Tento článek vyšel v časopise SNOW 144 (únor/březen 2023).


Mnohé blízké alpské areály jsou českým a moravským lyžařům dobře známé, jiné mnohem méně. Všechny jsou sice situované na severním okraji rakouských Alp, avšak většina z nich překvapí ryze alpskými a působivými panoramaty. Jejich nadmořská výška vrcholí mezi 1 500 a 2 000 m a mají i podobné sněhové klima – nejvíce sněhu v nich díky návětrnému efektu Alp napadne při severním či severozápadním proudění. To se zhruba od poloviny ledna již několikrát připomnělo, a tak lze očekávat, že sezóna 2022/23 bude v této oblasti nakonec sněhově vydařená. Připomeňme si, z čeho lze vybírat!

Feuerkogel

Solná komora neboli Salzkammergut je členitou horskou krajinou s mnoha jezery a malebnými alpskými kontrasty. Přímo nad jezerem Traunsee se tyčí vrchol Feuerkogel, který nabídne v nejvyšších partiích krátké sjezdovky na bezlesých pahorcích s parádními panoramaty Dachsteinu a v nižších pak dvě delší, strmější, avšak prostorné sjezdovky v lesních průsecích s převýšením do 500 m, obsloužené expresní 6sedačkou a kabinkou. Obě tyto tratě mají nenáročné „modré“ objížďky. Horní patro má i cvičnou louku a dětský park, snadno přístupné z chaletové vesničky, které je na tomto vyhlídkovém balkóně postavena. Sjezd do údolí do městečka Ebensee po úzké ski-route je možný za velmi dobrých sněhových podmínek.
Náhorní planinou je vyznačeno i pět výletních – a vyhlídkových – tras pro sněžnice.

 • 443 až 1 625 m n. m.
 • 10 km sjezdovek
 • 1:30 hod. (140 km) z Dolního DvořištěKasberg

Údolí Almtal, zařezávající se ze severu do masivu Mrtvých hor (Totes Gebirge), nabízí nejbližší alpské lyžování při cestě z Čech, tedy přes hraniční přechod Dolní Dvořiště. Z dálnice od Lince směrem na Štýrský Hradec (Graz) se prakticky záhy odbočí a kousek za městečkem Grünau již startuje kabinková lanovka do nevšedně rozprostřeného areálu Kasberg.
Ten se skládá ze dvou výškových pater, propojených přes rokli 2 km dlouhou pulzační lanovkou. V nižším patře převládají kratší a mírnější sjezdovky s výukovými tratěmi pro děti, v tom horním pod vrcholem Regenkar dominují členitější a o něco strmější tratě s alpskými panoramaty. Kromě přístupové kabinky z údolí a „tranzitní“ pulzační lanovky v areálu převažují vleky, hlavní tratě horního patra pak obsluhuje krytá 4sedačka.
Oblast je však mimořádně lákavá i pro nelyžaře – pěšky nebo na sněžnicích lze podniknout romantickou procházku k jezeru Almsee na konci údolí, za níž se již tyčí jen mohutná skalní stěna Grosser Prielu, nejvyššího vrcholu Mrtvých hor.

 • 620 až 1 600 m n. m.
 • 21 km sjezdovek
 • 1:30 hod. (130 km) z Dolního DvořištěHinterstoder

Z nejbližších alpských areálů je Hinterstoder jednoznačně tím nejvšestrannějším, takže poskytne vynikající zázemí pro výuku dětí, nenáročným lyžařům nabídne pohodové modro-červené alpské dálnice a náročným lyžařům naservíruje slalomák, závodní svěťákovou trať i volný terén.
Hlavní tratě jsou obsloužené pohodlnou 6sedačkou, kterou doplňují vleky, z údolí se od letoška lyžaři svezou nejmodernější 10místnou kabinkou, do které se díky nové trase nastupuje přímo na parkovišti.
Celý areál je přitom velmi přehledný a z nejvyšších partií skýtá i parádní výhled – jak na vápencový masiv Warscheneck, tak na protilehlý Grosser Priel. Díky severní orientaci svahu zaručuje – přinejmenším v horním patře areálu – velmi dobré lyžařské podmínky až do Velikonoc, které letos připadají na polovinu dubna.
Atraktivním výletním cílem je uměle přehrazené jezero Schiederweiher s malebnou kulisou impozantních skalních stěn, k němuž se z Hinterstoderu snadno dojde vycházkovou stezkou nebo na běžkách. Jezero dokonce získalo v roce 2018 v anketě státní televize titul „nejkrásnější místo Rakouska“.

 • 600 až 2 000 m n. m.
 • 40 km sjezdovek
 • 1:30 hod. (140 km) z Dolního DvořištěWurzeralm

Z opačné strany masivu Warscheneck, než leží Hinterstoder, se rozkládá lyžařský areál Wurzeralm. Ten se zaměřuje především na rodiny s dětmi – zubačka z údolí totiž zpřístupňuje náhorní plošinu, využitou především mírnějšími a cvičnými tratěmi. Koneckonců i dlouhá sjezdovka zpět podél zubačky je příjemně modrá, jen místy se lehce začervená. Velmi romantický až rozjímavý je i okružní sjezd do údolí přes Gammeringalm. Horní patro areálu pod Frauenkarem ovšem nabídne atraktivní svezení i náročnějším lyžařům – zdejší dvousedačku obtéká červená sjezdovka s černou variantou v závěru, nehledě na poměrně rozsáhlý volný terén v řídkém lese.
Náhorní plošinu si lze oběhnout také po upravovaném běžkařském okruhu.

 • 810 až 1 870 m n. m.
 • 22 km sjezdovek
 • 1:40 hod. (150 km) z Dolního DvořištěDachstein West

Mezi nejbližšími alpskými areály vyniká lyžařská houpačka, známá jako Dachstein West, především svou rozlehlostí. V kouzelně modelované krajině Solné komory a na dohled mohutného Dachsteinu se rozprostírají pahorky s méně náročnými a převážně kratšími tratěmi na horských loukách, ty delší pak stékají lesem do údolních vesniček Russbach nebo Gosau.
Není tedy divu, že Dachstein West je velmi oblíbená rodinná destinace. Méně zdatní lyžaři se drží na cvičných loukách nebo mírných tratích poblíž výchozích vesniček, ti zvídavější ale mohou podniknout safari a celý areál procestovat. Díky řídkému porostu jsou ze sjezdovek dobré výhledy – k dominantnímu Dachsteinu, rozeklanému hřebeni Gosaukamm nebo protilehlému masivu Tennengebirge. Při sjezdu ze Zwieselalmu do Gosau se dá obdivovat i malebné jezero Gosausee.
Příjemně klidnou atmosféru dotvářejí stylové horské chaty – žádné velkokapacitní „sámošky“, spíš malebné a domácké. Kuchyně je samozřejmě typicky hornorakousky hutná – kromě polévek se servírují hlavně řízky, klobásy, knedlíky či palačinkové trhance.

 • 780 až 1 620 m n. m.
 • 51 km sjezdovek
 • 2:10 hod. (180 km) z Dolního DvořištěKrippenstein

Krippenstein, dvoutisícový vrchol v masivu Dachsteinu, je velmi specifickým lyžařským areálem – je totiž výrazně zaměřen na freeridery. Svahy hory Krippenstein jsou jedním velkým freeridovým hřištěm se třemi velkolepými páteřními trasami a díky příhodnému tvaru terénu a schopnosti „vysát“ z oblačnosti co nejvíce sněhu má Krippenstein vynikající sněhovou statistiku. Podél visuté kabinové lanovky se ale spouští také jedenáctikilo­metrová červeno-modro-přejezdová trať do údolního městečka Obertraun, která slouží freeriderům jako svozová cesta, ale běžným lyžařům skýtá neobvykle dlouhý sjezd. V horním patře areálu se točí ještě 4sedačka s modrou sjezdovkou, odkud je fantastický výhled na ledovec Dachstein.
Výlet lanovkou na Krippenstein právě kvůli výhledům stojí za to absolvovat i bez lyží – hluboko v údolí Halštatské jezero a opačným směrem Dachstein.

 • 600 až 2 100 m n. m.
 • 11 km sjezdovek
 • 2:15 hod. (180 km) z Dolního DvořištěHochficht

V šumavských hvozdech se rozléhající Hochficht samozřejmě není alpským areálem, nicméně svým charakterem a vybavením „alpsky“ působí a jako takový je vyhledávanou alternativou Alp. Ačkoliv je z nejbližšího hraničního přechodu u lipenské nádrže vzdálen jen 20 minut, z Prahy již cesta zabere 3 hodiny. Z lyžařského hlediska je Hochficht zřejmě tím nejlepším, čeho lze v mimoalpských přírodních podmínkách dosáhnout. Má relativně dlouhé sjezdovky spojené do malé houpačky, obsloužené třemi sedačkovými lanovkami a jednou kabinkovou. Prvotřídní jsou zdejší výukové terény od dětského parku až po nejrůznější hravé atrakce.
V centru areálu se nachází moderní budova Skiarena, kde jsou v přízemí pokladny, prostorné a příjemné toalety, půjčovna či úschovna. V horním patře, přístupném přímo z dojezdů sjezdovek, je pak kapacitní samoobslužná restaurace. Nechybí ani oddělený „rodinný“ prostor s malou hernou a odpočívacími gauči, a to přímo naproti dětskému parku.
Z nedalekého Schönebenu se rozbíhají běžecké stopy v délce 80 km po okolních lesích, kde můžete doslova „tankovat“ šumavské ticho a v průhledech mezi stromy i vzdálené alpské panorama. Tratě se upravují jak pro klasiku, tak pro bruslení a jejich rozsah je v Rakousku mimo Alpy jedinečný. V místě nástupu do stop je veškeré zázemí – od kapacitního parkoviště přes toalety, převlékárnu a sprchy až po restauraci.

 • 866 až 1 338 m n. m.
 • 20 km sjezdovek
 • 0:20 hod. (10 km) z Horní Plané – ZvonkovéSemmering

Nejbližší alpský lyžařský areál z jižní Moravy se rozkládá na jediném svahu s neoslnivým 350m převýšením, kterým se v lesních průsecích vinou pestře modelované tratě, osvětlené i pro večerní lyžování. Páteřní lanovkou je 12místná kabinka, ve které se ovšem nedá přímo sedět, jen opřít. Tu doplňuje 4sedačka s nástupním kobercem.
Horu s vrcholem ve 1 340 m n. m. křižuje také sáňkařská dráha s mnoha tunely a lemovaná čarodějnými postavičkami, kte­rou můžete sjet na na klasických saních, ale třeba i na snowbiku.
Ani infrastruktura, ani atmosféra Semmeringu tak není typicky alpská, výhodou je zato bezproblémová dostupnost po dálnici a rychlostní silnici.

 • 985 až 1 340 m n. m.
 • 14 km sjezdovek
 • 1:50 hod. (180 km) z MikulovaStuhleck

Stuhleck je patrně největším a nejkvalitnějším střediskem na severovýchodě Alp poblíž Vídně, jen kousek za známým Semmeringem. Na zpola zalesněném severozápadním svahu Stuhlecku dominují přímé, přehledné a zplanýrované dálnice, tedy ta nejvděčnější „obtížnost“ pro široké lyžařské publikum. Nadstandardně široké sjezdovky jsou velkoryse rozprostřené po svahu, jehož převýšení dosahuje téměř 1 000 m, a Stuhleck tak působí skutečně alpským rozměrem. Celý areál je obsloužen expresními sedačkovými lanovkami. Z holého a plochého vrcholu Stuhleck je daleký 360° rozhled na celý severovýchod Alp. Zvláště o víkendech tu bývá rušno, přičemž sem míří návštěvníci z celého bývalého rakousko-uherského prostoru.

 • 782 až 1 774 m n. m.
 • 24 km sjezdovek
 • 1:50 hod. (180 km) z MikulovaÖtscher

Malá horská vesnička Lackenhof na úpatí mohutného, bezmála dvoutisícového Ötscheru je obklopena poměrně strmými zalesněnými svahy, jimiž si klestí cestu především náročnější tratě, ale na jejich mírnějším úpatí se vinou i lehčí tratě pro méně zdatné a začátečníky. Právě náročnost svahů, zastaralejší přepravní park a nedostatek ubytování v minulých letech vedl téměř ke zrušení areálu. Nakonec byl v loňském roce areál z veřejných peněz zachráněn, avšak na investice a spolehlivý plný provoz si bude nutné počkat.

 • 816 až 1 435 m n. m.
 • 19 km sjezdovek
 • 2:00 hod. (180 km) z Dolního DvořištěAnnaberg

Nad horským sedlem s vesničkou Annaberg se zdvihá strmější, zpola zalesněný třináctisetmetrový hřeben Hennestock, na jehož úpatí se rozlévá mírná louka s cvičnými svahy. Milý, slunečný a kompaktní areál je obsloužený především dvěma pomalejšími čtyřsedačkami. Nižší nadmořská výška a jihovýchodní orientace svahu zkracuje jarní sezónu, zároveň areál nepůsobí až tak „alpsky“.
Přímo v areálu stojí velký moderní hotel se samoobslužnými snídaněmi a večeřemi, hřištěm, boulderovou stěnou či vodním světem, ideální pro aktivní rodinný pobyt.

 • 896 až 1 334 m n. m.
 • 13 km sjezdovek
 • 2:00 hod. (150 km) z Českých Velenic nebo ZnojmaVeitsch

Malý, schovanější, a tedy o něco komornější areál se nachází uprostřed údolí Mürztal nedaleko od rychlostní silnice S6 u města Mitterdorf. Svahy obsloužené 4sedačkou a dvěma vleky jsou orientovány jižním směrem a nesou proměnlivé sjezdovky pro mírně pokročilé i zdatnější.

 • 1 100 až 1 500 m n. m.
 • 9 km sjezdovek
 • 2:10 hod. (210 km) z Dolního DvořištěTauplitz

Tauplitz Alm je lyžařsky atypické, ale náramně panoramatické středisko – sjezdovky jsou rozptýlené po členité náhorní plošině, která se může pochlubit velmi dobrými sněhovými poměry a dalekými výhledy od Dachsteinu až po Totes Gebirge. Nahoře se nachází horská osada s hotely a chatami. Nejvýše položené sjezdovky dosahují převýšení okolo 300 m, přičemž jsou pospojované přejezdovými cestami, krátkými vlíčky a nekonečnými lany. Nejdelší a nejatraktivnější tratě pak přepadají směrem do údolí k Bad Mitterndorfu a dosahují až 900m převýšení.
Lyžařskou nekompaktnost může vynahradit atmosféra náhorní plošiny a alternativní zimní aktivity – jsou tu běžecké stopy i vycházkové cesty. Tauplitz Alm je tak příhodným místem pro rodinný pobyt s malými dětmi, ať už lyžujícími, nebo ne.
V údolním Bad Mitterndorfu, odkud jezdí k přístupové kabinkové lanovce skibus, se nacházejí termální lázně Grimming Therme.

 • 812 až 1 965 m n. m.
 • 42 km sjezdovek
 • 2:10 hod. (190 km) z Dolního DvořištěHohentauern

Hohentauern je malá rekreační osada ve stejnojmenném sedle, obklopená pahorkatou krajinou dvoutisícovek. Sjezdovky zdejšího klidného areálu se prodírají lesními průseky s převýšením až 500 m a všechny jsou obsloužené jen vleky. Příjezd vede po velmi dobře udržované horské silnici od města Trieben na dálnici A9 do Grazu.

 • 1 250 až 1 750 m n. m.
 • 12 km sjezdovek
 • 2:10 hod. (190 km) z Dolního DvořištěHochkar

Hochkar je zčásti řídce porostlá horská kotlina, na vrcholech holá a uzavřená prstencem vrcholků, celkově působící vysokohorským dojmem, ačkoliv nadmořská výška dosahuje jen 1 800 m. Je jedním ze sněhově nejspolehlivějších středisek široko daleko.
Terén pod hlavním vrcholem Hochkar na severně orientovaném svahu je strmý a velmi členitý s balvanovitými kupolemi a mělkými údolíčky a žlaby, na protilehlém jižním svahu Leckerplan je napak pozvolnější a přehlednější. Sjezdovky jsou hravé, neposedné, často mění směr nebo sklon a všechny jsou tak atraktivní i pro náročnějšího lyžaře. Na dně kotliny ovšem nechybí ani mírnější pláň pro výuku. Ve všední dny mimo prázdniny je oblíbeným místem školních kurzů, o víkendech jej hojně navštěvují i jednodenní lyžaři.
Přímo pod Hochkarem se nachází několik hotelů, penzionů a ubytoven, většina ale dojíždí z 15 km vzdáleného údolního městečka Göstling an der Ybbs po dlouhé a klikaté horské silnici.

 • 1 380 až 1 808 m n. m.
 • 19 km sjezdovek
 • 2:20 hod. (170 km) z Dolního Dvořiště nebo Českých VelenicA kam dál?

Jen o několik desítek minut dále, tedy za dvě a půl až tři hodiny jízdy autem od hranic, jsou dostupná další a další střediska – jedním z těch nejbližších je celá lyžařská oblast Schladming Dachstein se svou čtyřvrcholovou houpačkou, ale i menšími a komornějšími středisky. Odtud již není daleko ani do dalších oblastí sdružených pod značkou Ski amadé nebo do okolí Murau. Ale to již přesahuje původní záměr přehledného výběru...