BIKE tour 2023 - Velký Javor - Arber from SNOW.cz on Vimeo.



Velký Javor se v zimě řadí mezi špičková lyžařská střediska s kvalitním zázemím a sjezdovkami s výbornými parametry, přičemž ho proslavil dokonce i Světový pohár v alpském lyžování žen. Kabinková lanovka je tu v provozu i v létě a kousek pod vrchol Velkého Javoru vyváží pouze pěší turisty. Vrchol Javoru je pak tvořený čtyřmi skalními skupinami – Grosser Arber, Bernstein, Richard-Wagner Spitze a Ostspitze a každá z nich nabídne trochu jiný šumavský výhled.



Oblíbenou a pohodovou procházkou je tady okružní trasa kolem mohutného a prakticky bezlesého vrcholu Javor, která má cca 2 km a provede vás kolem všech zmíněných skalních skupin. Cesta je zpevněná a kromě úvodního krátkého prudšího stoupání je tato procházka nenáročná a zvládnou ji jak malé děti, tak i senioři.



Na každou ze skalních skupin, včetně samotného vrcholu s křížkem můžete vylézt, ne každá skalka je ale vyloženě „family friendly“, respektive je potřeba trochu šikovnosti a pevná obuv. Některá místa, jako například nejbližší skalka Bernstein, jsou vybavená i ocelovým lanem pro lepší přístup, na takový nejvyšší bod Richard-Wagner Spitze už ovšem skoro zužitkováváte lezecké schopnosti a pomoct si sem musíte bez lana.



Protože tu v hezkých dnech a zejména o víkendech bývá docela plno, doporučuji vyrazit na kopec hned první lanovkou a nejbližší skalku Bernstein klidně vynechat, protože je na okruhu jako první, a tak se ten největší nával tvoří hlavně tady. Klidně si dejte okruh proti směru hodinových ručiček a vyhopsejte nejprve na ty skalky, na které zatím ostatní dojít nestihli. :-)



Kromě výhledů na českou i německou stranu Šumavy tu stojí za pozornost i jedinečnost okolní přírody. Mimo vytyčené chodníčky tu totiž rostou vzácné rostliny, které jsou pozůstatky doby ledové a dokázaly přežít pouze díky drsnému klimatu na vrcholu Velkého Javoru. Celkově se na tomto kousku Šumavy ocitáte jednou nohou v Alpách, ač jsou na stovky kilometrů daleko. Kromě jiných vzácných rostlin tu roste 134 druhů lišejníků a 307 druhů mechů, z toho je 36 % z nich na seznamu ohrožených druhů. Mnohé z těchto druhů mají na Velkém Javoru svůj jediný mimoalpský výskyt, a proto jsou chráněné a je potřeba držet se jen vyznačených cest, aby nedocházelo k „sešlapávání“ těchto vzácných rostlin. Nejsem chytrá jako encyklopedie, tohle všechno se dá vyčíst z naučných cedulí v rámci okruhu a k mému potěšení jsou informace jak v němčině, tak v češtině.



Dětem tu může být za ušlý okruh odměnou pestré dětské hřiště, které najdete kousek pod výstupem kabinkové lanovky a které svým dřevěným provedením krásně zapadá do přírodního rázu okolní krajiny. Kromě nejrůznějších prolézaček tady děti najdou klouzačku, houpačky, malou talířovou lanovku, balanční překážky a další. Vstup na hřiště je zdarma.



Přímo vedle dětského hřiště jsou dvě restaurace s prostornými terasami, které ovšem v hezkých dnech bývají kolem oběda takřka plně obsazené. I tak jsme si tu ale svoje místo na krátké osvěžení našli. Obě restaurace mají od výstupu lanovky bezbariérový přístup, a to prostřednictvím panoramatického výtahu, kterému v nejvyšším patře nechybí menší vyhlídková plošina.



Také u nástupní kabinkové lanovky najdete restauraci s teráskou a několik dětských atrakcí, včetně speciálního bagru, ve kterém si malí kluci můžou skoro reálně vyzkoušet, jaké to je bagrovat. Pouze bagr je zpoplatněn za 2 eura, ostatní atrakce jsou zdarma.



Samozřejmě se z Velkého Javora můžete vydat i na delší pěší túru, než jen kolem jeho vrcholu. Kromě jeho menšího bratra Malého Javoru se můžete vydat i za ledovcovými jezery – Malým a Velkým Javorským jezerem. I když na takové Velké Javorské jezero se pohodlně dostanete autem, protože parkoviště je tu přímo u jezera, osobně doporučuji dojít si sem pěšky z vrcholu Velkého Javoru po hřebenovce přes vrchol Mittagsplazl (1 340 m), na který vás nasměruje cedule na vrcholu Javoru v zadní části okružní trasy kolem vrcholu.



Na Mittagsplatzl je to z vrcholu Javora cca 3,5 km a částečně scházíte z kopce a částečně jdete zas do kopce. Tato pěší trasa už je vhodná spíš pro zkušené turisty, protože výšlap na Mittagsplatzl vede strmým kamenitým terénem. Vyhlídka Mittagsplatzl ale stojí za vydané síly, protože vám náhle odkryje nejen výhled na Šumavu, ale také vám naservíruje pohled přímo na Velké Javorské jezero, které se rozprostírá prakticky hned pod vámi. Cesta dolů pak vede dál po hřebenovce směrem na Bodenmais, následně se budete dle ukazatelů postupně stáčet zpět k jezeru. Od Mittagsplatzlu to je ještě cca 6 km pěšky převážně z kopce dolů, takže celkově má túra necelých 10 km a jde o trochu náročnější procházku. Na druhou stranu není značená v žádném propagačním letáčku, takže na rozdíl od okružních tras kolem vrcholu a jezera tady budete prakticky sami.



Velké Javorské jezero je pak místo, na které si klidně vyhraďte víc času, takže pokud sem chcete dojít z vrcholu Javoru pěšky, určitě využijte hned první lanovku na vrchol Javoru v 9 hodin. Také jezero si totiž můžete obejít kolem dokola po zpevněném chodníčku, který je bezbariérový a na rozdíl od okruhu kolem vrcholu Javoru tady jdete celé 2 km po rovině.



Okruh kolem jezera nabídne hned několik fotospotů – ať už ze skalky, nebo z vyhlídky na dřevném chodníku, který tvoří značnou část zadní části okružní trasy.



Pokud byste si chtěli přírodní rezervaci Grosser Arbersee užít z trochu jiné perspektivy, můžete si tu zapůjčit šlapadlo a projet se na jednom z osmi slavných šumavských ledovcových jezer. To je opravdu ojedinělá záležitost, protože ostatní ledovcová jezera na české straně Šumavy není prakticky možné ani obejít kolem dokola, natož se na nich nějakým způsobem plavit (ačkoli v minulosti se něco podobného odehrávalo na Černém jezeře, to už bychom ale zabrušovali do jiného tématu). Lodičky si tu zapůjčíte za 10 eur na 30 min a vratná záloha činí 5 eur.



Přímo vedle jezera najedou děti i rozmanitou kuličkovou dráhu, která tu využívá přírodní prvky, jako jsou spadlé stromy nebo vysoké pařezy a celkově je kuličková dráha do lesa prakticky neznatelně zasazená. Dřevěnou kuličku si tu můžete zakoupit hned u startu kuličkové dráhy z automatu za poplatek 2 eura.



Takovým solitérem celého zdejšího okolí je restaurace Arberseehaus, která se tyčí přímo nad jezerem a těžko byste v rámci restaurace hledali místo, odkud by nebylo vidět přímo na jezero. Kromě toho, že se dá využít venkovní terasa jak v přízemí, tak v patře, dá se tu v chladnějších dnech posedět i ve vnitřní části restaurace, která je celá prosklená, takže ani vevnitř nejste o panoramata ochuzeni.



Co se týká zdejší gastronomie, i v tomto směru na vás zlehka dýchnou Alpy. Z jídelního lístku si můžete vybrat například Currywurst (13,40 eur), sýrové Spätzle (12,80 eur), vídeňský řízek (11,80 eur), Germknödl (10,40 eur) nebo také Kaiserschmarrn (11,60 eur), tedy sladký trhanec. K pití si můžete poručit kávu či kapučíno (3,80 eur) s nejrůznějšími příchutěmi, jako je kokos, karamel nebo vanilka a nechybí tu ani oblíbený letní drink aperol spritz nebo různé druhy dortíků.



Z Velkého Javorského jezera se pak zpátky na parkoviště Velkého Javora můžete nechat odvézt autobusem, pokud ještě čas a síly dovolí, dá se dojít také pěšky po značené lesní cestě. Pokud oželíte vyhlídku Mittagsplatzl, můžete výlet otočit a odstartovat ho u Velkého Javorského jezera. Po východní trase č. 12 se zhruba po 2 hodinkách dostanete na vrchol Javoru a odtud můžete dolů kabinkovou lanovkou a autobusem zpět na parkoviště k Velkému Javorskému jezeru.


Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod 40 min (182 km)
Vzdálenost z Plzně 1 hod 30 min (94 km)
Zpáteční jízda nahoru a dolů dospělý 15 eur
Zpáteční jízda nahoru a dolů děti (6-16 let) 11 eur
Zpáteční rodinná jízdenka (2 dospělí, 2 děti) 40 eur
Celkový ceník  
Provozní doba lanovky 9:00–16:30
Letní sezóna 13. 5. – 5. 11. 2023
Zapůjčení lodičky 10 eur/30 min
Parkování 4 eura/den
Webové stránky www.arber.de