Jak vyhřívané rukavice fungují

Základem je vždy dobrá rukavice vyrobená z kvalitních materiálů, s kvalitní izolací a dobrou membránou (parametry cca 10 000/10 000 jsou pro rukavice dobrým standardem). Pokud byste dali vyhřívání do levné „ošizené“ rukavice, efekt a kýžený tepelný komfort pravděpodobně nebude nedostatečný. U dobrých rukavic totiž nemusíte zapínat ohřev pokaždé nebo hned, budou dobře fungovat (izolovat, chránit před větrem, chladem, sněhem a vlhkostí) i bez zapnutého vyhřívaní, to přijde na řadu, až jakmile to situace bude vyžadovat. Prvotřídní parametry mají vyhřívané rukavice francouzského výrobce Therm-ic, které šerpa Nirmal Purdža používal i při zimním prvovýstupu na K2 bez použití kyslíku.

Dámské vyhřívané palčáky Therm-ic

Dámské vyhřívané palčáky Therm-ic Ultra Heat Boost Mittens Women

Jak funguje ohřev? V rukavicích, ať už se jedná o palčáky nebo prstové modely, jsou vedeny kolem prstů topné drátky. Jejich dobré umístění má vliv na komfort, stejně tak jejich výkon (nové modely Therm-ic s označením Boost mají výkonnější topné elementy, takže na nejvyšší stupeň dávají znatelně více tepla než starší modely, ovšem to má vliv na výdrž baterie, s tím je třeba počítat). Pak tu je akumulátor, bez kterého to samozřejmě nejde. Ten je u rukavic s Therm-ic umístěn na manžetě z vnitřní strany zápěstí v samostatné kapsičce. Před prvním použitím jsme měli obavy, že by mohly baterie tlačit nebo být nepříjemné, ale není tomu tak (baterie je složena v každé rukavici ze dvou malých „placiček“, které si najdou své místo kolem ruky a nijak nevadí, netlačí). Co je ale znát, to je vyšší hmotnost rukavic, což je dáno právě bateriemi. Pokud je vyndáte, rukavice mají obdobnou váhu jako modely bez ohřevu.

Nirmal Purdža s rukavicemi Therm-ic

Šerpa Nirmal Purdža s vyhřívanými rukavicemi

Pozor na péči o akumulátor

Je důležité zmínit, že když už investujete nemalé peníze do kvalitních vyhřívaných rukavic, je potřeba se o ně pečlivě starat. Největší péči vyžadují akumulátory (Li-ion), je potřeba je udržovat nabité (nikdy nesmí zůstat delší dobu zcela vybité) a při delším skladování je vhodné je nechat nabité na cca 50 % kapacity, a jednou za čas (za léto) zopakovat proces nabití a částečného vybití. Nejhorší variantou by bylo, kdybyste rukavice po posledním lyžování nechali vybité a v takovém stavu je nechali ležet cca 8 měsíců v šuplíku. Tím by se mohl akumulátor poškodit trvale. Dobré je vědět, že se dá ve většině případů baterie oživit i doma. Když vícekrát za sebou rukavice nabijete a pak je spustíte (tím si také otestujete v domácím prostředí jejich funkci a výkon ohřevu), po pár cyklech se zpravidla akumulátory vrátí k takřka plné kapacitě. Pokud by ani tento postup u špatně skladované baterie nezabral, u dobrých výrobců se dají pořídit náhradní akumulátory (baterie Therm-ic jsou v Česku standardně skladem).

Výhody vyhřívaných rukavic

  • Fungují skvěle i bez ohřevu – pokud máte kvalitní vyhřívané rukavice, budou velmi dobře fungovat i bez zapnutého vyhřívání
  • Vydržíte déle na svahu – při zapnutí ohřevu se citelně zvedá tepelný komfort, který ocení nejen ti, kdo trpí na špatné prokrvení prstů
  • Dobře sedí na rukou – značkové vyhřívané rukavice dobře padnou a krom lehce vyšší hmotnosti akumulátory nevnímáte

Nevýhody rukavic s ohřevem

  • Vyšší cena
  • Nutno starat se o akumulátoryFrancouzský výrobce Therm-ic kromě vyhřívaných rukavic vyrábí také vyhřívané ponožky a vyhřívané vložky do bot.