Jak vyhřívané rukavice fungují
Základem je vždy dobrá rukavice vyrobená z kvalitních materiálů, s kvalitní izolací a dobrou membránou (parametry cca 10 000/10 000 jsou pro rukavice dobrým standardem). Pokud byste dali vyhřívání do levné „ošizené“ rukavice, efekt a kýžený tepelný komfort pravděpodobně nebude nedostatečný. U dobrých rukavic totiž nemusíte zapínat ohřev pokaždé nebo hned, budou dobře fungovat (izolovat, chránit před větrem, chladem, sněhem a vlhkostí) i bez zapnutého vyhřívaní, to přijde na řadu, až jakmile to situace bude vyžadovat. Prvotřídní parametry mají vyhřívané rukavice francouzského výrobce Therm-ic, které šerpa Nirmal Purdža používal i při zimním prvovýstupu na K2 bez použití kyslíku.

Dámské vyhřívané palčáky Therm-ic Ultra Heat Boost Mittens Women
Jak funguje ohřev? V rukavicích, ať už se jedná o palčáky nebo prstové modely, jsou vedeny kolem prstů topné drátky. Jejich dobré umístění má vliv na komfort, stejně tak jejich výkon (nové modely Therm-ic s označením Boost mají výkonnější topné elementy, takže na nejvyšší stupeň dávají znatelně více tepla než starší modely, ovšem to má vliv na výdrž baterie, s tím je třeba počítat). Pak tu je akumulátor, bez kterého to samozřejmě nejde. Ten je u rukavic s Therm-ic umístěn na manžetě z vnitřní strany zápěstí v samostatné kapsičce. Před prvním použitím jsme měli obavy, že by mohly baterie tlačit nebo být nepříjemné, ale není tomu tak (baterie je složena v každé rukavici ze dvou malých „placiček“, které si najdou své místo kolem ruky a nijak nevadí, netlačí). Co je ale znát, to je vyšší hmotnost rukavic, což je dáno právě bateriemi. Pokud je vyndáte, rukavice mají obdobnou váhu jako modely bez ohřevu.

Šerpa Nirmal Purdža s vyhřívanými rukavicemi
Pozor na péči o akumulátor
Je důležité zmínit, že když už investujete nemalé peníze do kvalitních vyhřívaných rukavic, je potřeba se o ně pečlivě starat. Největší péči vyžadují akumulátory (Li-ion), je potřeba je udržovat nabité (nikdy nesmí zůstat delší dobu zcela vybité) a při delším skladování je vhodné je nechat nabité na cca 50 % kapacity, a jednou za čas (za léto) zopakovat proces nabití a částečného vybití. Nejhorší variantou by bylo, kdybyste rukavice po posledním lyžování nechali vybité a v takovém stavu je nechali ležet cca 8 měsíců v šuplíku. Tím by se mohl akumulátor poškodit trvale. Dobré je vědět, že se dá ve většině případů baterie oživit i doma. Když vícekrát za sebou rukavice nabijete a pak je spustíte (tím si také otestujete v domácím prostředí jejich funkci a výkon ohřevu), po pár cyklech se zpravidla akumulátory vrátí k takřka plné kapacitě. Pokud by ani tento postup u špatně skladované baterie nezabral, u dobrých výrobců se dají pořídit náhradní akumulátory (baterie Therm-ic jsou v Česku standardně skladem).
Výhody vyhřívaných rukavic
- Fungují skvěle i bez ohřevu – pokud máte kvalitní vyhřívané rukavice, budou velmi dobře fungovat i bez zapnutého vyhřívání
- Vydržíte déle na svahu – při zapnutí ohřevu se citelně zvedá tepelný komfort, který ocení nejen ti, kdo trpí na špatné prokrvení prstů
- Dobře sedí na rukou – značkové vyhřívané rukavice dobře padnou a krom lehce vyšší hmotnosti akumulátory nevnímáte
Nevýhody rukavic s ohřevem
- Vyšší cena
- Nutno starat se o akumulátory
Francouzský výrobce Therm-ic kromě vyhřívaných
rukavic vyrábí také vyhřívané ponožky a vyhřívané vložky do bot.