Článek vyšel v časopise SNOW 143 skialp (speciální vydání - únor 2023).


SkiFi je zkratka pro Ski Finder – malý gadget, který se přišroubuje na lyže a spojí s mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami. Jeho hlavním účelem má být přispět k lokalizaci lyže zmizelé po pádu v hlubokém sněhu. V takovém případě lze aktivovat světelnou i zvukovou signalizaci a lyži podle signálu najít. SkiFi je výsledkem práce trojice českých vývojářů a lyžařských nadšenců – ti nyní vyvíjí aplikaci, se kterou se zařízení spojí a bude možné jej snadno ovládat.

Zdeněk Zeiner, který za startupem stojí, ví o hledání lyží v prašanu své: „Přijít o lyži vysoko v horách představuje výrazně větší riziko než jenom finanční ztrátu plynoucí z nákupu nových lyží. Právě taková osobní zkušenost mě vedla ke zrodu myšlenky SkiFi.“

Elektronický zámek

Když se „kouzelná krabička“ vloží do rámu, který je připevněn na lyži, lze manuálně zapnout sirénu, mobilní aplikace nebo lokátor velikosti kreditní karty pak naviguje k hledané lyži podobně, jako lavinové vyhledávače navádí k zasypanému. Zařízení je kompaktní a nenápadné – umístit lze jak před vázání, tak pod něj a na pohled pak vypadá jako prostě jeho součást.

Obsahuje i mechanismus, který detekuje nechtěný pohyb – pokud se někdo pokusí lyže ukrást, majitele na pohyb upozorní mobilní aplikace a zloděje vyleká zvuková signalizace. Zároveň tak funguje jako chytrý zámek.

Umístění rámů

Rám, do nějž se SkiFi vkládá, se přilepuje přímo na lyži. Spoj je prý mechanicky odolný, celý setup byl testován v teplotách od –30 do +45 °C. Vložení zařízení je pak velmi jednoduché, naopak k jeho vyndání je potřeba speciální klíč, takže nehrozí ztráta nebo nežádoucí oddělení lyže a zařízení zlodějem. Nabíjení je bezdrátové, takže do zařízení nevede žádná zdířka – díky tomu je odolné vůči vodě.

Aktivní prvky

Dosud popisované vlastnosti, tedy elektronický zámek a vyhledávání lyže, by se daly popsat jako pasivní. Fungují na jednoduchém principu vysílač–přijímač, nezaznamenávají se žádná data, se kterými by se dále pracovalo. To ale triu Chalupa–Stedina–Zeiner nestačilo, ostatně když už vyvinuli něco takového, proč nezkusit implementovat ještě další funkce, které budou sbírat data o pohybu a vyhodnocovat je – podobně, jako mají cyklisté senzory šlapání nebo běžci měřáky délky kroku, proč by freeridové lyžování a skialpinismus nemohly mít něco podobného?

Umělá inteligence v lyžování

Takže přidali další prvky: magnetometr, akcelerometr a gyroskop. To umožňuje měřit délku kroku, skluzu, nadměrné zvedání nohou a rychlost výstupu vzhledem ke sklonu svahu. Tato data mohou být podkladem pro tréninkový program, který bude koučovat lyžaře ke zlepšení techniky. Tento program se v současnosti rodí za podpory agentury Czechinvest – projekt SkiFi byl totiž přijat do jejího programu Technologické inkubace. Mělo by jít o vybudování neuronové sítě, která bude vyhodnocovat data z výstupu a sjezdu a poskytovat lyžaři zpětnou vazbu. Možná zatím nenahradí parťáka a živého lektora, ale víme, že se umělá inteligence učí rychle. Vývojáři si od aplikace slibují například tréninkový program plynulé jízdy v potenciálně lavinovém terénu – to proto, aby se minimalizovalo dodatečné zatížení svahu, a tedy i riziko spuštění laviny. Těžko říct, nakolik bude tato funkce lyžařskou veřejností prakticky využitelná, pokud se ale podíváme dále do budoucnosti, nabízí se aplikace podobného zařízení do vázání, což by mohla být i cesta k plošnému rozšíření gadgetu.

SkiFi přijde do prodeje před sezónou 2023/24, mělo by stát okolo 300 dolarů. Zároveň 7. prosince 2022 spustila firma crowdfundingovou kampaň na dokončení SkiFi a už během prvního týdne nasbírala 120 % požadovaných prostředků – hlad po technologických inovacích ve freeridovém lyžování a skialpinismu je tedy evidentní. Redakční testování je domluveno, tak se na objevování budoucnosti můžete těšit s námi.