Oblečení a obuv

Správné oblečení je naprostý základ vysokohorské turistiky. Zaměřte se na funkční materiály a zvolte raději několik lehčích vrstev, které budete mezi sebou moct libovolně kombinovat podle potřeby. Chybu neuděláte s termo tričkem a v žádném případě nezapomínejte ani na nepromokavou bundu, teplou nebo termo mikinu a dlouhé kalhoty. Ani když je ráno sluníčko a na obloze ani mráček! Jestliže se chystáte chodit po horách, městské tenisky nechte doma. Nevyhovující je také většina bot na běhání. Do hor zkrátka jen v horských botách. Ty mají vhodnou podrážku a jsou natolik odolné, že vás pěkně podrží po celou dobu vašeho výletu. Jestliže jste odpůrci pohorek, obujte si alespoň boty s trekovou podrážkou, která vám zajistí lepší stabilitu.

Přibalte lékárničku

Základní lékárnička by měla být v každém batohu, nicméně alespoň jeden z vaší skupiny by měl mít k dispozici dostatek materiálu na kompletní první pomoc. Kvalitně poskytnutá první pomoc je velmi často tím, co rozhoduje o životě a smrti, a to nejen na horách. Horské prostředí neumožňuje záchranářům zasáhnout u raněného do deseti minut od úrazu, a proto musíte být vybaveni a jednat sami.

Naprosto ideální je koupit si již hotovou lékárnu přímo určenou na horské túry, v níž najdete naprosto vše, co můžete potřebovat. Pokud ovšem budete mít k dispozici sebelepší vybavení, ale nebudete schopni jej správně použít, bude vám k ničemu. Pokud si nejste jistí, vyplatí se investovat do kurzu první pomoci.

V žádném případě nezapomeňte na opalovací krém, protože slunce v horách je velmi agresivní a snadno se spálíte. Přibalte i papírové kapesníčky a užitečné jsou i vlhčené ubrousky. Pro většinu vybavení lékárničky ani nemusíte navštěvovat žádné specializované prodejny. Stačí vám, když si prolistujete nový leták Kaufland, případně nabídku Benu lékárny či DM drogerie, a seženete vše, co je potřeba.

Nepodceňujte jídlo a pití

Zatímco bez jídla člověk vydrží i mnoho dní, nedostatek tekutin začnete pociťovat velmi brzy. Při horských túrách se sice často nabízí možnost využít místních potůčků, nicméně na tento zdroj se nelze plně spolehnout, a proto se raději ujistěte, že máte zabaleno dostatečné množství vody na celý den.

Jídlo preferuje každý jiné. Někomu vyhovují proteinové tyčinky, jiný má raději housky se šunkou. Ať tak či tak, vezměte si jej dostatek na celý den. O něco těžší batoh se v tomto případě opravdu vyplatí.

Pár užitečných rad na závěr

Vždy, když vyrážíte na horskou túru, věnujte dostatečnou pozornost přípravě. Sledujte předpovědi počasí a detailně se seznamte s trasou. Jestliže se vydáváte po frekventovaných turistických cestách, pak budou patrně vaše možnosti lepší, ale na mnohých horských túrách cestou nepotkáte víc než jednu horskou chatu, a proto je důležité mít vše důležité zabalené s sebou.

Nespoléhejte se na to, že si po cestě cokoli koupíte. Vždy vyrazte s předpokladem, že tuto možnost mít nebudete. Budete pak maximálně příjemně překvapeni, když si budete moct dát někde vysoko v horách teplou gulášovou polévku, kávu či vychlazenou plechovku piva.

Nikdy se nerozdělujte a v ideálním případě nikdy nevyrážejte na horskou túru sami. A to ani na oblíbené turistické trasy. V horách jsou bohužel rizika úrazu vyšší, a navíc se ve spletitých cestičkách snadno ztratíte. V takových momentech je nesmírně důležité mít po svém boku spolehlivého parťáka.

A ke dvounohému parťákovi, který půjde vedle vás, si nezapomeňte přibalit i toho elektronického. Funkční mobilní telefon vám může zachránit život. Nejen, že si jeho pomocí snadno přivoláte záchranu, ale pomůže vám i s orientací ve složitém terénu. Vyplatí se mít zapnuté i aplikace na sdílení polohy, které umožní vašim blízkým sledovat váš pohyb a případně nasdílet vaši předpokládanou polohu horské službě.

Nespoléhejte se na počasí. Horské počasí je přinejmenším nepředvídatelné. Ujdete pár kilometrů a ze slunečného dne může být hotová průtrž mračen. Proto se nikdy neoblékejte podle počasí, které vidíte ráno za oknem, ale dbejte na dostatek oblečení pro všechny možné scénáře.