v krvi, jenž silně popularizovala nedávná epidemie covidu. Dvěma pohyby si můžete zjistit aktuální saturaci, ta se zjišťuje třeba i v rámci měření kvality spánku, takže jste tak trochu pod stálou lékařkou kontrolou. Jinak samozřejmě nepřijdete o žádné funkce, které jste znali z předchozích přístrojů.

Aplikace Suunto

Funkční obsah přístrojů Suunto se neustále přirozeně rozrůstá s tím, jak se vyvíjí mobilní aplikace Suunto (nyní kompatibilní s tablety iPad a Android) a služby v ní obsažené – třeba přednastavené tréninky, nová možnost sestavit si dopředu vlastní tréninkový plán a během tréninku se jím řídit v reálném čase.

Samostatnou kapitolou je navigace a nastavení trasy. Nabízí se nepřeberné množství vyhledávání tras, různé typy navigace, přičemž vyhledávání a vytváření tras je snadné díky heatmapám, 3D mapám a mapám povrchu silnic v aplikaci Suunto. Lyžaře zaujme nová vrstva lavinových map, která označuje oblasti s lavinovým nebezpečím, čímž usnadňuje plánování skialpových výletů. Uživatelé pak mohou sdílet svůj výlet s přáteli v podobě 3D animace.

Kdo si dá tu práci a propracuje se mezi pokročilé uživatele systému, najde v něm ohromného multifunkčního pomocníka. A nové Suunto 9 Peak Pro jsou nástrojem, který má potenciál přenést vesmírnou soustavu Suunto mnoha dalším lidem, kteří doposud nebyli s to nosit velké a obtěžující přístroje. V obvykle velikém těle přinese nejpokročilejší funkce nejen pro sport, ale i pro běžný život s aspektem na zdravý životní styl.

Co slibuje výrobce:

Odolnost podle vojenských standardů

Suunto 9 Peak Pro jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů. Při testování odolnosti byly použity veškeré možné faktory – led, písek, pády a nárazy, tlak nebo dokonce i sůl. Splňují vojenské standardy odolnosti.

Nejdelší výdrž baterie na trhu

Suunto 9 Peak Pro obsahují novou, výkonnější architekturu čipové sady, což posouvá výkon na novou úroveň a zároveň způsobuje nejlepší výdrž baterie ve své třídě ve srovnání s podobně velkými produkty na trhu. Vydrží 21 dní při každodenním používání, 40 h v režimu Performance, 70 h v režimu Endurance a 300 h v režimu Tour.

GPS – až 32 satelitů

Suunto 9 Peak Pro lze připojit až ke čtyřem satelitním systémům: GPS, GLONASS, GALILEO a BEIDOU; a až k 32 jednotlivým satelitům současně. Výsledkem je vyšší přesnost i v omezených terénních podmínkách, například pod vysokými budovami nebo v hlubokých horských údolích.


Další klíčové vlastnosti:

● Ultra tenké: 10,8 mm, bez vypoulení. Velikost displeje: 1,2"

● Hmotnost: titanový model 55 g, ocelový model 64 g.

● Testovány podle nejvyššího vojenského standardu odolnosti (*MIL-STD-810H).

● Sledování denní aktivity: kroky, tepová frekvence, spánek, kalorie, stres a další.

● Extrémně rychlé nabíjení: 100 % baterie za 1 hodinu nebo 10 hodin tréninku po 10 minutách nabíjení. ● Barometrický senzor

● Aktualizace softwaru bez nutnosti připojení (OTA)

● Vyrobeny ze safírového skla, nerezové oceli a u dvou modelů s použitím titanu 5. třídy.

● Vodotěsnost až do -100 m

● Nový šnorchlovácí režim, který sleduje údaje o aktivitě až do -10 m

● Na výběr je 97 sportovních režimů + možnost vytvořit si vlastní režimy


Suunto 9 Peak Pro jsou k dispozici v šesti různých verzích, čtyři modely jsou z nerezové oceli (12 289,- Kč / 499 €) a dva z titanu (15 479,- Kč / 629 €).