O čem že to je?

Při výkonnostních outdoorových sportech je u oblečení kladen velký důraz na lehkost, prodyšnost, pružnost, ale také na izolaci a ochranu před nepřízní počasí. Zejména tak, aby jedna vrstva pokryla více aktivit v rozdílných podmínkách. Proto v tomto případě mluvíme o „chytrém“ oblečení. Tak, aby pokud možno zvládlo většinu těchto potřeb najednou. V situaci, kdy jdeme do kopce a roste námaha, potřebujeme více prodyšnosti. V otevřené, vrcholové partii zase nesmí profouknout, ale zároveň má pomáhat odvětrat výstupem rozprouděné tělo. Při sestupu naopak musí poskytnout lepší izolaci a udržet svalovou část v optimální teplotě. Každá část lidského těla má při fyzické námaze rozdílné teplotní potřeby a jim je třeba jednotlivé části oděvu přizpůsobit – vyladit.

Infračervená kamera odhalí, jak se které části těla ohřívají či ochlazují. Právě na to reaguje konstrukce chytrého oblečení.

Infračervená kamera odhalí,
jak se které části těla ohřívají
či ochlazují. Právě na to reaguje
konstrukce chytrého oblečení.

Každý kousek těla, jiná teplota

A právě k tomu, jak dobře zaznamenat teplotní mapu těla, slouží technologie bodymap-​ pingu. V kostce. Sportovec v reálném teplotním prostředí, při reálné aktivitě, je snímán termokamerou. Jednu a tu samou aktivitu absolvuje v různých materiálech a vrstvách. Na výsledných záběrech je pak detailně vidět, v jakých partiích dochází k přehřívání, kde naopak dochází k ochlazování. Který materiál dokáže při zátěži lépe vyrovnávat teplotu a poskytovat lepší prodyšnost a který naopak pomůže v daném místě lépe izolovat.
Z výsledných dat jsou pak vybrány materiály, které se použijí na jednotlivé části oděvu. Ty je třeba poskládat tak, aby neomezily v pohybu a na těle působily komfortně. Zároveň při pohybu pro svou danou funkci zůstaly co nejvíce u těla a na svém konkrétním místě. Jedná se tedy i o důmyslnou práci se střihem, který musí maximálně odpovídat anatomii pohybu. Výsledný prototyp jde tedy znovu do „akce“, při které se opět snímá a zkoumá se, zda jednotlivé panely dokáží spolu fungovat jako celek, zda samotná konstrukce neomezuje v pohybu a dokáže držet svoji pozici.

Jacket Flame – pod červenou vrstvou se ukrývá Polartec Alpha

Jacket Flame – pod červenou vrstvou
se ukrývá Polartec Alpha

Chytrý a zároveň odolný

Máme tedy základ vrstvy, která co nevíce odpovídá zmíněným potřebám. Ovšem je tu ještě jeden aspekt, který sice nevyužívá dat z bodymappingu, ale musí je co nejvíce ctít. Je to celková životnost produktu. Máme na mysli jak výdrž použitých materiálů, tak i celkovou kompatibilitu s ostatním sportovním vybavením a doplňky. Nejčastěji ve spojení s batohem – odolnější ramena a bederní část, zároveň podporu ventilace pod zádovým panelem batohu. U kalhot odolnější v oblasti kolen a na zadku. Zesílení kolem kotníků – vysoké boty, mačky, skialpové boty. Rozmístění kapes tak ať je vše potřebné snadno dostupné, mobil, GPSka, energy gely apod.
Technologie bodymappingu je časově, technicky poměrně zdlouhavý a finančně nákladný proces. Finální vývoj střihu, volba materiálů, aby co nejvíce vyhovovaly nashromážděným datům a celkové životnosti, dává vzniknout funkčně jedinečným, špičkově propracovaným kouskům. Jejichž mnohdy vyšší cenu ovšem přímo úměrně vyvažuje potenciál, který vám nabídne a zrcadlí výše zmíněný proces, o němž se budete moci na vlastní kůži přesvědčit při každém kroku.

Jacket Avenger

Jacket Avenger

Pět materiálů v jednom kusu oděvu

Propojení všech materiálů

Propojení všech materiálů

V případě naší modelové bundy Crazy Avenger je použito pět materiálů různých gramáží. Jedná se o hybridní softshellovou bundu, kde přední panel má za úkol podpořit tepelnou izolaci a neprofouknout. Je navíc zevnitř opatřen strukturovaným flísem tak, aby při své tenkosti dokázal vázat více vzduchu. Spodní lem je z pružné a prodyšné tkaniny, aby se zachovala pozice bundy při aktivním pohybu. Zároveň je mechanicky odolný pro použití batohu a sedáku. Ramena, rukávy, zadní panel a část kapuce (zelená barva) je z velmi pružného a mechanicky odolného softshellu. Lem rukávů, temeno kapuce a „trojúhelníkový“ vklad mezi zadním panelem a rukávem je z jemné velmi strečové tkaniny opatřené reflexním potiskem. Podpaždí tvoří tenký pružný flís, který zvyšuje celkovou prodyšnost. Na šíji je panel z odolné, tenké elastické tkaniny, která má za úkol poskytnout hybnost celé bundy, ale také držet jednotlivé panely na těle. Uživatelský komfort zvyšují dvě prostorné, výše posazené kapsy, pohodlně ovladatelné jednou rukou. To, že se jedná o velmi propracovaný střih, potvrzuje absence stahování v pase a celé kapuce – to přináší nižší hmotnost, vyšší sbalitelnost, delší životnost. Celá bunda je v DWR úpravě pro zvýšení odolnosti proti vodě.
Pro celkovou konstrukci je používáno softshellu a flísu o různých gramážích. Partie, kde je vyžadována větší izolace bez omezení prodyšnosti, obstarává nejčastěji Polartec Alpha nebo Primaloft. Díky tomu jsou tyto produkty nejčastěji řazeny do kategorie Trekking – Skitouring, tedy aktivity s proměnnou výkonností v rozdílných klimatických podmínkách. Vytváří tak vysoce všestranný a univerzální doplněk, který pro své vlastnosti ocení všichni, skialpinisti, alpinisti, běžkaři a lezci, stejně jako trekaři, bajkeři a horští běžci.Vest Flame, víc než jen vesta...