Typ skialpové boty si musíte vybrat sami, ale hned potom je potřeba vyřešit velikost. A vězte, že doba velkých touringových bot je nenávratně pryč. Právě možnost jednoduchého a rychlého „bootfittingu“ vyřešila mnoho skialpinistových útrap. Puchýře, otlačeniny, slézající nehty na nohou jsou minulostí. Na všechno lze v botě udělat místo, ať už v samotné vnitřní botičce nebo ve skeletu.

Velikost a šířka

Pro svoje skialpové túry jsem zvolil letošní novinku Salomon S/LAB MTN Summit. Váží přesně 1 kg, mají rozsah pohybu komínu 75° a flex index 110. Dobrý univerzál na všechno vyjma drsnějších freeridů. Na skeneru jsme v CZ SKI, kde celá úprava bot probíhala, naměřili délku 25,7 cm na delším chodidle, 25,5 na kratším. V kombinaci s šířkou 103 mm jsme nakonec zvolili trochu těsnější velikostní variantu 25,5. Na tu jsem nakonec zvyklý i ze sjezdových Salomonů, takže by to neměl být problém. S výslednou délkou i šířkou si ale nakonec poradí technologie tvarování, kterou většina bot značky disponuje.


Nohy musí být při tvarování vložek v patřičné ose, což zajišťuje laser

Speciální skialpové vložky Sidas MySkitouring

Speciální skialpové vložky
Sidas MySkitouring

Stélky

Když si koupíte nové boty, jednu věc byste měli udělat jako první. Vyjmout z vnitřních botiček stélky a vyhodit je. Pokud chcete lyžovat zdravě a bez bolesti, máte dvě možnosti. Buď trénovat chodidlo a klenbu tak, aby se o sebe při několikanásobném zatížení, které při lyžování vzniká, dokázalo postarat, nebo si nechat udělat speciální stélky, které klenbu a chodidlo trochu podpoří. Myslím, že jako jeden z mála splňuji i tu první možnost, ale vzhledem k tomu, že trávím v lyžařských botách běžně 150 dnů a více, zvolil jsem i do skialpových bot tvarované stélky. V tomto případě se jednalo o Sidas My Skitouring, které jsou z 80 % tvarovatelné, a hlavně určené přímo pro skialp. Výroba začíná přesnou analýzou chodidla na skeneru, následně výběrem vhodných stélek a nakonec jejich tvarováním na vaše chodidlo. Celý proces trvá 10 minut a po jemném zabroušení podle šířky bot je můžete hned začít používat.


Usazování zahřáté boty vyžaduje asistenci bootfittera

Skelety

Když máte hotovou vložku, na které budete v botě skutečně stát, může se začít s tvarováním skeletů. Proces začíná zahřátím samotných skeletů ve speciální troubě. Stačí jim pár minut, během kterých si zatím bootfitter připraví vaši nohu. Na místa, kde vás bota tlačí, se nalepí malé kousky gumy nebo textilie, které na inkriminovaných místech vaši nohu rozšíří a rozehřátý skelet se pak lépe na těchto místech přizpůsobí. Řeší se zejména šířka, která je u mých S/LAB MTN Summit pouhých 99 mm, ale lze ji rozšířit až na 105 mm. Skelet se ale skvěle přizpůsobí nejen po obvodu celého chodidla, ale třeba i v patě, achilovce i nártu. Technologie Custom Shell HD umožňuje tvarovat celý skelet včetně komínu. My jsme řešili trochu i délku skeletu, který byl mírně těsnější, ale po natažení gumové „ponožky“ na prsty a následném tvarování se ve špičce vytvořilo dostatek prostoru nejen na délku, ale i na výšku a šířku. Celý proces tvarování skeletů trvá opět kolem deseti minut. Nejprve rozehřátí v troubě, následně přizpůsobení přímo na noze a nakonec rychlé ochlazení bot chladicími vaky.


Boty obalené v chladicích převlecích

Chlazení skeletu, v pozadí je vidět speciální trouba na ohřev bot

Chlazení skeletu,v pozadí je vidět
speciální trouba na ohřev bot

Botička

Vnitřní botička je velmi tenká, ale vzhledem k technologii My Custom Fit ji lze také následně tvarovat. V případě skialpových Salomon S/LAB MTN Summit probíhá proces tvarování skeletu a vnitřní botičky odděleně. Nejdřív se tedy tvaruje skelet, a teprve když je hotovo, vyjme se vnitřní botička, nahřeje v troubě a vloží do již vytvarovaného skeletu. Boty si zase celé obujete a rozehřátá vnitřní botička se přizpůsobí na kritických místech nejen vaší noze, ale také novému tvaru skeletu.

Výsledek

Nějaký ten čas to zabere. Tvarování bot trvá opravdu kouzelných 10 minut, jak hlásají marketingové materiály. Ale může trvat i déle. Záleží na zkušenosti bootfittera a také na tom, jak moc si s botou chce hrát. V CZ SKI si hráli dost, takže celá akce trvala určitě hodinu, ale berme v úvahu analýzu chodidla, výrobu individuálních stélek a také extra nahřívání skeletu a botičky. Výsledek ale stojí za to. Bota perfektně sedí, téměř jako ponožka. Ten pocit podporuje i velmi tenká touringová botička, ale také skelet přizpůsobený přesně na nohu a rozšířený v přední části, kde potřebuje chodidlo pohyb a prostor je prostě „gamechanger“.