Tisková zpráva Jižního Tyrolska

„Žádná úsporná omezení provozu vzhledem ke zvýšeným nákladům na energie neděláme ani neplánujeme. Prioritou je pro nás kvalita, za kterou sem lidi jezdí,“ říkal už před sezonou a potvrzuje to i nyní Diego Clara, media a PR manager Dolomiti Superski, největší evropské sítě lanovek a sjezdovek, do níž Kronplatz patří. A také si pochvaluje úspěšný rozjezd zimy, lyžuje se zde už od konce listopadu. Na italský svátek 8. prosince v oblasti Dolomiti Superski dokonce zaznamenali rekord všech dob, lyžovalo tady 103 000 lidí.

Veškerý servis na Kronplatzu, kterému se přezdívá panettone podle oblíbeného italského vánočního koláče, i v jeho dosahu funguje perfektně. Loni se investovalo přes 65 milionů eur bez ohledu na komplikovanou situaci. Ceny skipasů stouply o necelých deset procent, využít můžete řadu akcí a také objednávku online, na níž ušetříte 5 %. Špičkovou nabídku Kronplatzu ocenila i Mezinárodní lyžařská federace FIS.

Lednový program Světového poháru alpských lyžařů se totiž mění. Ve Špindlerově Mlýně se pojedou dva slalomy žen (28. a 29. ledna), ten druhý tam přibyl namísto nedávno zrušeného v Záhřebu. „Je to reakce na horší podmínky napříč celou Evropu,“ uvedl předseda českého svazu lyžařů David Trávníček. Tradiční sjezd mužů na sjezdovce Kandahar v Garmisch-Partenkirchenu v Německu ve stejném termínu jako Špindl byl zrušen úplně.

Vzhledem ke sněhové nabídce se tak původně „český“ obří slalom přesouvá dopředu na Kronplatz, kde nejlepší závodnice budou v akci k vidění dvakrát (24. a 25. ledna). Kvalita i šíře závodního pole bude jistě lepší tady. Slalom jezdí pouze specialistky, kdežto obří slalom má obsáhlejší možnou základnu. A taky ho experti považují za královskou disciplínu, která ukáže nejlepšího lyžaře – musí se nejen umět prosmýknout mezi brankami, ale také ukázat cit pro jízdu v delším oblouku.

Navíc na Kronplatzu v St. Vigilu byla letos vybudována nová sjezdovka Sorega, kam by místní rádi co nejdříve získali pořadatelství také přece jen atraktivnějšího Světového poháru mužů.

Co se takhle zařadit mezi testery čerstvé trati? Že byste ji prubli dřív než olympijský vítěz Odermatt nebo jeho arcirival Kristoffersen? První dámy alpského lyžování Vlhová, Shiffrinová a spol. teď nejspíš absolvují cestu Kronplatz – Špindlerův Mlýn. Vy je můžete následovat…