Drobná Italka Karbonová zde na tvrdé ledové trati zahájila suverénní vítězné tažení za získáním malého glóbu v disciplíně a jen o málo větší Rakušanka Zettelová se nejlepším časem ve 2. kole posunula z 21. na konečné 3. místo. Šárka Záhrobská dojela celkově 20. se ztrátou pouhých 2 vteřin a naznačila, že obří slalom by mohl být v budoucnu její druhou parádní disciplínou. Později v sezóně obdobná solidní umístění ještě zopakovala, a tak i přes slabší výkony, které podala v Lienzu a ve Špindlerově Mlýnu, obsadila v závěrečném hodnocení pohárových obřích slalomů slibné 20. místo a získala 63 bodů.


Letošní premiérový závod byl tak trochu obdobou loňského. Na ledové pistě zajela opět dobře Karbonová, ale na Zettelovou, excelující ve 2. kole to nestačilo, těsně ji předjely i Poutainenová a Fischbacherová. Nový objev, sedmnáctiletá Švýcarka Gutová se startovním č. 37, za ní zůstala jen o 0,03 s. Jízda Záhrobské, která odstartovala jako 16., vyvolala všeobecné rozčarování a ve srovnání s prvními 30 soupeřkami představenými na Eurosportu, zanechala trapný dojem. Ztráta téměř 4 vteřin nebyla totiž zapříčiněna ani omluvitelnou vážnou chybou, ani špatně zvoleným tempem. Záhrobská k údivu všech ztrácela od prvních nenáročných branek, protože trať prostě nezvládla technicky. Představa, že si mezi tisícovkami branek OSL projetými v letní přípravě z nepochopitelných důvodů jen upevňovala chybné pohybové návyky a „zapomněla“ tak na to, co začínala umět před rokem, je alarmující.

Na druhé straně je ošemetné dělat katastrofické závěry z jediného vystoupení na počátku série sedmi OSL (včetně MS) zařazených do pohárové termínovky. Kudy dál?

Domnívám se, že jsou nezbytné následující kroky:
1. Přiznat si vážnost situace
2. Analyzovat vlastní pohybový projev na trati 1. kola OSL v Söldenu
3. Studovat jízdu dnes v OSL dominujících soupeřek (nejlépe i mužů) a učit se od nich především agresivnímu vzpříčení obou lyží ve fázi nasazení a výraznému vklonění pánve dovnitř oblouku v exponovaném momentu míjení slalomové tyče.
Dále je potřeba si uvědomit, že potřebnou dynamiku jízdy negativně ovlivňuje i Šárčina strnulost v partii zad, která ji mimochodem připravuje o cenné zlomky sekundy i v disciplíně slalom. Zbavit se chybných pohybových návyků a osvojit si nové, to je 3 týdny před rozjezdem Světového poháru a 3 měsíce před MS těžký úkol. Vypořádat se s ním je však nezbytné, i kdyby se výsledný efekt měl projevit až v příští sezóně.

Foto: Tomáš Peslar/www.Eski.cz       Eski


Záhrobská Šárka 
Záhrobská Šárka
Záhrobská Šárka
Záhrobská Šárka
Záhrobská Šárka
Záhrobská Šárka
Záhrobská Šárka