Následující přehled obsahuje vybrané tipy na výhodné lyžování.

Livigno: skipas zdarma při ubytování aspoň na 4 dny (do 17. 12. 2022)

Každoročně se množství nejen Čechů vydává v prosinci na lyže do Livigna, kde nabízejí pro ubytované skipas "zdarma" (je zahrnut ve vyšší ceně ubytování). Podmínkou je ubytování v hotelu na min. 4 dny nebo v apartmánu na min. 7 dní. Akce končí v sobotu 17. prosince.

Ne vždy vyjdou sněhové podmínky ideálně a bohužel tomu tak bylo aspoň zpočátku i letos, jak dokumentují aktuální reporty čtenářů z Livigna v období free ski. Nevýhodou akce je také její značná obliba, a tedy občas vyšší návštěvnost.

Více informací najdete na SkipassLivigno­.com

Ratschings: víkendové lyžování za 60 eur (od 16. do 18. 12. 2022)

Jihotyrolský areál Ratschings, který je schovaný kousek za Brennerským průsmykem, má sice jen 25 km sjezdovek, zato je vybaven supermoderními lanovkami a infrastrukturou vůbec, takže lyžováním na jeden, dva i tři dny se tu zabaví i náročnější lyžař.

O předvánočním víkendu se tu lyžuje za speciální ceny:

  • 1 den - 35 eur
  • 2 dny - 60 eur
  • 3 dny - 80 eur

Aktuálně už jsou v provozu všechny lanovky a většina sjezdovek z vrcholů až do údolí.

Více informací najdete na Ratschings-Jaufen.it

SkWelt Wilder Kaiser-Brixental: skipas zdarma pro děti do 15 let (do 16. 12. 2022 a pak opět od 18. 3. 2023)

Lyžařský komplex hned zkraje Tyrolska zahrnuje téměř 300 km sjezdovek ve výškách do 1 600 až 1 800 m n. m., a tak na okrajích sezóny láká na skipas zdarma pro děti. Podmínkou získání bezplatného skipasu pro své děti do 15 let je koupě dospělého skipasu na min. 3 dny.

Více informací najdete na Skiwelt.at

Kaunertal: on-line skipas od 41 eur

Kaunertalský ledovec již uvedl do provozu všechny své lanovky, a slibuje tak vysokohorské lyžování na přírodním sněhu v komorní atmosféře. V prosinci svítí do ledovco-morénového kotle slunce jen málo, navíc příjezd z údolí je zdlouhavý, a tak tu bývá liduprázdno.

V e-shopu lze proto pořídit skipas s 20- až 30% slevou oproti pultové ceně, a to i pár dní předem (všední dny jsou levnější, víkendy dražší).

Více informací najdete na Kaunertaler-gletscher.lti­booking.com

Dolomiti Superski: 4 dny za cenu 3 dnů (do 24. 12. 2022)

V italských Dolomitech začíná sezóna hned zkraje prosince a vysněžena bývá brzy většina sjezdovek, přinejmenším v okolí okruhu Sella Ronda a ve větších areálech. Při ubytování v partnerských hotelech lze získat na ubytování i skipas slevu v podobě "4 dny za cenu 3 dnů".

Čtyřdenní skipas pak vyjde na 180 eur, tedy 45 eur na den.

Více informací najdete na DolomitiSuper­ski.com

Sulden: předsezónní skipas za 45 eur (do 23. 12. 2022)

Sulden je horské středisko na úpatí mohutného, téměř čtyřtisícového Ortleru, kde se lyžuje (a trénuje) na sjezdovkách ve výškách 2 600 až 3 200 m n. m. již od listopadu. I díky nedávnému sněžení je otevřena většina ze zdejších 44 km sjezdovek, které mají výborný prašanový povrch.

Cena jednodenního skipasu je až do Vánoc 45 eur, v sezóně je pak za stále přijatelných 50 až 53,50 eur.

Jak se tu lyžovalo v předchozích dnech, si přečtěte v reportu z prosincového lyžování v Suldenu.

Více informací najdete na SeilbahnenSul­den.it

Obertauern: 100 km sjezdovek za 53 eur na den (celosezónně)

Jedno ze sněhově nejspolehlivějších středisek Alp - Obertauern - patří zároveň poněkud kuriozně mezi nejlevnější, neboť jednodenní dospělý skipas přijde jen na 53 eur, a to po celou sezónu.

Vzhledem k tomu, že se tu lyžuje od konce listopadu až do začátku května a že již začátkem byla otevřena většina sjezdovek, je to zároveň osvědčený tip, kde si před Vánoci pořádně zalyžovat za poměrně výhodnou cenu.

Určitě se pro nerušený lyžařský zážitek vyplatí přijet ve všední den, neboť o víkendech tu bývá dost rušno. Více zkušeností najdete mj. v aktuálních reportech čtenářů z Obertauernu.

Více informací najdete na Obertauern.com