Na Dolní Moravě začínáme lyžování jako obvykle výjezdem sedačkovou lanovkou Sněžník a následně pomou na nejvyšší místo v areálu na Slamník. Odtud se dolů spouští sice krátká, za to maximálně přehledná červená sjezdovka Slamník, jejíž sklon je na poctivé pokládání se do oblouku snad nejlepší v České republice. Díky tomu tady také nikdo nemá potřebu „šoupat“, takže se na sjezdovce prakticky nikdy nedělají muldy.

Sjezdovka Slamník je dlouhá sice „jen“ 600 m, na druhou stranu když se na ni snažíte o precizní carvování, je to na jeden zátah pro průměrného lyžaře tak akorát. Z jejího startu si navíc užijete jeden z nejhezčích výhledů na Dolní Moravě (viz titulní foto).

V pestrosti sjezdovek je Dolní Morava velkorysá a nabídne od každého něco. Dominantní tratí už na první pohled je černá sjezdovka Sněžník A, která patří k nejprudším sjezdovkám u nás. Na to, že jde o černou sjezdovku, je příjemně široká a stejně jako Slamník přehledná, nicméně při jízdě po hranách tu naberete poměrně vysokou rychlost, která už leckomu nemusí být komfortní, a tak není ostudou si tu připomenout „starý dobrý smýkaný“ oblouk, kterým rychlosti na stinné pistě dobře zkorigujete.

Samozřejmě se na „déemku“ svezou i méně zkušení lyžaři, a to například na červené sjezdovce Kamila obsluhované kotvovým vlekem nebo modré pozvolné sjezdovce Vyhlídkové, která byla vybudovaná teprve nedávno. Pohodovým traverzem se táhne od horní stanice lanovky Sněžník k horní stanici lanovky U Slona, načež razantně změní směr a stále v pohodovém sklonu se stočí zpátky na Sněžník. Zvládnou ji klidně i malé děti a jak už název napovídá, dá se na ní i okolními panoramaty.

Asi nejčlenitější sjezdovkou je na Dolní Moravě červená sjezdovka Sněžník B, která na své délce prostřídá několik zlomů, prudších i mírnějších úseků a také jedno esíčko. Dobře se mi na ní jezdí hned po ránu, když je sjezdovka ještě prázdná, v kombinaci s nižší přehledností a vyšším počtem lyžařů si na ni zpravidla musím zastavit a jet ji na etapy.

Za takovou rodinnou část můžeme na Dolní Moravě označit areál U Slona, který představuje jedno velké zábavní hřiště. Za dobrých sněhových podmínek tu pomalu nevíte, na jaké lyžařské zpestření vyrazit dřív, tentokrát je ovšem sněhových atrakcí o něco méně, přesto klobouk dolů před obří crossovou tratí, která je maximálně univerzálně postavená.

Profesionální startovní brána a skoky na crossové trati sem lákají i zkušené jezdce (mimochodem, chvíli před mistrovstvím světa na ni trénovala sama Eva Adamczyková a následně se v Gruzii stala mistryní světa ve snowboardcrossu), na druhou stranu je celá dráha díky „seseknutí“ skoků do mohutných terénních vln a pohodovým otevřeným klopeným zatáčkám dobře jetelná i pro méně zkušené lyžaře, dokonce i pro malé děti, čehož jsme tu na vlastní oči byli svědky.

U Slona dále najdete dva menší skoky, které jsou docela bezpečně postavené, mírnou zakroucenou trať Malý Slon a nechybí ani prudší padák pro sportovní oblouky na červeno modré sjezdovce Velký Slon.

Dětským rájem je na Dolní Moravě lyžařský park Amálka, který zahrnuje pojízdný pás, dětskou pomičku a slalom mezi tyčkami i mezi molitanovými zvířaty. Při zakoupení výuky od lyžařské školy mají děti vstup do skiparku Amálka zdarma, ostatní návštěvníci resortu pak platí 240 Kč na den. Před parkem Amálka se nachází také Baby skipark, což je pojízdný pás s mírným cvičným svahem a slalomovými zvířaty určený pro nejmenší děti zdarma.

Dolní Morava je často označovaná jako „lunapark“, za což může hlavně množství jejích atrakcí určených i pro nelyžaře. Jednou z nich je z léta nový most Sky Bridge 721, který je dlouhý 721 metrů a stal se tak nejdelším visutým mostem na světě. Most visí ve výšce 95 metrů nad zalesněným údolím a jeho podlaha je tvořená ocelovým roštem, takže vidíte přímo pod sebe a z nevinné procházky s výhledem se rázem může pro leckoho stát adrenalinová záležitost.

Pokud máte v plánu most navštívit, učiňte tak ještě teď v zimní sezóně, protože většina návštěvníků lyžuje a na mostě jste prakticky sami, což se o letních měsících říct úplně nedá. V létě je navíc most jednosměrný a na jeho konci se napojíte na zpevněnou okružní cestu lesem zpět do areálu, v zimě je most obousměrný. Do 19. 3. je most otevřený každý den do 10 do 16 hod, dále od 20. 3. do 26. 3. pouze o víkendu. Vstup bez lanovky stojí dospělého 490 Kč na pokladně, online přes e-shop pak 440 Kč.

Další atrakcí, na kterou nepotřebujete lyžáky je Mamutí horská dráha, která se v různě zavřených zatáčkách a otočkách o 360 stupňů vine od horní stanice lanovky Sněžník k její dolní stanici v délce tří kilometrů, čímž se pasuje na nejdelší horskou dráhu u nás. Na bobu můžete jet i ve dvou a pokud si z toho chcete udělat pohodu, klidně si můžete průběžně brzdit, jestliže byste rádi spíš adrenalin, dejte postranní páky naplno až dolů a budete po dráze frčet rychlostí až 50 km/h.

Stejně tak je v zimě v provozu i bobová dráha U Slona, večerní sáňkařská dráha a samozřejmě také obligátní Stezka v oblacích. Ceny jednotlivých atrakcí i jejich různých kombinací najdete v ceníku.

Na oběd můžete zajít do několika samoobslužných restaurací jako je Marcelka, U Slona nebo Slaměnka. Pokud se v lyžákách neradi trmácíte s tácem, můžete zkusit panoramatickou restauraci Skalka, která je obslužná. Nabídka jídel je tu navíc poměrně pestrá a na výběr je například z hovězího burgeru s hranolkami (295 Kč), pečených vepřových žeber (325 Kč) nebo ze salátu z batátů s červenou řepou a sýrem tofu (215 Kč). Restaurace je prosklená, takže z ní máte dobrý výhled, ještě lepší je ale z venkovní terásky.

Dolní Morava si skoro na každý víkend pro návštěvníky připravuje nějaký program, ať je to testování lyží nebo závody pro veřejnost. Při naší návštěvě v areálu například zrovna probíhal populární závod s ČT sport na vrchol. V příštích dnech se 10. 3. bude konat Mamutíkův lyžařský závod a večerní skialpový výšlap.

Novinkou z léta je také nové zákaznické centrum pod nástupní stanicí sedačkové lanovky Sněžník. V těchto prostorách vznikla také půjčovna lyží 2022%2C2023/Cenik-pujcovna-6.12..jpg se servisem a obchod se suvenýry. V půjčovně je kromě lyží a snowboardů možnost zapůjčení také skialpových setů, včetně dětských.


Dolní Morava v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 50 min
Vzdálenost z Brna 2 h
Celodenní skipas dospělí 1 190 Kč
Celodenní skipas dospělí přes e-shop od 690 Kč*
Rodinný skipas (2 dospělí + 2 děti) přes e-shop 3 260 Kč
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Webové stránky střediska www.dolnimorava.cz
Parkování www.dolnimorava.cz/parkovani

*pohyblivé ceny dle obsazenostiNa Dolní Moravě jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.