SNOW 143 vychází 12. ledna 2023
148 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Pár tipů z obsahu:

Čekání na osud - Příběh našeho domova

Náš domov, naše Jeseníky, se proměnily v něčí tělocvičnu. A mrzí mě, že jsem se na tom snad i já sám trochu podílel. Ke své vině se ale ještě vrátím. Napřed tě, milý skialpinisto, vezmu do svého domova.
Ztracený syn Luis Trenker: Příběh Ladina

Luis Trenker byl průkopníkem. Lyžování a horolezectví – takže vlastně skialpu. Vyčníval ale zdaleka nejen v horských sportech. Je autor populárních lyžařských manuálů vydávaných úspěšně i v Česku, známý režisér a herec... Stal se legendou, na kterou dnes odkazuje třeba značka stylového oblečení nebo horská restaurace na jihotyrolském Seiser Almu. Jeho pestrý, komplikovaný a mnohovrstevnatý osud dodnes vyvolává otázky. Pokud se totiž obyčejný člověk zaplete s dějinami, ne vždy z takového souboje odejde s čistým štítem. Jižním Tyrolskem se velké události 20. století prohnaly nemilosrdně, zanechaly jizvy v krajině i v lidech. Majestátní hory zachvátily plameny, a ne každý ztracený syn měl to štěstí, že se vrátil domů. Tento otisk doby v sobě nesl i Bera Luis, jak populárního vypravěče a režiséra horských filmů nazývali v rodné Val Gardeně. Co vlastně skrýval pod krempou svého borsalina člověk, který vstoupil do NSDAP, ačkoliv nebyl nacista?
Alena Zárybnická - Kéž by byl život jako skialp…

Včera večer, přesněji v noci, napřímo reportovala od základny Horské služby ve Špindlu. Ještě potom se vydala na pásech na Medvědín, aby půl hodiny po půlnoci byla zpět doma. „Já to mám takhle ráda,“ říká Alena Zárybnická, meteoroložka, televizní celebrita, skialpinistka. Možná vůbec největší propagátorka skialpu v Česku.
World Ski Test: Nejznámější test skialpových lyží

Testováním lyží se World Ski Test zabývá pěknou řádku let, od roku 2018 přibyla samostatná kategorie pro lyže skialpové. Nahlédnutím pod pokličku takového testování si lze udělat základní představu o tom, co vlastně test říká a jak ho číst – sebelepší data je potřeba také dobře interpretovat.
Na cestě k ideální skialpové botě… Bootfitting pro skialpinisty

Dolaďování lyžařských bot je už zaběhnutá disciplína servismanů či prodejců vybavení pro sjezdové lyžování. Lid lyžařský už poznal, že tuhé skelety totiž, pokud nerespektují prostorové potřeby konkrétního chodidla, velmi snadno dokážou udělat z lyžování peklo. I proto je dnes už běžné, že se skelety a vnitřní botičky přizpůsobují velké většině nakupujících. Jak je to ale se skialpovými botami? Má u nich bootfitting smysl? Jak se provádí?
Co musí splňovat skialpový batoh

Během poslední dekády se na trhu vyrojilo množství batohů určených pro skitouring. Mezi nimi bylo i mnoho experimentů, z nichž některé se velmi ujaly, a jiné zase ne. Dnes si už s odstupem času můžeme udělat obrázek o tom, jak by měl ideální skialpový batoh vypadat.
Skifi – český vynález brání ztrátě lyže v prašanu

Snahy implementovat technologický pokrok do lyžování jsou více či méně úspěšné, ale postupně a plíživě si na ně lyžaři zvykají. Elektronický nákup skipasů, chytré hodinky či mobilní aplikace, které poskytují metriky o průběhu lyžařského dne, elektronické zámky chrání lyže před odcizením, vyhřívané ponožky a rukavice ovládáme mobilem nebo můžeme sledovat rozložení tlaku při lyžování pomocí speciálních vložek do bot. Novinkou, která je ještě ve vývoji, je Skifi.
Děti? Na skialpy!

Ve všech sportech včetně lyžování máme touhu zapojovat děti – stejně jako ony mají touhu zapojovat se do sportů, které děláme my, dospělí. Jak je tomu ale v případě skitouringu, který mimo fyzickou náročnost vystavuje jedince také náročným horským podmínkám a vyžaduje dovednosti související s pobytem v horách daleko od civilizace?
Dětský skialp? Lyžování v nové perspektivě

Možná vůbec první skialpová půjčovna, která v Česku programově nabízela dětské skialpové vybavení, byla na Brádlerových boudách. Vznikla ještě v době, kdy k dispozici nebyly speciální dětské modely a muselo se improvizovat a stavět třeba na nejmenších dámských botách. „Přesto se nám dařilo nabízet dětem nové skialpové zážitky, vzpomíná boudař Petr Bárta, který se s námi také podělil o své zkušenosti a poznatky.
Skialp, nebo telemark?

„Jak se chodí na telemarkách? Je to lepší než skialpy? A co dolů, můžeš zapnout tu patu?“ a spoustu podobných dotazů dostávám jako ryzí telemarkista poměrně často. A odpovídám upřímně, i když jako ryzí telemarkista bych raději odpovídat pozitivněji. Takže jak se vlastně chodí na telemarkách?
Cestou ticha jinak než na skialpech

Via Silenzi – cesta ticha – je umělý, leč trefný název pro dvoudenní romantický výlet – přechod hor v oblasti Dolního Engadinu. A ačkoli se moc rádi kloužeme po srsti tuleních pásů a ještě raději rovnou po hladké skluznici, tentokrát přijímáme výzvu absolvovat trať na sněžnicích. Tak trochu i proto, abychom si ověřili výhody a nevýhody tohoto sportovního náčiní.
Lofoty - Po vlnách pod horu

Lofoty jsou souostroví, které vysoko nad polárním kruhem vybíhá z norské pevniny jihozápadním směrem do Norského moře. Tvoří ho asi 80 ostrovů, z nichž mnohé jsou hornaté – tak akorát pro lyžování. Tomu samozřejmě přeje i jejich severní poloha, která znamená dostatek zimy a srážek ve formě sněhu. A jelikož je každý ostrov obklopen mořem, přirozeně se v jeho vodách historicky plaví rybářské bárky. Součtem těchto okolností došlo v moderní době ke vzniku fenoménu, který se může nazývat třeba lyžování z jachty. Plavidlo slouží jako hotel i jako dopravní prostředek pod výstupovou trasu. I my se na takový výlet do země Vikingů vydali.
Na skialpech do pohody aneb 14 skialpových výletů nejen po Česku

Skialpinismus je složen ze slov ski (lyže) a alpinismus neboli vysokohorská turistika a horolezení. Přestože Česko nedisponuje vysokým horstvem charakteru a rozlohy Alp, i ono dokáže nabídnout túry, a dokonce i sjezdy, které stojí za to. Připravili jsme stručný výběr zajímavých skialpových výletů s ohledem na to, abychom obsáhli všechna významná pohoří Česka a jako bonus přidali i nějaké zahraniční.
Kouzla alpské lyžařské túry

Nově zrekonstruovaná chata SAC Grialetsch je obklopena výraznými horskými štíty v horách mezi Davosem, průsmykem Flüelapass a Dolním Engadinem ve Švýcarsku. Je to skvělý výchozí bod pro klidně začátečnickou alpskou túru – třeba na Piz Grialetsch.
Na lyžích vzhůru

Praktické ukázky, jak se americká střediska potýkají se stále četnějším skialpinistickým pohybem svých návštěvníků do kopce.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 143!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!