Není to zdaleka jen o lyžování, ale lyžováním začněme. Místní lyžařský areál je jedním z nejstarších – první zimní turisté se zde začali objevovat už v roce 1911. V Mürrenu sir Arnold Lunn v roce 1922 uspořádal první závod ve slalomu na světě, ve kterém rozhodoval nejrychlejší čas. Brzy poté založil Kandahar Ski Club, který následně proslul pořádáním dalších závodů – tím nejslavnějším je Inferno Rennen, pekelný závod, dlouhatánský sjezd právě ze Schilthornu až do údolního Lauterbrunnenu, který se stále pořádá a dodnes láká tisícovky závodníků a diváků.

Zdánlivě nepřístupný Schilthorn jde sjet jedinou černou sjezdovkou, členitý areál nabízí i řadu dalších tratí, náročnějších i pohodových, vždy ale v neuvěřitelně působivém horském panoramatu – vždyť naproti stojí kulisa slavné horské trojice Mnich, Eiger a Jungfrau.

James Bond na Schilthornu

Píše se rok 1968 a na do té doby zapomenutém Schilthornu se odehrává natáčení legendární bondovky V tajné službě Jejího Veličenstva. Spolupráce mezi provozovateli střediska a americkými filmaři byla velmi přínosná a nastartovala jeho novou kapitolu. Produkční společnost se mimo jiné zavázala zafinancovat nikoliv nevýznamnou přestavbu interiéru vrcholové stanice lanovky na Schilthornu a po ukončení natáčení vše převést do majetku lanovkářů. Ti za to slíbili přepravovat všechen filmový štáb a materiál po dobu natáčení zdarma. Film navíc Schilthornu získal ohromnou popularitu a začali na něj proudit turisté z celého světa. Již pro natáčení filmaři vybudovali infrastrukturu a ubytovací kapacity a naučili místní hoteliéry, co slavní herci rádi – například točené pivo nebo bujaré après-ski – čímž významně pozvedli úroveň tamní pohostinnosti. Na zajímavosti a příhody z natáčení narazíte na každém kroku, ostatně i Schilthornu se po vzoru filmu vžilo jméno Piz Gloria. Věděli jste třeba, že zrovna tu zimu na Schilthornu tak málo sněžilo, že filmařům museli sníh vozit vrtulníky? Jedna z nejpoutavějších scén filmu, honička Bonda a krásné Tracy, po sobě na okruhu pod Mürrenem zanechala devět totálně odepsaných, nových superaut. Vrcholem natáčení pak bylo umělé odstřelení laviny tak, aby dokonalé záběry vypadaly, jako že byl Agent 007 pohřben pod masou sněhu. Kdo má bondovské filmy rád, bude na Schilthornu jako v přírodním muzeu. Kromě majestátních horských kulis ale natáčení připomínají také všudypřítomné odkazy, v panoramatické restauraci na vrcholku Piz Gloria si tak můžete objednat 007 Burger nebo zajít do kinosálu, kde jsou promítány nejslavnější scény z filmu.

James Bond package pro největší fanoušky Bonda

Máte-li rádi atmosféru a odkazy bondovek, dopřejte si největší balíček pro fanoušky – za 126 CHF můžete prožít den ve stopách Bonda. V ceně je výjezd na Schilthorn, sklenice jak jinak než suchého Martini (protřepat, nemíchat), salát a burger v panoramatické restauraci, teplé nápoje, tematické fotky, návštěva špionského kina a další veskrze bondovské aktivity.

Piz Gloria jako cíl nejen na lyžích

Bondem proslavenou restauraci s panoramatickým výhledem do všech stran se vyplatí navštívit milovníkům filmové klasiky, ale i gurmánským požitkářům – kromě bondovského menu můžete zažít třeba degustaci lokálních sýrů a mas. Kdo dorazí dopoledne, může si výhledy na okolní vrcholky užít při dlouhém brunchi, kterým by nepohrdl ani Bond.

Nová lanovka bude nejprudší na světě

Nově budovaný řetěz lanovek Schilthorn 20XX má tři sekce. První začne v robustní moderní stanici Stechelberg a vystoupá z údolí do Mürrenu, půjde tedy o náhradu starší přístupové lanovky. Cestou překoná mohutný skalní práh, který dělí horskou vesničku a celý lyžařský areál od údolního světa. V prostorných, celoprosklených kabinách ujedete 1 194 metrů při převýšení 775 metrů, čímž se tato část stane nejprudší lanovou dráhou na světě.

Další sekce spojí Mürren s mezistanicí v Birgu, který je usazen ve skále jako orlí hnízdo. Odtud další lanovka překlenuje drobné údolíčko, aby se cestující vyhoupli na pozadí horských panoramat a vystoupali na vrchol Schilthornu. Kromě prostorné a rychlé dopravy lanovka také přispěje k efektivnímu využití energie – hybridní bateriový systém s fotovoltaikou bude rekuperovat přebytečnou a vznikající elektřinu a využije ji při další jízdě.

Snowfarming

Každé léto vznikají v Engetalu sněhová depa – na konci června je zbylý sníh shrnut na hromady o výšce okolo 10 metrů, tyto jsou zakryty izolačními rohožemi a zaplachtovány tak, aby sníh co nejméně odtával. A koncem října je sníh zase rozhrnut zpět na sjezdovku – pak už stačí jediné sněžení, a může se lyžovat. Tomuto procesu se říká snowfarming, ve srovnáním s brzkým zasněžováním je ekologičtější, a umožní zahájit sezónu už 5. 11. 2022. Z depa bude rozhrnuto kolem 95 000 m3 sněhu.

Pro ochranu místního prostředí ale provozovatelé areálu dělají o dost více – například místa, kde parkují auta, jsou zakryta dřevěnými rohožemi, aby auta nepoškodila půdu. Členové lokálních lyžařských klubů také každé jaro čistí hory od odpadu, kterým po sezóně bývají svahy zaneseny, areál používá výhradně elektřinu z vodní elektrárny v Lauterbrunnenu a minimalizuje energetické výkyvy mezi dnem a nocí pomocí hybridního bateriového systému, rolby jezdí na naftu bez škodlivých aditiv a výčet inovací, díky nimž je zajišťován udržitelný provoz střediska, by mohl pokračovat dál a dál.


Tip na ubytování:

Rustikální kamenný hotel Blumental z roku 1870 byl jeden z prvních v Mürrenu. Dnes na jeho místě stojí moderně zrekonstruovaná budova s dvacítkou pokojů, které vkusně kloubí moderní komfort se starodávnou atmosférou kamenné horské budovy.


Středeční večerní sáňkování

Každou středu večer lze vyrazit za zábavou a dobrým jídlem. Výlet za 35 CHF začíná pozemní lanovkou na Allmendhubel, kde si pochutnáte na fondue, a večerní romantickou večeři zakončíte sjezdem noční ztichlou krajinou na sáňkách zpět do Mürrenu.


www.schilthorn.ch