Článek vyšel v časopise SNOW 143 skialp (speciální vydání - leden 2023).

Dětská vázání

Jedním z pionýrů dětských vázání byl Hagan a jeho model Z02 Junior s vypínací silou DIN 2–7, tedy určen pro lyžaře už cca od 25 kg. Na trhu je už od poloviny předchozí dekády a jako rámové přináší několik výhod: větší rozsah velikostí bot, možnost použití pro boty bez pinů a hlavně dobrou bezpečnostní funkci – botu uvolní pata i špička. Nicméně dnes už ho značka nenabízí.

Protože letí vázání pinová. Hagan tak Z02 nahradil modelem Grom 5 Junior. Což ale není nic jiného než ATK Candy, které při 290 gramech (včetně brzd!) nabízí rozsah vypínacích sil 1,5 až 5 a vedle paty i bezpečnostní špičku. Ať s potiskem Hagan, nebo ATK, je to horký tip pro skialpuchtivé rodiče nejmenších dětí do 40 kg. Dá se sehnat i za slušných za 7 500 Kč.

Dynafit šel do dětského materiálu po hlavě a připravil rovnou celý set – řada Youngstar obsahuje nejen pouze lyže – vázání – boty, ale i pásy, hole, a dokonce oblečení. Pro děti používá vázání Rotation 7 s měkčí pružinou, takže dosáhne vypínací síly od 2,5.


K čemu slouží adaptér Contour Startup

Již dlouho se v určitém světle popularity drží adaptér Contour Startup – zařízení upnete do běžného sjezdového vázání a ono vám umožní stoupat. Před sjezdem ho z vázání vypnete a nazujete do toho původního, sjezdového. Tento adaptér má své příznivce, ale i tvrdé kritiky. Jisté je, že může hrát při skialpinistických začátcích zajímavou roli – právě proto, že vyjma něj a stoupacích pásů nepotřebujete nic k tomu, abyste si mohli skialp vyzkoušet. Ke komfortu skialpové výbavy ale budete mít daleko, takže je to spíš jako most pro přechod ke skialpu.

Není úplně lehký, významně snižuje stabilitu lyžaře, protože je celkem vysoký, radost z pohybu na něm silně omezují i tuhé sjezdové boty, které se při použití adaptéru předpokládají. Ve SNOW adaptér s úspěchem používáme jako půjčovací materiál pro první skialpové krůčky našich nejmenších kamarádů a klientů na kempech.


Dětské skialpové boty

Poslední dva roky přinesly i dětské skialpové boty, a to rovnou od dvou velikánů: Dynafitu a Scarpy. Dynafit uvedl botu Youngstar, která začíná na velikosti 21,5 a kus váží 930 g. Samozřejmě má otvory pro pinová vázání a všechny funkce, jako mají boty dospělé – například rozsah pohybu komínu 60°.

Scarpa zase představila model F1 junior s boa systémem a nastavitelným dopředným náklonem 20–22°, jež se nabízí v rozmezí velikostí 21,5 až 26. Váží 1 200 g a komín se jim pohybuje v rozsahu 62°. Další ryze dětskou skialpovou botu nabízí Hagan, model Kids Pure Junior začíná na velikosti 22,5 a jedna bota váží 1 150 g.

Na té samé velikosti pak začínají už spíše freeridové K2 Mindbender Team Jr. Čtyřpřezková bota má přepínač ski/walk, což je určitá záruka pohodlnější chůze, váží 1 600 gramů a může fungovat jako určitý univerzál pro občasná skialp a veškeré další sjezdování.

Nutno dodat, že porovnání hmotností nemusí přesně sedět, jelikož firmy udávané hmotnosti jednoznačně nesvazují s konkrétní velikostí.

Dětské stoupací pásy

A ještě poslední – nebo první? – věc, která je každopádně základním předpokladem pro skitouring – stoupací pásy. Je to snadné. Pokud si tedy nepořídíte hotové lyže s pásy v setu (Dynafit Youngstar), lze si koupit metráž nebo použít vlastní starší pásy. Ty pak jen seříznete a zkrátíte na vybrané lyže.

Půjčovna to vyřeší

Skialpové vybavení není vůbec levné, a to ani to dětské – kvůli náročným technologiím i menším objemům výroby stojí většinou více než sjezdařská výbava. Lze různě improvizovat, ale i tak kvůli časté obměně vybavení rychle rostoucích nedává moc ekonomický smysl dětské skialpové vybavení, podobně jako to sjezdové, pokaždé nakupovat znova nové. Naštěstí pro všechny skialpinisty rodiče vznikají půjčovny, které stále častěji nabízejí i kvalitní dětské vybavení. Můžete si tak zapůjčit kompletní skialpovou výbavu na den, víkend či na týden. Novinkou je i sezonní půjčovna, inspirovaná patrně konvenčními lyžařskými půjčovnami. To si pak vybavení prostě na začátku sezónu vypůjčíte a to se pak po celou sezónu chová, jako by bylo vaše – tedy vašeho dítěte.

S tím, jak se výrobci odhodlali k produkování dětských bot, lyží, pásů či vázání, stoupá i kvalita dětského skialpového vybavení v půjčovnách, které se tímto novým materiálem zásobují. Například Sport Pec, patrně největší skialpová půjčovna v zemi, nabízí i k sezónnímu zapůjčení zcela nové sety složené z lyží Dynafit Youngstar v délkách od 120 cm a bot Scarpa F1 junior od velikosti 21,5.