Definice ideálu

Pokud by ideální počasí pro skialp popisoval učitel fyziky na základní škole, mohlo by to asi znít nějak takhle: „V noci napadlo 40 cm čerstvého prachového sněhu na pevném základu, ve kterém je vyšlapaná dobrá stopa, která ale nekřižuje vysněnou linii sjezdu. Svítí sluníčko, teplota okolo nuly, tedy ani teplo, ani zima, bezvětří.“

Takový fyzikář však musel zanedbat mnoho souvislostí, které mají ve skutečnosti na lyžařskou túru vliv – skialpinismus, jako všechny outdoorové sporty, nelze provozovat ve vakuu. Proto se fyzikář možná podiví, že takový den je možná jeden v sezóně, a bývá dnem velmi nebezpečným. Vyvolává v lidech tzv. powder stress, takže kdo může, vyrazí. V lepším případě je v osm ráno všechen sníh rozježděný, v horším někdo příliš nadšený strhne lavinu. Zbylých asi 100 dní sezóny se však rozhoduje převážně mezi následujícími podmínkami: po vzoru zmíněného fyzikáře zanedbáme ten jeden ideální den a dny, kdy je špatně vše – fouká, nesněží a je mlha, do takového dne se vydává jen velmi specifická část milovníků přírody.

Skvělý sníh

V Tatrách, kde se konala letošní Atomic Backland Tour, skialpová akce, spojující ambasadory Atomic ve skialpu i dalších sportovních segmentech, jsou sněhové podmínky specifické, protože Tatry jsou docela vysoké, ale také členité, a tak se sníh často přefoukává a ukládá na závětrných svazích. Totiž představa, že čím víc sněhu, tím lépe, nemusí vždy odpovídat realitě. I to jsme letos na Backland Tour zažili, sněhu rozhodně nebylo málo, ale byl uložen pouze ve vyšších polohách, pod horní stanicí Hrebienoku už se jet na lyžích nedalo. Proti tomu pár kroků vzhůru Velkou studenou dolinou sněhu leželo dost, ale byl umrzlý a ufoukaný. Ještě pár výškových metrů dál ale začaly být nafoukané celkem objemné polštáře prašanu, které se občas ještě střídaly s ledovými plotnami. Na úrovni Zbojnické chaty už bylo sněhu dostatek, aby i při malém zatížení mohla ujet lavina. Výš, do tzv. Malého Závratu, už by to mohlo být nebezpečné. Zodpovědní „vodcovia“ tak skupinu „PRO“, tedy zkušené účastníky Backland Tour, nasměrovali do klasického, nenáročného sjezdu Generálským žlabem.

Tři týdny před akcí v Tatrách napadlo mnoho sněhu, chvíli byl vyhlášen 4. stupeň lavinového nebezpečí. Tvůrcem lavin je však právě nový sníh a vítr. A vítr 11. března na Atomic Backland Tour foukal značně, dosahoval místy síly orkánu. A tady se ukazuje, jak bláhová je představa, že sněžení je pro lyžaře vždy dobré. Přefoukaný sníh může být lyžařsky mizerné kvality a navíc potenciálně nebezpečný. V takové chvíli, navíc za značně snížené viditelnosti, je k nezaplacení mít v čele skupiny místního vůdce, který dokáže odhadnout nejen lavinové riziko, ale také najít i přes těžké podmínky dobrý sjezd, nebo zastavit skupinu těsně před průchodem úzkým sedlem s pokynem: „Oblečte se a nandejte brýle, za pár metrů začne foukat.“


Atomic Backland Tour 2023

V katalogu značky Atomic pod označením Backland najdete všechno pro skialp – lyže, boty, helmy, batohy a další. Do češtiny by se dalo slovo Backland přeložit jako venkov, ale není to úplně přesné. Používá se také fráze backcountry skiing, jakési toulání se na lyžích divočinou. Podobný dojem navozuje i slovo Backland, a akce Backland Tour je nahlédnutím do tohoto světa. Do světa svobody na lyžích, nezávislosti na civilizaci a odevzdání se ve své malosti velkým horám – v tomto případě Vysokým Tatrám, kde se 11. 3. 2023 sešli ambasadoři Atomic, influenceři, závodníci a další profesionálové, kteří se skialpu buď intenzivně věnují, nebo do tohoto světa teprve míří.

V Tatrách se akce koná samozřejmě kvůli sněhovým a terénním podmínkám, ale také se skvělým zázemím testcentra skialpových lyží Atomic Touring Experience Center v prodejně Sport Rysy v Popradu, kde si nejnovější vybavení může vyzkoušet každý skialpinista – pro ty zkušené jsou zde k dispozici top modely lyží a bot, začínající budou ve Sport Rysy vybaveni třeba od hlavy k patě.


Atomic Touring Experience Center ve Sport Rysy

Jak probíhá testování nejaktuálnější skialpové výbavy? Snadno to vyzkoušíte sami v TEC Sport Rysy.

Nejde jen o půjčovnu, ale o komplexní službu včetně:

- odborného poradenství speciálně vyškolených profesionálů, kteří sami výbavu používají
- kompletního aktuálního sortimentu skialpových produktů Atomic k testování v libovolný den
- autorizovaného servisu


Atomic Touring Experience Center ve Sport Rysy


Glosa o sněhu

Sníh je fajn, a to v jakékoliv formě. O sněhu prachovém nebo dobře urolbovaném netřeba mluvit, ale i ten mokřejší, jarní, dokáže příjemně povozit. Na zmrzlém se člověk tolik nebojí laviny, tzv. cukr se zase nádherně třpytí na slunci. Obávanou krustu lze využít jako skvělou tréninkovou pomůcku, stejně tak špatnou viditelnost. Schválně si někdy zkuste lyžovat se zavřenýma očima, od jízdy v mlze nebo difuzi se to příliš neliší a najednou jsou jedinou vaší jistotou, dokonalým senzorem, jen vaše nohy. Skvělý trénink techniky a lyžařské jistoty. Proto osobně považuji za nejlepší skialpové podmínky sníh proměnlivý. Zažít během jednoho sjezdu trochu prašanu, mokřejší sníh, krustu i led je totiž nejlepší test lyžařských dovedností, a zároveň, naštěstí pro mě, je to nejčastější jev, který při skialpinismu zažívám. Možná je v tom i kousek odkazu starých generací horolezců a lyžařů, kteří hory objevovali neprozkoumané, bez map. My už podle mapy víme, kudy jít, právě díky jejich průzkumům. Při sjezdu si ale svou stopu volí sám a vlastně tak objevuje vždy nový směr, který zítra bude úplně jiný – sníh změkne, zmrzne, nebo nasněží nový.

To je to, co skialp má, a ostatní sporty tolik ne. Unikátnost každého sjezdu, každého dne. A to spojuje také účastníky Backland Tour, vidím asi padesát lidí, kteří mají stejnou vášeň a vnímám, že pobyt horách vnímají podobně. Niterně prožívaná radost, která je těžko popsatelná slovy, ale o to blíž si skialpinisté mohou být, když ji sdílí přímo v horách. Není potřeba slov, tu radost všichni cítí.

Skvělé počasí

O Atomic Backland Tour jsme psali už ve skialpovém speciálu časopisu SNOW 143, zúčastnili jsme se totiž loňského nultého ročníku. Tehdy bylo sice slunečno a místy guidi našli i dobrý sníh, ale co mne při testování lyží a bot zajímá víc, je právě variabilní sněhové prostředí. Tentokrát jsem měl na nohou lyže Atomic Bent 100, takové freetouringové, středně široké a designově divočejší lyže. Design je podobný u všech lyží z rodiny Bent, jde o akrylový poloabstraktní vzor, který na topsheet otiskl Chris Benchetler, který se na vývoji těchto lyží podílel a jsou po něm pojmenovány. Na rozdíl od maleb jsou ale lyže při jízdě velmi klidné a stabilní, a právě to mne zajímalo ve sněhově náročných podmínkách Atomic Backland Tour 2023 - umožnilo mi to i na proměnlivých plotnách a hlubších návějích jistou a plynulou jízdu.


Lyže Bent 100 jsou ty úplně vlevo, zde zapíchnuté před Zbojnickou chatou, příjemným útočištěm před silným větrem

Lyže Bent se docela mile doplňují s novým modelem bot Backland XTD Carbon 120, ten je z mého pohledu trochu hybridní skialpovou botou s retro prvky, které ale mají velký užitý smysl. Komín není uchycen asymetricky, jak je u skialpových bot zvykem, ale rovnoměrně, takže konstrukce je v podstatě velmi jednoduchá, a zároveň pevná. Návrat ke dvoupřezkovému mechanismu by normálně vyžadoval tlustší materiál, který by zvýšil hmotnost, ale zde je materiál přidán jen pod přezkami a to tak, aby plnil svůj účel perfektně obepnout nohu. Nutno říct, že tato skialpová bota je velmi široká, a to jak v kotníku, tak metatarzech. Oproti běžným úzkým skialpovým botám to pro mnoho lyžařů může být významná a příjemná změna, vedoucí k většímu pohodlí.


Nové boty Backland XTD Carbon 120 mě na první pohled zaujaly trochu retro vzhledem - ty plastové výztuhy pod přezkami však mají velmi významný účel. Všimněte si, že jsou uchyceny nikoliv na vrchní straně boty, ale poměrně nízko na boku. Díky tomu i přesto, že je bota široká, lze utáhnout rovnoměrně podél celé nohy a přitom nemusel být materiál, a s ním i hmotnost, navýšena po celém obvodu boty.

A koneckonců čím pohodlnější jízda, tím lépe se může jezdec soustředit na proměnlivé sněhové podmínky a s jízdou si radostněji hrát. Kompletní recenzi setu lyží Bent 100, bot Backland XTD Carbon 120 a vázání Shift najdete na www.snow.cz/recenze.


Stoupání na lyžích Bent 100, v botách Backland XTD Carbon 120 s hybridním vázáním Shift