Od zhruba 1 500 m n.m. leží v Alpách souvislá vrstva sněhu - od 10 až 20 cm do téměř metru v nejvyšších polohách. Po neutěšeném začátku podzimu se tak sněhové podmínky skokově vylepšily, a jsou tak dokonce lepší než průměrně v posledních letech.


Srovnání celkové výšky sněhové pokrývky v Alpách dne 3. listopadu mezi roky 2018 a 2023 ukazuje, že letos si nejvyšší polohy přišly na nejvydatnější zásyp posledních let.

Díky tomu jsou v provozu všechny rakouské ledovce, jako poslední se o víkendu otevřou lyžařské brány Mölltalu. V Itálii se 6. listopadu začne lyžovat v jihotyrolském Suldenu pod Ortlerem. Ve Švýcarsku jsou v provozu ledovcové areály Zermatt a Saas-Fee a také Diavolezza v Engadinu.


Největší lyžařskou nabídku v současnosti má jako tradičně Hintertuxer Gletscher - lyžuje se na Gefrorene Wand, Olpereru i Kasereru, sjet lze až k mezistanici Tuxer Fernerhaus.


Na obou ledovcích - Rettenbachu a Tiefenbachu - se lyžuje také v Söldenu. Již 16. listopadu se otevřou sjezdovky na Giggijochu, takže pak bude ledovcový areál přístupný lanovkami přímo z údolí. Do té doby je nutné vyjet serpentinami po horské silnici přímo k ledovcům.


V Obergurglu v údolí Ötztal nedaleko Söldenu začne lyžařská sezóna rovněž 16. listopadu.


Pitztalský ledovec má v provozu všechny tři lanovky - Wildspitze, Gletschersee i Mittelberg - a zhruba polovinu přilehlých sjezdovek.


Stubaiský ledovec díky půlmetrovému přídělu sněhu otevřel kromě sjezdovky na Daunferneru také Eisjoch a lokalitu Gaiskarferner se snowparkem na odvrácené straně areálu.


Kaprun spustil vleky teprve 3. listopadu - lyžuje se na ledovci podél vleků Kitz a Magnetköpf, sjet lze do také do mezistanice Alpincenter.


V neděli 5. listopadu spouští lyžařský provoz Mölltaler Gletscher. Zpočátku se bude lyžovat kolem 6sedačky Schareck na modré sjezdovce, postupně se přidá trať ke 2sedačce Klühspies a návratová, letos nově rozšířená trať k metru.


Od 6. listopadu se bude lyžovat také v areálu Madritsch v Suldenu pod Ortlerem. V provozu budou pravděpodobně 3 sedačkové lanovky s přilehlými červenými a modrými sjezdovkami mezi 2 600 a 3 250 m n. m.


Solidní příděl přírodního sněhu dostal také Obertauern, jehož lyžařský areál se nachází hlavně mezi 1 740 a 2 300 m n. m. Sezóna zde letos začne 24. listopadu.