Nejstarší závod na světě

Počátek tohoto závodu se datuje do roku 1963, kdy se závodníci poprvé spustili po černé sjezdovce na úpatí svahu Zakletý v Říčkách. Od té doby se závod jezdí nepřetržitě a díky tomu drží unikátní primát nejstaršího závodu ve své kategorii na celém světě. Jako každá akce také „Skíčko“ zažilo vývoj. Na začátku se závod jezdil jako národní přebor, od roku 1972 se začaly závodů účastnit zahraniční výpravy. Kus cesty závod ušel společně se svým partnerským závodem ve Vrátné dolině na Slovensku. Od roku 1992 se pak závod definitivně koná pod názvem Skiinterkriterium, jehož jediným pořadatelem je Ski klub Ústí nad Orlicí. Za celou historii závodů se do Říček vypravilo celkem 51 různých reprezentačních výběrů. Z evropského kontinentu by se našlo jen velmi málo zemí, které na Skíčku nestartovaly. Z nejvzdálenějších zemí, které do Říček přijely, lze zmínit Austrálii, Argentinu, Nový Zéland, Izrael, a dokonce tu přivítali i jednoho závodníka z Tchaj-wanu. Za tu dobu se předalo 1 302 medailí. K historicky nejúspěšnějším zemím se řadí Československo, Česká republika, Slovensko, Rakousko, Slovinsko a Polsko.


Horní stanice šestisedačkové lanovky


Z mladých nadějí velké hvězdy

Skiinterkriterium patřilo vždy k nejoblíbenějším podnikům v rámci mezinárodního seriálu závodů. Závodem prošla řada jmen, která startovala v Říčkách jako mladé talentované naděje, aby se o několik let později proháněla jako ty největší hvězdy Světového poháru. Za všechny lze zmínit sourozence Kosteličovy, Veroniku Velez Zuzulovou, Šárku Strachovou, Ondřeje Banka a další závodníky z české špičky. A samozřejmě také asi největší unikát současnosti na světových svazích – Ester Ledeckou. Z dalších závodníků, které můžeme vidět v současnosti na závodech Světového poháru a startovali v Říčkách, to jsou Petra Vlhová, Leona Popovič, Charlie Guest nebo Adriana Jelínková, která se v letech 2009 a 2010, tehdy ještě v holandské reprezentační kombinéze, stala absolutní vítězkou Skiinterkriteria. Trenérkou této závodnice, která od letošní sezóny reprezentuje Českou republiku, se stala Eva Kurfürstová, bývalá vynikající česká závodnice a také účastnice říčkovského závodu.


Rozcvičení před startem závodu


Bez dobrovolníků by to nešlo

Akce těchto rozměrů vyžaduje úsilí mnoha lidí, bez kterých by to nešlo. Výhodou pořádajícího Ski klubu Ústí nad Orlicí je skutečnost, že jeho členská základna přesahuje 550 členů. Díky tomu se najde vždy dostatečný počet dobrovolníků, kteří mají chuť obětovat čas a energii ve prospěch tohoto závodu. Za celou dobu pořádání Skíčka vyrostlo v Říčkách několik generací lyžařů, kteří se později stali rozhodčími, techniky, měřiči nebo pracují jako členové organizačního výboru a lyžování mají v srdci. Na výsledku je to pak opravdu hodně znát a to jsou pak ta nejlepší hodnocení od zúčastněných výprav.


Radost závodníků po dojezdu závodu


Nové technologie a moderní areál

Závod si dlouhodobě zakládá na tom, že není potřeba pouze perfektně připravená závodní trať, ale i vše okolo. Již několik let je pevnou součástí závodu multimediální obrazovka, na kterou se přenáší jak výsledky v grafické podobě, tak hlavně průběh celého závodu. Podél závodní tratě stojí několik kameramanů, kteří natáčejí každého závodníka při průjezdu jednotlivými pasážemi závodu. Závod se po celou dobu streamuje, tudíž je možné ho sledovat po celém světě. Rodiny a fanoušci závodníků z dalekých zemí tak mohou sledovat své oblíbence na trati od svých obrazovek z pohodlí domova. Tiskové materiály, brožury a další marketingové výstupy posouvají závod na úroveň, která si rozhodně nezadá s akcemi podobného charakteru na mezinárodní úrovni v dospělých kategoriích.

Pro hladký průběh závodů je třeba také zázemí, které závodům poskytuje Ski centrum Říčky. Moderní technika a také dokonalá znalost místních sjezdovek rolbaři patří k rozhodujícím faktorům úspěchu závodů. Nešlo by to ani bez technického zasněžování, které pokrývá všechny sjezdové tratě v areálu. Nová šestisedačková odpojitelná lanovka s bublinou je pak velmi příjemná hlavně ve dnech, kdy fouká nebo sněží. A to ocení samozřejmě nejenom závodníci, ale také všichni návštěvníci, kteří do střediska přijedou za zimní zábavou. A právě černá sjezdovka homologovaná pro závody FIS se po zbytek zimy stává velikým lákadlem pro sportovně založené lyžaře. Protože zazávodit si na stejném kopci, jako jezdili Kosteličovi nebo Ester Ledecká, to člověk nezažije každý den.

www.skiricky.cz


Předávací ceremoniál