Od začátku listopadu vládne v Alpách chladné až mrazivé počasí, které doprovodily i intenzivní srážky - v polohách nad 1 500 m n. m. převážně sněhové. V první polovině týdne se přechodně oteplí, ale kolem svátečního 17. listopadu přijde další ochlazení a nový příděl sněhu i do středních poloh zhruba od 1 000 m n. m. Výtečné jsou také podmínky pro zasněžování, takže v mnoha alpských areálech běží děla naplno a ani případná pozdější obleva by neměla ohrozit start sezóny, který má většina areálů naplánovaný na první polovinu prosince.

Symbolicky na svátek Martina dorazil sníh i do horských poloh v Česku.


Rakousko: otevřeno téměř 200 km sjezdovek a další se chystají

V Rakousku se lyžuje ve všech ledovcových areálech při výborných sněhových podmínkách. Všechny sjezdovky však ještě zdaleka v provozu nejsou, což zřejmě souvisí s odtáváním ledovců a následnými změnami terénu, které vyžadují pro bezpečný provoz mnohem vyšší vrstvu sněhu.

Mimo ledovce se již na jedné sjezdovce lyžuje na Reiteralmu (Schober) nebo v Kitzbühelu (Resterhöhe), na příští víkend se otevřou první sjezdovky také na Planai ve Schladmingu.


Na Hintertuxu je otevřen v podstatě celý ledovcový areál kromě jižní sjezdovky Schlegeis a vleku Kaserer 2 s přilehlými tratěmi. Zato je možné sjíždět až do mezistanice Sommerbergalm.


V Söldenu jsou kromě obou ledovců od pátku 10. listopadu otevřené také sjezdovky na Giggijochu včetně propojení na ledovec, tedy o týden dříve, než bylo původně v plánu.


Na Kitzsteinhornu se lyžuje na hlavní ledovcové pláni s možností sjezdu k Alpincentru a do Sonnkaru, ovšem dojezdy tratí jsou zatím úzké.


Na Mölltalském ledovci se lyžuje na hlavní ledovcové pláni se 6sedačkou Gletscher Jet, odkud lze pokračovat buď k 2sedačce Panorama Klühspies nebo ke stanici metra.


Kaunertalský ledovec má v provozu obě kabinové lanovky (Falginjoch, Karlesjoch) a také 4sedačku Ochsenalm II. Od pátku 17. listopadu by se mělo lyžovat i podél nejnovější kabinky Weissseejoch.


Itálie: lyžuje se v Suldenu, v Dolomitech se mohutně zasněžuje

Otevřeno má vysokohorské středisko Sulden pod Ortlerem, naopak ledovec Schnalstal je kvůli rekonstrukci lanovky až do Vánoc uzavřen. Sezónu však 18. 11. zahajuje ledovec Presena v Passo Tonale.


V Suldenu se lyžuje v areálu Madritsch mezi 2 600 a 3 250 m n. m. na několika červených a modrých sjezdovkách, od příštího víkendu by měly přibýt další sjezdovky v areálu Kanzel.


Záběry z webkamer potvrzují, že kromě přírodního sněhu přibývá na italských sjezdovkách také technický sníh. Začátek sezóny v Dolomitech by tedy měl být velmi vydařený (na snímku Kronplatz).


Švýcarsko: sezónu zahájilo již téměř 10 areálů

Ve Švýcarsku začala kromě Zermattu a Saas-Fee sezóna na Diavolezze, na Schilthornu nebo v Davosu.


V Davosu umožnila štědrá sněhová nadílka zahájit v předstihu sezónu v areálu Parsenn, kde se lyžuje už ve velké části tamního areálu.