Na lyže

Největší atrakcí Schladmingu je více než 123 km sjezdovek na čtyřech propojených vrcholech Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Jedná se většinou o dlouhé a široké svahy s nádherným výhledem na masiv Dachsteinu. Jedním z nejoblíbenějších středisek je Planai s 1 894 metrů vysokým vrcholem, který je ideální pro rychlé dlouhé sjezdy. Nejoblíbenější je FIS sjezdovka z vrcholu do údolí – celkem 4,6 km, která dá zabrat i trénovaným svalům. Pokud sem přijedete lyžovat jen na jeden den, užijete si dost zábavy i bez střídání vrcholů.

Většina sjezdovek v oblasti Schladmingu Dachsteinu je orientována na sever a má velmi efektivní zasněžování. Hlavní vrcholy jsou velmi dobře propojeny a doplňuje je několik menších a klidnějších oblastí, jako jsou Galsterbergalm, Fageralm, Stoderzinken a Ramsau, které jsou zahrnuty do společného skipasu Ski amadé.

Novinkou pro lyžařskou sezónu 2022/23 je kombinovaná lanovka na Rittsbergu v Ramsau, která se skládá ze šestisedačkové lanovky a desetimístných kabin.

V celé oblasti jezdí skibusy, a pokud se ubytujete ve Schladmingu, můžete se k vlekům snadno dostat pěšky.

Dechberoucí Dachstein

Rájem pro běžkaře v oblasti Schladmingu je středisko Ramsau am Dachstein. Nachází se v nadmořské výšce 1 130 až 1 600 m n. m. a má absolutní sněhové eso v rukávu v podobě Dachstein Panoramaloipe – běžkařské tratě na ledovci ve výšce 2 700 metrů, jedné z nejdelších běžkařských tratí na ledovci na celém světě. Doplňuje ji dalších 19 běžeckých tratí kolem Ramsau, které jsou rozděleny do tří stupňů obtížnosti. Nejslunnější z nich je Sonnenloipe, která má rovinatý terén, velké otevřené prostory a výhledy – alpské třítisícovky jsou zde na dohled.

Kvůli tání ledovce není od léta 2022 lyžování na Dachsteinu možné, ale oblast je stále otevřená pro běžecké lyžování a nabízí také další lákavé atrakce. Panoramatická jízda lanovkou na ledovec Dachstein začíná nad obcí Ramsau am Dachstein. Výlet na ledovec vás odmění výhledy na alpské vrcholy Großglockner, Hochkönig a Großvenediger i na samotný masiv Dachsteinu. Nejlépe si je prohlédnete z vyhlídkové plošiny Sky Walk, nebo pokud máte dost odvahy, z visutého mostu nad 400 metrů hlubokou propastí. Na konci mostu končí nad roklí skleněné schodiště, takzvané Schody do prázdna. V srdci ledovce, přímo v ledovcové trhlině, objevíte Ledový palác. Ve spleti chodeb a tunelů můžete obdivovat různé sochy vytesané do ledu, které jsou efektně nasvícené, což celé expozici dodává velmi neobvyklý ráz. Od 9. ledna do 3. února 2023 je oblast ledovce z důvodu údržby pro veřejnost uzavřena.

Fatbike – radost na „tlustých“ kolech

Ti, kteří se ani v zimě nedokážou vzdát kola, budou nadšeni možností využít stále populárnější fatbiky. Tato kola se širokými pneumatikami, která si poradí i s náročným zasněženým a zledovatělým terénem, jsou k dispozici také s elektromotorem, který se jistě bude hodit při stoupání do kopců nebo v hlubším sněhu.

Nejoblíbenějšími místy pro fatbike v okolí Schladmingu jsou Ramsau nebo Schladming Hochwurzen. Díky upraveným turistickým a sáňkařským trasám jižně od Dachsteinu je možné v průběhu celé zimní sezóny absolvovat různé stupně obtížnosti, od pohodové jízdy na kole po alpských pastvinách přes dobrodružné večerní túry až po náročné freeridové zážitky.

Výlety nejen za tradičním pohoštěním

Obujete si sněžnice a pak už jen posloucháte, jak sníh křupe na každém kroku uprostřed borových lesů – takovou idylu můžete zažít přímo ve Schladmingu a jeho okolí. Nenáročná túra na sněžnicích začíná také u chaty Glösalm v Ramsau. Pokračuje mírným stoupáním do kopce a poté po strmějších kopcích a rovinatých pastvinách v údolí podél Dachstein Südwand. V bílé krajině se neustále otevírají výhledy na majestátní masiv Dachsteinu a pohoří Torstein a Mitterspitz. Výlet můžete zakončit v útulné horské chatě Walchenalm s šálkem horkého čaje. Jeho majitel dokonce vyrábí vlastní tradiční štýrský sýr s výraznou vůní, o který se s vámi rád podělí.

Noční túry

Zajímavé jsou také noční túry ze Schladmingu po okolních kopcích s hořícími pochodněmi. Výlet vede přes osvětlené středověké město s bývalým loveckým zámečkem, který je nyní radnicí, krátce před hlavním náměstím je třeba odbočit do kopce do lesa. Pronikavý hukot potoka Talbach vás přesvědčí, že jste na správném místě. Stačí se vydat po cestě Talbachweg do Schladmingu Rohrmoos-Untertal k útulné horské chatě Landalm, kde se podávají tradiční štýrské pochoutky včetně Steirerkasnockerl se sýrem Steirerkäse, grilovaného masa a čerstvých pstruhů z okolních vod. V zimě je navíc potok nádherně osvětlený, takže se podél něj dá bezpečně cestovat i za tmy a bez pochodní.


Tip na ubytování:

Pokud jste ubytováni ve Schladmingu, můžete se ke sjezdovkám dostat pěšky z mnoha hotelů. Moderní Falkensteiner Hotel Schladming v alpském stylu je vzdálen 8 minut chůze od dolní stanice lanovky Planet Planai. Hotel má útulně zařízené pokoje a apartmá pro páry i rodiny a jeho velkou výhodou je rozsáhlé Acquapura spa s vnitřním i venkovním bazénem a velkorysou saunou, které přijdou vhod po aktivním dni. Hotel nabízí širokou škálu chutných pokrmů formou snídaňových bufetů a pětichodových večerních menu. Velmi se nám líbila také služba experience concierge, v rámci které vám speciální pracovník pomůže sestavit sportovní program na míru. Poradí, kam se kdy vybrat, pomůže s pronájmem potřebného zařízení a zároveň vás bezplatně doprovází, což výrazně urychlí a zpříjemní orientaci po okolí.