Po dlouhé oblevě, která poznamenala vánoční a novoroční sezónu, se v průběhu ledna lyžařské podmínky ve střední Evropě začaly vylepšovat, až nakonec sněhová bouře koncem ledna vykouzlila téměř snové podmínky zejména na severní straně východních Alp, ale také v Česku nebo na Slovensku. Samozřejmě záleží i na nadmořské výšce - u nás je sněhově výtečná situace zhruba nad 800 m n. m., v Alpách nad 1 000 až 1 500 m n. m. (od severovýchodu k jihozápadu).

V následujících dnech lze očekávat počasí pod vlivem tlakové výše, tedy slunečné, mrazivé a bezvětrné - v Alpách vydrží pravděpodobně až do poloviny února. S ohledem na podmínky i probíhající prázdniny je také jasné, že v lyžařských střediscích bude poměrně rušno.

Česko: mráz, slunce a 80 % sjezdovek v provozu

Všechna horská střediska jsou prakticky v plném provozu s téměř všemi otevřenými sjezdovkami, alespoň zčásti se lyžuje i ve většině malých areálů v horách i podhůří. Areály udávají nejčastěji od 50 do 100 cm směsi technického a přírodního sněhu na sjezdovkách.


Špindlerův Mlýn - Svatý Petr (webkamera Humlnet)

Slovensko: sněhový zásyp

Sněhový zásyp z posledních dnů vylepšil lyžařské podmínky i na Slovensku, kde je sněhová situace podobná jako v Česku - areály nejčastěji hlásí od půl do jednoho metru sněhu, přičemž v provozu je 80 % všech slovenských sjezdovek.


Jasná (Facebook)

Polsko: probuzení ze sněhové kalamity

Nový sníh, místy až v kalamitním množství, dorazil i do polských lyžařských středisek. Je-li omezen provoz, tak hlavně z důvodu doznívající kalamity, zejména v Tatrách. Oblíbené areály v polských Beskidech nebo Orlických horách fungují bez omezení.

Rakousko: až dva metry sněhu

Zejména na návětrné straně Alp v Tyrolsku, Salcbursku, Štýrsku a Horním Rakousku zanechala sněhová bouře i více než metr nového sněhu. Všechny areály jsou však již prakticky v plném provozu. Více než dva metry sněhu hlásí kromě ledovců i níže položená střediska, kde bývá srážkový efekt návětří obzvlášť silný - např. Tauplitz nebo Obertauern.

Nový sníh spolu s větrem zároveň vyostřil lavinové nebezpečí, které v mnoha oblastech dosáhlo 4. stupně z pěti. V uplynulých dnech také pod lavinami zůstalo několik skialpinistů či freeriderů.


Nassfeld (webkamera Panocloud)

Německo: konečně dobré podmínky

Německé areály obzvlášť potrápilo teplé počasí a nedostatek sněhu ze začátku roku, nyní již jsou všechny areály v provozu a zvlášť ty bavorské dostaly v uplynulém týdnu čerstvý příděl přinejmenším několika desítek centimetrů sněhu.

Itálie: slunce od rána do večera a vše v provozu

Na jižní straně Alp se koncem ledna sice nekonaly sněhové žně, nicméně dostatečná sněhová pokrývka - přírodní i technická - leží v Itálii od začátku sezóny. I v uplynulém týdnu svítilo převážně slunce, areály a lyžaře pak trápil spíše vítr, který omezoval provoz lanovek. Výhled na příští týden až 14 dní je však až kýčovitě jednotvárný - slunce a mráz.


Passo Tonale 28. 1. 2023 (Radim Polcer)

Švýcarsko: velmi rozmanité sněhové podmínky

Švýcarské Alpy zasahují nejvíce ze všech alpských zemí do různých klimatických oblastí, a tak jsou i sněhové a lyžařské podmínky rozmanitější - na západě i severu Švýcarska v posledních týdnech napadlo poměrně velké množství sněhu, některé vnitroalpské oblasti naopak mají sněhu jen tak akorát. Otevřeny jsou prakticky všechny areály a zhruba dvě třetiny sjezdovek.

Francie: ideální podmínky hlavně na severu Alp

Ve Francii je aktuálně otevřeno přibližně 90 % sjezdovek a zvláště severoalpská lyžařská střediska (Savojsko a okolí) hlásí mezi jedním až dvěma metry sněhu a třeba Flaine a Tignes ještě více. Jen okolo půl metru sněhu mají naopak střediska na samém jihu Alp.