Článek vyšel v časopise SNOW 143 skialp (speciální vydání - leden 2023).


Jak se vyvíjel zájem o výpůjčky dětského skitouringového vybavení?

Zájem rostl rok od roku už před covidem, dnes je přímo úměrný oblibě skialpinismu v Čechách. Zákazníci jsou převážně z řad rodičů, kteří na pásech zdomácňují a dorůstají jim děti. Okolí Brádlerových bud je pro skialp optimální, najdete zde jak delší a náročnější trasy pro ty zdatné, tak i krátké pro malé začátečníky.

Jak děti chůzi na pásech zvládají?

Z naší zkušenosti víme, že většina dětí, které si pásy opravdu chtěly samy od sebe vyzkoušet, jsou poté nadšené, a to nejen proto, že mají spontánně dobrý pocit z pohybu venku, ale i proto, že mohou dělat něco, co zatím není tak běžné a ve své podstatě patří do života dospěláků. Nutno podotknout, že jsou to většinou ale děti, které mají už ve svém věku dobrou kondičku a pravidelně se pohybují – a to nejen sjíždí z kopce dolů, ale také běhají na běžkách či bruslí…

A co děti, které zatím moc nelyžují?

Pokud jsou děti úplnými začátečníky bez jakékoli lyžařské průpravy, je jim jen třeba dát prostor a větší trpělivost, protože pohyb na lyžích s pásy je jednoduchý. Navíc se pásy dají využít i pro brždění při sjezdu. Naše zkušenost je taková, že rodiče, kteří jsou skalní skialpinisti, mají svoje děti už velmi dobře vybavené, takže ty zvládají pohyb nahoru i dolů na jedničku. Dospěláci, kteří se na pásech zdomácňují a chtějí svoji zálibu předat dál svým dětem, jsou velmi rádi, když se v naší půjčovně něco dozví a vybavení si na víkend, nebo jen na jeden den půjčí.

Co si tedy lze na Brádlerkách půjčit?

V naší půjčovně máme k dispozici řadu skialpových setů ze starších pěnových sjezdovek od 130 cm výše s upraveným vázáním a pak i každou sezónu nové sety pro dospělé od značky Scott. Teleskopické hole, tulení pásy a skialpy jsou samozřejmostí, v půjčovně však máme i lavinovou výbavu, kterou vidím při pohybu v terénu jako nezbytnou. Půjčit lze i dětské sněžnice pro naprosté začátečníky, kteří nechtějí přijít o možnost výletu a zúčastní se alespoň na sněžnicích.

Jak se chovat na túře s dítětem?

Samotné výstupy děti baví nejvíc ve skupině, kdy jdou v hloučcích třeba po širších cestách. Mají-li jít ve stopě, tak pro první pokusy na skialpech doporučujeme jen opravdu dokonalé podmínky, a to z několika hledisek. Vedle dobrého a stabilního počasí a viditelnosti je zejména potřeba připravit děti: musí být najedené, vhodně oblečené – tak, aby se hned na začátku túry neutavily ve vlastním potu, – a dostatečně informované o tom, že odměnou je sjezd, a nikoliv pohár na první boudě.

Od kolika let bys doporučil postavit děti na pásy?

První pokusy na pásech mají u nás děti předškolního věku – používají adaptéry ve sjezdových lyžích a běžecké hole, pásy užší, než je skluznice, nebo i neukotvené na patce. Všichni to bereme jako ochutnávku skialpinismu, a to nejen vzhledem k věku dětí, ale i k vybavení a bezpečnosti pro pohybový aparát a náročnost pobytu v horách.
Děti kolem 7 až 8 let vydrží jen krátkou túru, dlouhé stoupání je nebaví a na rovině je to pro ně nuda – musí na nohou tahat boty a většinou pro ně dost těžké vybavení. Děti ve věku 9 až 10 let, mají-li dobrou kondičku, dokáží hravě vydržet výstup, protože se těší na sjezd třeba i v neupraveném terénu, a hlavně je pro ně již k mání pravé skialpové vybavení.

Co omezuje možnosti dětí chodit na skialpech?

Limity nejsou dány věkem dětí, spíše jejich kondicí, motivací a sportovními dovednostmi. Chůze a pohyb na skialpech musí být pro děti zábava, nejlépe provozovaná ve skupině, přinést nové zážitky, z nichž děti získávají nový, jiný pohled na lyžování. Pro děti to není nic složitého – zvláště, zvládají-li pohyb na lyžích, běžkách nebo bruslích... Mají-li strach, lze jim i na sjezd nechat pásy nalepené na lyžích. Helma je samozřejmostí.

Nějaké rady pro rodiče, jaké vybavení případně pořizovat?

Sjezdové lyže bohužel zpravidla více váží, ale jejich výhodou je dostupnost ve všech délkách a cena. U krátkých pěnových lyží ale nebude absolutní rozdíl v hmotnosti nijak zásadní, takže se klidně dají jako první skialpy využít pěnové dětské sjezdovky. Pásy lze použít jakékoliv, lepší jsou s háčkem pro uchycení na patce i na špičce lyže, aby při túře nepadaly. Vepředu se nechává delší překlad, aby se pásy daly použít i na další pár již delších lyží, když dítě odroste. Vázání jednoznačně co nejlehčí, u nových vázání pro děti už lze spoléhat i na správnou bezpečnostní funkci.
Adaptér Contour Startup je zajímavou variantou s jednoduchou manipulací, kterou zvládají i děti; prvotní potíže ale mají většinou se stabilitou, protože se po nasazení do vázání běžných sjezdových lyží zvýší cca o 5 cm.
Co se bot týče, v naší půjčovně máme skialpové boty od velikosti 23, tj. 266 mondo, což mohou běžně využívat i děti od 10 let, pro menší děti se používají běžné sjezdové boty, které ale nenabízí takový komfort – do kopce se nosí pochopitelně rozepnuté. Používají-li děti sjezdové boty, je vhodné s nimi jít do nakloněného terénu, neboť na rovině jim nepohyblivý komín a jeho sklon dost překáží, nemohou dělat dostatečně dlouhé kroky, což je pak snadno odradí.
V půjčovně razíme pravidlo, že každý, kdo se pohybuje na horách, si své důležité vybavení nese sám – tzn. své svršky a ostatní vybavení (brýle, čelovku, helmu, pití a svačinu) nese v batůžku, který musí být dobře nastavitelný nejen bederním, ale i prsním pásem. Batůžek totiž pak velmi snadno poslouží i jako úvazek, za který se v případě nouze dá přivázat pomocná tažná šňůra či guma.