Sklípky a vinice pěšky nebo na kole

Na sever od Trentina se táhnou údolí, na jejichž východních svazích se již po staletí vyrábí osobitá vína. Stačí si vybrat, do kterého údolíčka vyrazit - některá přímo lákají k projížďce na gravel kole, ale své terény najdou i milovníci silniční nebo horské cyklistiky. Pro cyklisty jsou lákavé hlavně vinařské oblasti Piana Rotaliana a Colline Avisiane, údolí Vallagarina je zase vhodné pro tzv. wine trekking - klidné túry s ochutnávkou třeba vyhlášené odrůdy Nosiola.

Právě vinařský region Piana Rotaliana si zamiloval J. W. Goethe - na stránkách své "Cesty do Itálie" o něm mluví jako o "nejkrásnějším vinohradu v Evropě". Vhodné prostředí pro vinice je dáno mnoha faktory, řeka Adiží sem naplavuje množství úrodné půdy a přirozená bariéra hor brání chladnému vzduchu, aby ovlivnil zdejší vinicím prospěšné klima. Snad nejznámějším lokálním produktem je červené víno s výraznou osobností Toreldego Rotaliano D.O.C., kterému se na habsburském dvoře říkalo "Tirolské zlato" pro jeho plnou chuť i výrazně blyštivou rubínově červenou barvu. Ostatně podle legendy víno svou barvu získalo z kapek krve draka, který ohrožoval místní obyvatelstvo, než jej lstí zabil urozený hrabě Firmian.

Vhodný itinerář pro vinařskou cyklotúru je trasa Giro del Vino 50 - na padesátikilometrové trati projíždí všech šest vinařsky významných obcí této oblasti, po cestě se můžete zastavit ve více než padesáti sklípcích na prohlídku a ochutnávku.

Vinohrady ve Valle di Cembra mají unikátní vlastnosti také díky nadmořské výšce - jde o nejvýše položené vinohrady v Evropě. Ve vysokých polohách se pěstuje hlavně odrůda Müller Thurgau a procházka mezi místní vinicí prodchne každého italskou atmosférou rurální horské architektury. Vinice totiž lemuje přes 700 km suchých kamenných zdí, které tyto staleté terasovité vinice na svazích se sklonem přes 40 % zpevňují.

Procházky mezi k životu se probouzejícími jezery

Každé jezero má svou barvu. Zvlášť v jarním období nabízí trentinská jezera příležitosti k odpočinku, sportovním aktivitám i nenáročným rodinným výletům. Při výletu po rozlehlých i menších jezerech můžete vidět následující barvy:

Kobaltová modř jezera Caldonazzo pod horou Marzola, kolem které se vine hustá síť lesních cest, spojujících odlehlé usedlosti s vesničkou S. Caterina.

Klasická modř jezera Levico, podél kterého vede romantická Rybářská stezka kolem kostelíku svatého Valentina.

Námořnická modř jezera Lavarone v Alpe Cimbra, ke kterému z vesnice Nosellari Est vede uzoučká cesta z devatenáctého století, po níž kdysi obyvatelé vodili krávy na pastvu na louky nad jezerem. Místní magickou atmosféru si oblíbil a mnoho prázdninových pobytů zde strávil i psychoanalytik S. Freud.

Karibská modř jezera Molveno, jednoho z nejkrásnějších jezer v Itálii, nad kterým ční vrcholy brentských Dolomit.

Tyrkysové jezero Tenno obklopují zelené bukové lesy, jejichž stíny se zrcadlí na hladině a místy tyrkysové vody jezera mění až na smaragdově zelenou. Jiný odstín tyrkysové má také zatím málo objevené jezero Ledro, obklopené skrytými plážičkami, mezi kterými je nejlepší přeplouvat na kánoi. Když vychází nebo zapadá slunce, tančí voda jezera odrazy fialovooranžových odstínů.

Asi nejznámějším místem pro jarní pobyt je jezero Garda, největší jezero v Itálii, které je ideální pro turistiku, cykloturistiku a vodní sporty. Během jara se zde otevírají mnohé atrakce, jako jsou botanické zahrady nebo zámky, nabízejí se pohledy na nádhernou kvetoucí krajinu.

Objevování nejhezčích historických měst

Milovníci hor i kultury najdou v Trentinu mnoho možností pro jarní turistiku. Dolomity, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízejí úchvatné výhledy na vrcholky, ledovcová údolí a horská jezera. Města jako Cortina d'Ampezzo nebo Val di Fassa svádí k průzkumu horských cest, na kterých ještě občas narazíte na zbytky sněhové pokrývky, ale mezi nimi už rostou jarní kvítky.

Kromě krásné přírody nabízí Trentino také bohatý kulturní program. V jarních měsících se zde konají různé festivaly, koncerty a akce, které přinášejí život do měst a vesnic regionu. Procházejte se úzkými uličkami středověkých měst jako Trento nebo Rovereto a objevujte historické památky, galerie a muzea.

Na seznamu nejkrásnějších historických sídel Itálie je zařazeno již deset lokalit v Trentinu. Za návštěvu stojí ale také vesničky, skryté na samotě v horách, obklopené lesy a loukami. Mezi křivolakými uličkami zpravidla najdete typické kamenné náměstíčko s kašnou, freskami a typickými symboly na fasádách, verandách a dřevěných balkónech.

Oblasti Valsugana vévodí impozantní hrad Castel Telvana, pod nímž protéká řeka Brenta a vdechuje oblasti až benátský ráz. Dále zde najdete umělecké instalace projektu Sky Museum nebo stále ve stejném údolí Pieve Tesino - rodiště italského státníka De Gasperiho, v jemuž věnovaném muzeu se dozvíte mnoho o historii nejen jeho éry.

Za zmínku stojí i sídlo Luserna v Alpe Cimbra. Po příjezdu sem vás může překvapit nesrozumitelná řeč - 90 % obyvatel totiž stále k běžné komunikaci používá cimbrijštinu, starý bavorský jazyk. Na úpatí vrcholků horské skupiny Presanella se zase nachází Ossana, centrum údolí Val di Peio s bohatou historií těžby a zpracování železa z dolů Comasine.